رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۰۱-۱۳ ۱۱:۳۴
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۱۱
در خراسان رضوی اتفاق افتاد :

برداشت غیر مجاز از حساب بانکی در صدر جرایم نوروزی سال ۹۸

رییس پلیس فتا خراسان رضوى با اشاره به اینکه برداشت غیر مجاز از حساب بانکی در صدر جرایم نوروزی سال ۹۸  این استان قرار دارد ، اظهار داشت : مهمترین عامل پیشگیرانه دراین امر، در اختیارقرارندادن رمز عابر بانک نزد دیگران و عدم دانلود نرم افزار از منابع نامعتبر است.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : سرهنگ جواد جهانشیرى رئیس پلیس فتا خراسان رضوی در تشریح این خبر گفت: با توجه به مراجعه تعدادى از افراد به پلیس فتا طی ایام نوروز و ارائه شکوائیه مبنى بر برداشت‌هاى غیر مجاز از حساب بانکى آنها مشخص شد ،در تمامى برداشت‌هاى غیر مجاز صورت گرفته، برخی از افراد  که طعمه دست کلاهبرداران سایبری قرار گرفته اند با مراجعه به دستگاه های خودپرداز، نسبت به انتقال وجه به حساب کلاهبردار اقدام کرده اند و یا بادانلود نرم افزاراز منابع  وسایت های نامعتبر و شبکه های  اجتماعى نظیر تلگرام مورد سودجویی قرارگرفته اند.

رئیس پلیس فتا خراسان رضوی خاطر نشان کرد :امروزه افراد سودجو با نشان گرفتن کارت‌هاى عابر بانک افراد سعى در بدست آوردن اطلاعات بانکى آنها داشته که مهمترین عامل پیشگیرانه دراین امر، در اختیارقرارندادن رمز عابر بانک نزد دیگران و عدم دانلود نرم افزار از منابع  نامعتبر است.

وى در رابطه با شیوع کلاهبردارى‌هاى اینترنتى، تلفنى و پیامکى گفت: در این شیوه که طی چند سال اخیر کانون توجه کلاهبرداران قرارگرفته ،از ترفندهایى مانند برنده شدن وجه نقد، سفرهاى زیارتى حج، عتبات و مشهد مقدس، برنده شدن کالا با قیمت ارزان‌تر از سوى شبکه‌هاى رادیویى و تلویزیونی، اپراتورهاى تلفن همراه و یا تماس از سوی شرکت‌هاى سازندگان محصولات خودرو و موسسات خیریه ، اقدام به کلاهبردارى از شهروندان مى‌ کنند.

سرهنگ جهانشیرى ادامه داد: این کلاهبردارى‌ها به صورت مهندسى اجتماعى صورت مى‌گیرد و روشى است که در آن با استفاده از اصول روانشناسى اجتماعى کاربران را فریب مى‌دهند تا آنها به دست خود اطلاعات مهم و حساسى را فقط با یک تماس و یا ارسال یک پیامک و یا ارتباط اینترنتى و ایمیلى افشا کنند.

این مقام مسوول افزود: در این شگردهاى کلاهبردارانه حتى افراد حرفه‌اى نیز ممکن است فریب خورده و ناخواسته اطلاعات ارزشمندى را در اختیار تماس گیرنده قرار دهند. پس هرگز به مکالمات تلفنى و متن پیامک‌هاى دریافتى از سوى افراد و شماره‌هاى ناشناس اعتماد نکنید.

وى در خصوص پیشگیرى از وقوع چنین کلاهبردارى‌هایى گفت: شهروندان همیشه به یاد داشته باشند براى واریز وجه به حساب آنها فقط شماره کارت یا شماره حساب کافى است و به هیچ عنوان نیازى به ارسال سایر مشخصات کارت بانکى نظیر رمز دوم، cvv2، تاریخ انقضاء ومراجعه به دستگاه های خودپرداز وجود ندارد.

سرهنگ جهانشیرى در پایان به شهروندان توصیه کرد : جهت ایمنى بیشتر و جلوگیرى از سرقت از حساب‌هاى بانکى در مقاطع زمانى مختلف نسبت به تغییر رمزهاى کارت  بانکى خود اقدام کنند.

شایان ذکر است ، پلیس فتا از کلیه کاربران مى‌خواهد درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانى www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت کرده و از آخرین رویدادها از جمله اخبار و حوادث سایبرى مطلع گردند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط