رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:16
تنظیم اندازه قلم

پ

2:06
کد خبر: 141690

کنجکاوى و خودنمایى نوجوان 17 ساله را به دردسر انداخت

رييس پليس فتا استان خراسان رضوى در خبر تازه‌اى از شناسايى و دستگيرى هكر جوان در فضاى سايبرى خبر داد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ جواد جهانشیرى در تشریح این خبر گفت: با توجه به گزارشى از سوى دادگسترى مبنى بر هک وب سایت کانون وکلا دادگستری استان خراسان رضوی، رسیدگى موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا استان خراسان رضوى قرار گرفت.

سرهنگ جهانشیرى افزود: با توجه به اینکه سایت کانون وکلا دادگستری استان خراسان در لیست سایت‌هاى معتبر و جهانى ثبت شده و ضمن اینکه هکر یا هکران سایت موصوف خبر هک شدن این سایت را در کانالى تلگرامى با اعضاى بیش 2 هزار نفر تحت عنوان "سایت رسمی دادگستری خراسان هک شد" منتشر نموده بودند، لذا نظر به اهمیت موضوع تیمى متشکل از کارشناسان عملیات ویژه پلیس فتا استان خراسان رضوى مسئول رسیدگى به شناسایى عامل هک وب سایت موصوف شده و با انجام اقدامات فنى تخصصى توانستند عامل هک وب سایت مذکور را شناسایى نمایند.

رییس پلیس فتا استان خراسان رضوى ادامه داد: در راستای تحقیقات تکمیلی و سایر اقدامات فنى تخصصى صورت گرفته هویت اصلى متهم شناسایى و پس از کسب مجوز قضایى از دادسراى ویژه جرایم رایانه‌اى مشهد مقدس، متهم به همراه تجهیزات رایانه‌اى توقیف شده دستگیر و به پلیس فتا منتقل شد.

وی  در رابطه با انگیزه متهم نیز افزود: متهم که 17 سال بیشتر نداشت انگیزه خود را کنجکاوى و خودنمایى و اظهار وجود در بین دوستان و آشنایان اعلام کرد.

سرهنگ جهانشیرى ادامه داد: کارشناسان پلیس فتا پس از بررسى‌هاى لازم از سیستم رایانه‌اى متهم دریافتند وى علاوه بر هک وب سایت کانون وکلا دادگستری استان خراسان رضوى قصد نفوذ و هک و جلوگیرى از دسترسى به داده‌ها در برخى سایت‌هاى دیگر در سطح کشور را نیز داشته و علاوه بر این نسبت به نشر و انتشار مطالب آموزش هک و جلوگیرى از دسترسى به داده‌ها و همچنین ارائه ابزارهاى مختلف هک در وبلاگ خود اقدام نموده است که متهم به همراه پرونده و مستندات بدست آمده جهت سیر مراحل قضایى به دادسراى ویژه رسیدگى به جرایم رایانه اى انتقال یافت.

سرهنگ جهانشیرى در این خصوص به کاربران فضاى سایبرى بویژه نوجوانان عزیز توصیه کرد: فضاى سایبرى فضاى مناسبى براى تخلیه هیجانات نیست بویژه اگر رفتارى مغایر با قانون و مقررات بوده و زیان آن متوجه سایر شهروندان باشد لذا قبل از تصمیم به انجام کارى به عواقب آن بیندیشید و از قانون و مقررات نیز مطلع گشته تا دچار گرفتارى هاى بعدى نشوید.

شایان ذکر است پلیس فتا از هموطنان درخواست مى‌کند در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسwww.cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمى اعلام کنند و هشدارهاى پلیس را جدى بگیرند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط