رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۷-۱۱-۲۷ ۰۹:۱۱
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۳۹
اخبار فناوری

"فیس‌بوک‌" متهم شده است که به کودکان اجازه "کلاهبرداری دوستانه" داده است تا از این طریق سود برده و عمداً کودکان را گمراه کند

یادداشت‌های درون‌سازمانی فیس‌بوک و سایر اسناد داخلی آن‌ها برای تحقیقات بیشتر در مورد پرونده‌ای که در سال ۲۰۱۶ در دادگاه فدرال مطرح‌شده بود، تحویل قاضی گردید.

این پرونده قضایی، که در سن خوزه در ایالت کالیفرنیا تشکیل‌شده بود بر اساس این اتهام است که فیس‌بوک آگاهانه سبب کلاهبرداری  از نوجوانان شده است بدین طریق که به این نوجوانان اجازه داده است تا صدها هزار دلار برای خریدن امکانات جدید در بازی‌هایی نظیر" انگری بردز" و"بارن بادی"خرج کنند بدون اینکه رضایت والدینشان را کسب کنند.
مدارک و اسناد نشان می‌دهند که فیسبوک امکاناتی را در نظر گرفته بوده تا بچه‌ها بتوانند بدون آنکه والدینشان مطلع شوند از کارت‌های اعتبار آنان پول برداشت کنند.

Facebook-Mark-Zuckerberg-1024_2.jpg

اما شرکت فیسبوک این اتهامات را نمی‌پذیرد زیرا این اتهامات سبب کاهش ارزش سهام شرکت و درنتیجه سبب خسارت به کارمندانشان می‌شود.
بحث‌وجدل‌های داخلی بر سر این مسئله از سال ۲۰۱۰تا۲۰۱۴ در جریان بوده است: این‌که کودکان با استفاده از اینترنت بدون اجازه از حساب‌های والدینشان پول برداشت می‌کنند. در همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۲ سهام فیسبوک برای اولین بار وارد بازار بورس گردید. بعد از آنکه هر سهام به مبلغ ۳۸ دلار به فروش رسید، سهام فیسبوک در حدود ۵۰% کاهش ارزش داشته است که سبب شده فشارها بر مدیرعامل شرکت فیسبوک یعنی"مارک زاکربرک" و تیم مدیریتی وی به‌منظور بالا بردن ارزش سهام، افزایش یابد.
بااین‌همه، هیچ‌یک از مدارک منتشرشده و اسناد موجود، به‌طور مستقیم بر فیسبوک در مورد "کلاهبرداری دوستانه" و نگرانی‌های آنها در مورد قیمت سهام در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ تأثیری نداشته است.
فیسبوک در بیانیه‌ای که منتشر کرد این اتهامات را تماماً رد می‌کند و در عوض پیشنهاد می‌کند که خسارت‌های وارده به والدین را بازپرداخت کرده و در شیوه‌های خود تغییر ایجاد می‌کند.
شرکت در بیانیه‌ای در روز جمعه اعلام کرد که"ما به‌طور منظم اقدامات خود را بررسی می‌کنیم و در سال ۲۰۱۶ توافق کردیم که شرایط خود را به‌روزرسانی کرده و همچنین منابعی را برای بازپرداخت‌های مربوط به خریدهای انجام‌شده توسط افراد زیر سن قانونی در فیسبوک اختصاص دهیم."
فیسبوک تنها شرکت درزمینهٔ تکنولوژی نیست که از عدم آگاهی کودکان برای به دست آوردن سود استفاده می‌کند. شرکت‌های دیگری نیز هستند که از بازی‌های مورد علاقه کودکان استفاده می‌کنند تا از کودکانی کسب سود کنند که نمی‌دانند چه مقدار از پول پدرها و مادرانشان را در این وب‌سایت‌ها و برنامه خرج می‌کنند. 
شرکت اپل توافق کرده است تا ۳۲.۵ میلیون دلار به‌عنوان خسارت به افرادی پرداخت کند که فرزندانشان بدون اجازه آنها خریدهایی از برنامه‌ها انجام داده‌اند. این بازپرداخت به‌عنوان بخشی از توافقی است که در سال ۲۰۱۴ با کمسیون تجارت فدرال انجام شد. در همان سال، گوگل نیز یک پرونده مشابه به ارزش ۱۹ میلیون دلار با همین سازمان تنظیم کرد. در سال ۲۰۱۹ شرکت آمازون پرونده دیگری را در مورد بازپرداخت بالقوه که برای هزینه‌های غیرمجاز کودکان در بازی‌ها به مبلغ ۷۰ میلیون دلار اختصاص داده‌شده بود، حل‌وفصل کرد.
اما هیچ‌کدام از این شرکت‌ها مانند شرکت فیسبوک دچار رسوایی نشده بودند زیرا فیسبوک هم‌اکنون درگیر پرونده‌ای است که تصور می‌کرد چند سال پیش بسته‌شده است. پس از کسب اجازه از قاضی فریمن، اسناد ناخوشایندی در ارتباط با فیسبوک 
توسط گزارشگران مرکز تحقیقاتی غیرانتفاعی به انتشار رسیده است. 
اوضاع برای فیسبوک از این هم بدتر می‌شود زیرا این اسناد درزمانی منتشر می‌شوند که شرکت فیسبوک سعی در جبران صدماتی داشته که براثر رسوایی اسناد منتشرشده توسط شرکت داده یابی"کمبریج آنالتیکا" بر شهرت فیسبوک واردشده است. 

فیسبوک اسناد مربوط به " کلاهبرداری دوستانه" را دقیقاً در همان زمانی منتشر می‌کند که مجله "وال استریت ژورنال" در حال چاپ مقاله‌ای توسط مارک زاکربرگ است که در آن وی از اصول کسب‌وکار شرکتش دفاع می‌کند. 
اما به‌هرحال اسنادی که در پرونده دادگاه منتشرشده است سبب شده که تصویری از یک شرکت شکارچی از فیسبوک در اذهان شکل بگیرد. 
در بحثی که در سال ۲۰۱۳ بین ۲ نفر از کارمندان شرکت درگرفت، یک کاربر ۱۵ ساله فیسبوک که در حدود ۶۵۰۰ دلار را برای خرید برنامه‌های مربوط به بازی خرج کرد بود، بانام "نهنگ سفید" توصیف شد: اصطلاحی که در کازینوهای قمار برای توصیف افرادی استفاده می‌شود که پول زیادی می‌پردازند. این شرکت درخواست والدین نوجوان را برای بازپرداخت خسارت رد کرد.
اسناد منتشرشده همچنین افشا کرد که برخی از کارکنان فیسبوک همچنین پیشنهاد کرده‌اند که افراد زیر سن قانونی و بالای ۹۰ سال مجبور به ارائه شش رقم اول حساب‌های کارت‌های اعتباری خود باشند تا از این طریق نرخ خریدهای غیرمجاز کاهش پیدا کند. اما مدیریت فیسبوک این پیشنهاد را نپذیرفته است زیرا ممکن است کاربران خارج از این محدوده سنی نیز براثر درخواست این اطلاعات اضافه از خرید خود انصراف دهند. 
 
  

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط