رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:17
تنظیم اندازه قلم

پ

1:40
کد خبر: 141212

دوست خود را اینترنتی پیدا نکنید

رئیس پلیس فتا البرز از یک مورد پرونده تهديد در تلگرام خبرداد و گفت : آشکارا بودن هویت کاربران در شبکه‌های اجتماعی موجبات شکل گیری جرم در این شبکه ها را برای کلاهبرداران فراهم می‌کند.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز در تشریح این خبر اظهار داشت: خانمی با در دست داشتن شکوائیه ای ضمن مراجعه به پلیس فتا مدعی بود فردی بنام م خ با ارسال پیام ها و تصاویری از طریق شبکه اجتماعی تلگرام به وی پیشنهاد آشنایی و ازدواج داده است و در صورت رد این پیشنهاد وی را تهدید به هتک حیثیت نموده است.

سرهنگ اقبالی گفت: بدلیل اهمیت و حساسیت پرونده و با هماهنگی مقام قضایی،موضوع در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت و طی عملیاتی متهم در دفتر کار خود دستگیر شد ، وی حین دستگیری قصد از بین بردن تجهیزات و ادله را داشت که موفق به این کار نشد.

وی افزود :برقراری ارتباط مجازی یکی از ویژگی های اصلی شبکه های اجتماعی‌ست که علایق و سلایق متفاوت از فاکتورهای مهم این فضاست و کاربران ممکن است توسط فرصت طلبان وادار به وعده های عوام فریبانه و شیطانی شوند.

رئیس پلیس فتا استان البرز گفت: در شبکه‌های اجتماعی راحت اعتماد نکنید و مراقب به مهندسی اجتماعی کلاهبرداران با پیشنهاد ملاقات حضوری باشید و آگاه باشید این فضا برای افراد ناآگاه می‌تواند تهدید باشد.

وی ادامه داد: با کاربرانی که از طریق شبکه‌های اجتماعی آشنا می‌شوید قرار ملاقات حضوری نگذارید چرا که بسیاری از هویت‌ها در شبکه‌های اجتماعی ممکن است جعلی باشند و آن‌ها کلاهبردارانی هستند که در لباس میش قصد اخاذی یا ایجاد مزاحمت برای دیگر کاربران را دارند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: بمنظور حفظ حریم خصوصی ، فعال کردن گزینه های امنیتی در شبکه‌های اجتماعی در عصر موجود از ملزومات است تا هر کسی به اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران دسترسی نداشته باشد.­

سرهنگ اقبالی بیان داشت : از قرار دادن تصاویر خصوصی و ویدئوهای شخصی در شبکه­‌های اجتماعی اجتناب کنید و آن‌ها را تحت هیچ شرایطی در اختیار دیگران نگذارید و آگاه باشید برای نگه داشت این اطلاعات می توانید از حافظه های جانبی یا هارد اکسترنال استفاده کنید.

رئیس پلیس فتا  البرز در پایان از شهروندان خواست :در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری لینک ثبت گزارش‌های مردم اعلام کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط