رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:16
تنظیم اندازه قلم

پ

3:37
کد خبر: 141482

چگونه کلاهبرداران مالی را ناکام کنید

رئیس پلیس فتا البرز توصیه هایی را به شهروندان در خصوص ناکام کردن کلاهبرداران سایبری در به دام انداختن طعمه های خود ، بیان کرد و گفت: شهروندان می توانند موارد مشکوک را از طریق ثبت گزارشات مردمی در سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتیwww.cyberpolice.ir جهت رسیدگی سریع تر اطلاع دهند . 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : سرهنگ محمد اقبالی رئیس پلیس فتا استان البرز در خصوص نقل و انتقال الکترونیکی پول اظهار داشت : فناوری نقل و انتقال الکترونیکی پول در کشور ما نیز به سرعت رواج پیدا کرده و اکنون حجم بالایی از معاملات به شکل اعتباری و به وسیله کارت های بانکی و در بسیاری از موارد توسط دستگاه های کارت خوان صورت می گیرد.

سرهنگ اقبالی ادامه داد: نصب دستگاه های کارتخوان «پوز» درمکان های مختلف خرید و مراکز خدماتی در مناطق مختلف شهری و روستایی این امکان را به وجود آورده که مردم خریدها و هزینه خدمات را به صورت الکترونیکی پرداخت کنند،در این راستا رخدادهای مختلف نشان می دهد که دنیای مجازی یا سیستم های خدمات الکترونیکی با پدیده های دیگری مانند کلاهبرداری به سبک جدید همزاد شده و شناسایی طعمه ها، پیشنهادهای وسوسه آمیز و فریب مردم با روش های خاص ، بخشی از فعالیت هایی است که کلاهبرداران برای به جیب زدن وجوه میلیاردی به آن متوسل می شوند.

رئیس پلیس فتا استان البرز در خصوص اسکیمرها افزود :عدم آگاهی از نحوه صحیح استفاده از کارت خوان های الکترونیکی نظیر افشا رمز، عدم عملیات رمزگذاری توسط صاحب کارت،تهدیدهایی مانند کپی کردن کارت بانکی «اسکیمر » در این حوزه متوجه مردم است که مکرر از سوی پلیس درباره آن هشدارهای پیشگیری در رسانه های جمعی ، خبرگزاری ها ،جراید و ... اطلاع رسانی شده و نیاز است که در استفاده از آنها توصیه های ایمنی رعایت شود.

وی در ادامه گفت: اسکیمر نوعی سخت افزار الکترونیکی است که از آن برای کپی کردن اطلاعات کارت‌های بانکی توسط کلاهبرداران مورد استفاده قرار می گیرد و باید آگاه باشید که یکی از شایعترین کلاهبرداری های مجازی توسط مجرمان سایبری کپی اطلاعات عابر بانک ها است .

این مقام انتظامی یاد آور شد: کاربران موقع وارد کردن رمز عبور باید به اطراف و اطرافیان خود توجه داشته باشند ، دست خود را حائل قرار داده و پس از اتمام عملیات رسید آن را به دقت بررسی کرده و نزد خود نگه دارند و برای خرید، از فروشگاه‌های معتبر استفاده کرده و از در اختیار گذاشتن کارت بانک به فروشندگان سیار و کیوسک های میان راهی بپرهیزند و برای خرید از این محل ها حتما ازپول نقد استفاده کنند.

سرهنگ اقبالی در شرایطی که فراوانی جرائم برداشت غیرمجاز رو به افزایش است، هوشیاری شهروندان دراین زمینه  را ضروری  دانست و گفت : هموطنان برای خریدهای مجازی قبل ازهراقدام، از اصلی بودن صفحه سایت و آدرس اینترنتی مطمئن شوند تا گرفتار سایت های جعلی وکلاهبرداری و یا بعضا برداشت های غیرمجازنشوند و از در اختیار قرار دادن رمز بانکی خود به دیگران خودداری کنند تا باعث سو ء استفاده های متعدد نشود.

این مقام مسئول ضمن بیان اینکه ازهرگونه پرداخت به عنوان بیعانه در زمان خرید مجازی باید خودداری شود ،در خصوص رمز کارت های بانکی خاطرنشان کرد : اگر در جایی حتی کارت کشیده و کپی هم برداشته شود، اما رمز کارت را نداشته باشند هیچ اتفاقی نمی افتد، چرا که این رمز شاه کلید برداشت غیر مجاز است.

وی تصریح کرد:شهروندان برای خرید، کارت عابر بانک مجزا ویژه خرید داشته باشند و مبلغ محدود شارژ کنند که اگر اتفاقی رخ داد ضرر بیشتری نکنند، همچنین در انتخاب کلمه عبور برای کارت های بانکی خود دقت نمایند و ازگذر واژه های پرکاربرد و متداول استفاده نکنند و اگر قطعه ای از دستگاه خودپرداز هنگام استفاده، مشکوک به نظر می رسد، حتماً به اپراتور دستگاه در بانک گزارش دهند.

سرهنگ اقبالی با اشاره به اینکه مشتریان حتماً پس از انجام تراکنش های مالی، رسید خود را دریافت و آن را بررسی نمایند و چنانچه انجام تراکنش مالی ناموفق بود، رسید مربوطه را نزد خود نگه دارند تا از بازگشت پول به حساب بانکی خود مطمئن شوند ، اظهار داشت : به زبان آوردن رمز کارت بانکی یا انتقال وجوه از طریق پوز این زمینه را به وجود آورده تا شیادان با استفاده از روش های خاص ، دست به کلاهبرداری بزنند.

این مقام انتظامی بر فرهنگ سازی لازم درخصوص نحوه استفاده از کارت های عابر بانک، انجام تمهیدات امنیتی در خصوص استفاده از عابر بانک تاکید کرد و گفت : بهتر است پیشگیری از وقوع جرایم سایبری در اولویت باشد و همه دستگاه ها نیز در این خصوص هم افزایی داشته باشند و برای ارتقاء فرهنگ سایبری شهروندی تلاش کنند.

رئیس پلیس فتا استان البرز در خاتمه از شهروندان خواست : تا از طریق راه ارتباطی سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتیwww.cyberpolice.ir از روش‌های پیشگیری از جرایم سایبری مطلع شوند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط