رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:17
تنظیم اندازه قلم

پ

3:29
کد خبر: 141233

جزییات دستگیری اعضای باند کلاهبرداران اینترنتی میلیاردی در البرز

رئیس پلیس فتا استان البرز از دستگیری اعضای باند کلاهبرداری به روش فیشینگ که در پوشش کمک به موسسات خیریه از حساب کاربران در سراسر کشور مبلغ دو میلیارد تومان کلاهبرداری کرده بودند، خبر داد .
 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز در تشریح این خبر اظهار داشت :در پی دریافت یک فقره پرونده شکایت خانمی به پلیس فتا مبنی بر برداشت ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از حساب بانکی وی به صورت اینترنتی پیگیری موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران این پلیس قرار گرفت .

این مقام انتظامی گفت: در تحقیقات اولیه از شاکی مشخص شد که وی به قصد کمک و انجام عمل خیرخواهانه وارد برنامه ای (اپلیکیشن) با نام بچه های بهشت شده که پس از ورود به لینک ارائه گردیده ، از وی درخواست واریز پول به مبلغ دو هزار تومان شده است.

رییس پلیس فتا استان البرز ادامه داد : شاکی با پیغام عملیات ناموفق مواجه گردیده و سپس بعد از حدود یک ساعت مبلغ فوق ( ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان) در چند مرحله از حساب وی برداشت شده است .

سرهنگ اقبالی افزود : بلافاصله در این رابطه تیم ویژه ای تشکیل و طی استعلام از حساب شاکی مشخص شد که موجودی به صورت انتقال وجه و خرید اینترنتی از حساب وی برداشت شده است و به حساب شخص دیگری واریز گردیده که حساب مذکور مسدود و در بررسی پرینت حساب مشخص شد که خرید های اینترنتی از درگاه یک شرکت تبلیغاتی صورت گرفته است .

این مقام انتظامی تصریح کرد : در استعلام از شرکت مذکور مشخص شد که این شرکت در امر تبلیغات به صورت گسترده در سطح کشور فعالیت دارد و بنا به درخواست شخصی ، جهت تبلیغات کمک به کودکان بهشت یک شماره تلفن همراه و لینک کانال مربوطه برای انجام تبلیغات در اختیار شرکت قرار داده شده و مبالغ واریزی به حساب شرکت نیز به عنوان هزینه تبلیغات دریافت شده است .

وی بیان کرد : پرونده در حال بررسی بود که چندین پرونده شکایت دیگر مشابه پرونده مذکور به پلیس فتا ارجاع شد که با تحقیقات صورت گرفته تمامی شماره تلفن های ارائه شده جهت واریز وجه استعلام و فردی که این شماره ها را تهیه و معرفی کرده بود شناسایی وطی یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد .

رئیس پلیس فتا استان البرز افزود : متهم دستگیر شده اظهار داشت که با شماره ملی افراد مختلف که اغلب معتاد بودند اقدام به خرید چندین فقره سیم کارت کرده و آن ها در اختیار فرد دیگری قرار داده و آن شخص نیز با درج آگهی در سایت های تبلیغاتی معروف که در تمامی کشور در حال فعالیت است اقدام به تبلیغ در این خصوص کرده و در بازرسی از محل اختفای وی چندین فقره سیم کارت بانکی که در زمینه فیشینگ از آنها استفاده می شد ، مدارک شناسایی اصلی و خام کشف شد .

این مقام انتظامی ادامه داد : با تلاش کارشناسان پلیس فتا و اقدامات اطلاعاتی ، همدست وی دستگیر و در بازجویی های تکمیلی ماموران به جرم خود مبنی بر راه اندازی یک برنامه در فضای مجازی (اپلیکیشن)و یا تبلیغات در سایت های مختلف تبلیغاتی اعتراف کرد و گفت با ادعای استخاره گرفتن و یا کمک به بچه های بی سرپرست در قالب موسسه خیریه "بچه های بهشت" از طعمه های خود می خواست تا مبلغ ۲ هزار تومان به عنوان کمک واریز کنند .

این مقام مسئول اظهار داشت : در این راستا متهم بلافاصله با ارسال این پیغام که بانک تراکنش کمتر از ۵ هزار تومان را پشتیبانی نمی کند و عملیات بانکی شما ناموفق است ، ضمن سرقت اطلاعات و مشخصات صاحب حساب و کارت از طریق درگاه جعلی(فیشینگ) ،اقدام به برداشت از حساب مال باختگان و انتقال وجه به حساب چهار نفر دیگر از اعضای این باند می کرد و با وجوه برداشت شده اقدام به خرید در خارج از کشور و یا برداشت از دستگاه خودپرداز در مکان های مختلف و یا خرید اینترنتی می نمود.

سرهنگ اقبالی گفت : با تلاش ماموران سایر اعضای باند نیز دستگیر و تمامی اعضای باند جعل و کلاهبرداری که در مجموع ۶ نفر بودند و گستره فعالیت آن ها کل کشور بود تا کنون به دو میلیارد تومان کلاهبرداری از شهروندان به صورت فیشینگ اعتراف کرده اند.

این مقام مسئول در پایان بیان داشت : شهروندان می توانند در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir  قسمت ثبت گزارشات مردمی اعلام کنند. 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط