۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۰:۱۲
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۴۱
کارشناس پلیس فتا مرکزی :

مراقب سایت‌های فیشینگ در خریدهای اینترنتی باشید

کارشناس تشخیص و پیشگیری ازجرائم سایبری پلیس فتا استان مرکزی گفت:مراقب سایت‌های فیشینگ در خریدهای اینترنتی باشید. 

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: این کارشناس سایبری در بین کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در خصوص خریدوفروش محصولات در فضای مجازی اظهار کرد: در رابطه با فروش کالاها در فضای مجازی توسط سایت‌های فروش کالا برخی سایت‌ها مجوز فروش کالا در فضای مجازی را ندارند و به‌صورت غیرمجاز و آنلاین اقدام به فروش اقلام و کالاهای موردنیاز هم‌وطنان می‌کنند.

وی افزود: با توجه به غیر‌مجاز بودن این سایت‌ها کلاه‌برداری‌هایی نیز صورت می‌گیرد به‌عنوان‌مثال افراد کلاه‌بردار کالاهای موردنظر خود را باقیمت پایین‌تر از عرضه کالا در بازار به مشتریان تبلیغ و از همین طریق به بهانه ‌ارزان بودن دامی برای کاربران تدارک دیده و به اهداف شوم خود دست می‌یابند.

کارشناس پلیس فتا تأکید کرد: کاربران فضای مجازی نیز پس از ثبت سفارش در این سایت‌ها یا اپلیکیشن‌ها اقدام به واریز وجه در قبال خرید کالا می‌کنند اما متأسفانه درحالی‌که پول کالای خریداری‌شده به‌حساب فروشندگان واریزشده است، اما خریداران هیچ کالایی را تحویل نمی‌گیرند.

وی ادامه داد: جهت جلوگیری ازاین‌گونه کلاه‌برداری‌ها، کاربران باید دقت داشته باشند که در خرید الکترونیکی پیش از تحویل کالا هیچ مبلغی را به‌حساب فروشندگان واریز ننموده و همچنین از داشتن نماد اعتماد الکترونیکی توسط فروشگاه مجازی، از موقعیت جغرافیایی فروشگاه و سایر اطلاعات مربوط به آن مطلع شوند و حتماً پرداخت وجه با دریافت کالا هم‌زمان باشد.

این کارشناس سایبری ادامه داد: متأسفانه عده‌ای از کلاه‌برداران با درج آگهی‌های دروغین فروش اجناس دست‌دوم باقیمت مناسب و ارزان و دیگر تبلیغات اغواکننده اقدام به کلاه‌برداری و سودجویی از شهروندان می‌کنند که نیاز است کاربران از قرار گذاشتن با فروشندگان این کالاها در اماکن خلوت و کم تردد خودداری کرده و متقاضیان خرید برای رؤیت کالا و پرداخت پول حتماً در اماکن عمومی قرار ملاقات بگذارند.

کارشناس‌ تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا استان مرکزی در پایان ضمن معرفی سایت پلیس فتا به حاضران در جلسه گفت: هشدارهای پلیس فتا را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای‌ مجازی یا پیام‌رسان‌های ‌موبایلی، موضوع را از طریق سایت پلیس فتا، بخش تماس باما گزارش کنید.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط