رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:16
تنظیم اندازه قلم

پ

1:58
کد خبر: 142026

فیشینگ درگاه بانکی یکی از مهم‌ترین شگرد مجرمان سایبری

رییس پلیس فتا استان هرمزگان با اشاره به اینکه فیشینگ درگاه بانکی یکی از مهم‌ترین شگرد مجرمان سایبری است ، اظهار داشت : برداشت 580 میلیون ریال به صورت اینترنتی، کلاهبرداری 35 میلیون ریالی بدلیل خرید خودرو و خرید دستگاه PS4 در برنامه دیوار و.. نمونه‌ای از پرونده‌های جرائم مالی با ترفند فیشینگ در پلیس فتا است.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ علی‌اصغر افتخاری رییس پلیس فتا استان هرمزگان با بیان اینکه عدم آگاهی کابران اینترنتی و سهل انگاری آنها در رعایت نکات امنیتی در خرید، از مهمترین عوامل وقوع جرائم مالی در فضای مجازی است،اظهار داشت: متأسفانه در سال جاری بیش از 80 درصد پرونده‌ها تشکیل شده در پلیس فتا مربوط به جرائم مالی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه فعال سازی رمزهای یک بار مصرف توسط بانک‌ها می‌تواند در کنترل اینگونه جرائم مؤثر باشد، گفت: با مراجعه شهروندان به بانک و فعال سازی این قابلیت، در هنگام خرید اینترنتی ، یک رمز به شماره موبایل آنها ارسال می‌شود و این رمز تنها برای یک تراکنش اعتبار دارد و در مدت زمان کوتاهی فعال است.

وی در خصوص درگاه‌های بانکی سایت‌های خرید و فروش آنلاین گفت:‌ راه تشخیص سایت‌های فیشینگ بانکی یا درگاه‌های پرداخت بانکی هم در قسمت URL سایت می باشد و کاربران باید حتما دقت کنند تا در کنار آدرس سایت، عبارت https ذکر شده باشد.

سرهنگ افتخاری در ادامه مهمترین شگردهای مجرمان سایبری را استفاده از سایت‌های فیشینگ برشمرد که از طریق دسترسی به اطلاعات بانکی افراد، اقدام به خالی کردن حساب افراد می شود .

این مقام انتظامی ازهموطنان خواست که برای خرید اینترنتی از نرم افزارهای ناشناس استفاده نکنند و از سایت‌های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیکی(اینماد) خرید کنند.

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان افزود :‌ در هنگام ورود اطلاعات بانکی خود در درگاه‌های بانکی در بستر فضای وب، از صفحه کلیدهای مجازی که خود درگاه بانکی تعبیه نموده استفاده نمایید.

وی با بیان اینکه متهمان با درج آگهی‌های دورغین در سایت‌های فروش کالاهای دست دوم از شهروندان کلاهبرداری می‌کنند، اظهار داشت: مجرمان با این ترفند از خریداران درخواست می‌کنند مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به حساب آنها واریز کنند.

 رییس پلیس فتا استان هرمزگان در این خصوص به شهروندان هشدار داد: برای خرید کالا تحت هیچ عنوان ، مبلغی را تحت عنوان پیش پرداخت به حساب فروشندگان  واریز نکنند  و درهنگام خرید در یک ملاقات حضوری و در مکانی عمومی کالا را بررسی کنند و پس از دریافت کالا پول را به حساب فروشنده انتقال دهند.

سرهنگ افتخاری در پایان از مشاوره کارشناسان پلیس فتا قبل از خرید اینترنتی خبر داد و گفت : عموم مردم می توانند درصورت مشاهده موارد مشکوک در فضای مجازی آن را از طریق سایت پلیس فتا و شماره تلفن 07621825964 جهت تسریع در امر رسیدگی با این پلیس در میان گذارند . 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط