رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:16
تنظیم اندازه قلم

پ

1:42
کد خبر: 141484

استفاده از رمز یک بار مصرف به جای رمز دوم

سرپرست پلیس فتا استان گیلان گفت : اگر بانک‌ها یا مؤسسات نهایتاً تا خرداد 1398 از ارائه رمز یک بار مصرف خودداری کنند در صورت وقوع کلاهبرداری مالی برای شهروندان ، به دلیل نداشتن زیرساخت امن ، آنها باید به‌ صورت کامل خسارت مشتری خود را جبران کنند.

سرگرد ایرج پورمستمند سرپرست پلیس فتا استان گیلان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا گفت‌:جهت جلوگیری از سهولت دسترسی مجرمان به اطلاعات حساب بانکی شهروندان در فضای مجازی، تمامی بانک و مؤسسات مالی ملزم به ارائه رمز تصادفی یک‌بارمصرف (otp) شده‌اند.

وی ادامه داد: کلیه بانک ها ، مؤسسات مالی و اعتباری نهایتاً تا خرداد 1398 مهلت ایجاد و ارائه خدمات مرتبط با رمز دوم پویا را خواهند داشت و درواقع از این تاریخ رمز عبور که در حال حاضر غالب مشتریان به‌عنوان رمز دوم در مبادلات مالی اینترنتی از آن استفاده می نمانید حذف و رمز OTP جایگزین آن خواهد شد.

سرگرد پورمستمند یادآورشد:نکته بسیار مهم در ایجاد و استفاده از رمز دوم یک‌بارمصرف این است که اگر بانک‌ها یا مؤسسات پس از تاریخ تعیین‌ شده از ارائه این سرویس خودداری نمایند و مشتری با یکی از روش‌های کلاهبرداری مالی و سایبری متحمل ضرر شود باید بانک یا موسسه مالی و اعتباری به دلیل نداشتن زیرساخت امن ، به‌صورت کامل خسارت مشتری خود را جبران کند.

این مقام انتظامی ضمن توصیه به بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری در فراهم کردن هرچه زودتر بستر مرتبط با تولید و استفاده از رمز دوم تصادفی؛ خطاب شهروندان عزیز گیلانی گفت: تا زمان اجرایی شدن کامل این بستر امن، با رعایت نکات امنیتی در خصوص استفاده از کارت‌های ‌بانکی به‌خصوص در زمان ارائه رمز دوم و هنگام خرید آنلاین و اینترنتی، مراقب درگاه‌های جعلی بانکی یا همان فیشینگ باشید تا اطلاعات بانکی شما عزیزان، توسط فیشرها یا همان سارقان و کلاهبرداران اینترنتی  به سرقت نرود.

سرپرست پلیس فتا گیلان تعویض رمزاول و دوم کارت‌بانکی شهروندان را به‌صورت دوره‌ای ضروری خواند و یادآور شد:از رمزهای قابل حدس به‌هیچ‌عنوان استفاده نشود، و نیز از در اختیار گذاشتن بی‌مورد رمز بانکی به دوستان و آشنایان خود خودداری کنند.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به دامنه وسیع این‌گونه از جرائم و تبعات بعضاً غیرقابل‌جبران آن‌ها ، از هموطنان خواست در صورت مواجهه با موارد و تحرکات مشکوک در فضای مجازی مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به نشانیwww.cyberpolice.ir  بخش گزارش مردمی اطلاع‌رسانی کنند. 
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط