رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:16
تنظیم اندازه قلم

پ

2:10
کد خبر: 142047

کسب رتبه نخست پلیس فتا استان مرکزی در کشفیات سایبر

رئیس پلیس فتا استان مرکزی با اشاره به کسب رتبه نخست کشوری پلیس فتا در کشف جرائم سایبری گفت: طی 12 ماهه سال گذشته، ميزان كشفيات پليس در حوزه سايبر در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 90 درصد رشد داشته است.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرهنگ احسان آنقی رئیس پلیس فتا استان مرکزی در نشست خبری در جمع خبرنگاران این استان ، با اشاره به اهمیت فضای مجازی و گستردگی کاربران این فضا در سال‌های اخیر گفت: پلیس به دنبال ایجاد امنیت و استفاده درست مردم از این فضا می‌باشد.

وی بابیان اینکه فرهنگسازی در استفاده بهینه از فضای سایبری امری مهم در آشنایی افراد مختلف با این فضا به شمار می‌رود، افزود: نحوه استفاده از این فضا افراد را ملزم می‌کند که در قسمت امن یا ناامن فضا مجازی قرار بگیرند.

این مقام انتظامی با اشاره به اقدامات گسترده پلیس فتا استان درزمینهٔ شناسایی و مقابله با جرائم فضای مجازی اظهار داشت: در سال گذشته 90 درصد از جرائم سایبری صورت گرفته در استان مرکزی کشف‌ شده است.

سرهنگ آنقی در ادامه خاطرنشان کرد: برداشت‌های غیرمجاز با 44 درصد، کلاه‌ برداری‌های رایانه‌ای با 23 درصد و هتک حیثیت علیه افراد با 16 درصد بیشترین جرائم رخ‌ داده در سال گذشته است.

وی با تأکید بر اینکه اولویت پلیس فتا پیشگیری است، گفت: اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی جامعه هدف در راستای پیشگیری از وقوع جرائم ازجمله اقدامات پلیس فتا می‌باشد که حضور کارشناسان در مدارس، دانشگاه‌ها و مساجد یکی از این اقدامات پیشگیرانه و آگاه ساز به شمار می‌رود.

رئیس پلیس فتا استان مرکزی یادآور شد: در بررسی‌های انجام‌شده ازنظر تعداد وقوعات جرائم سایبری ،پلیس فتا استان در رتبه سیزدهم کشوری قرار دارد.

وی بیشترین مشکلات حوزه سایبری را مربوط به ناآگاهی کاربران عنوان کرد و افزود: متأسفانه جامعه ما از سواد رسانه‌ای کمی برخوردار هستند و با نحوه استفاده درست و آسیب‌های این فضا آشنا نیستند.

وی از رشد قارچ گونه فروشگاه‌های اینترنتی خبر داد و گفت: برخی از فروشگاه‌های اینترنتی نماد اعتماد دریافت و به‌ راحتی قابل‌شناسایی و کنترل هستند اما مشکل اساسی در رابطه با فروشگاه‌های بدون نماد اعتماد است.

این مقام انتظامی بابیان اینکه پلیس فتا اشراف کامل به حوزه سایبری دارد و تمامی سایت‌ها و فعالیت‌ها در این حوزه قابل‌کنترل است ، بیان داشت: پلیس فتا استان مرکزی با کشف 109 درصد کشف به وقوع جرائم سایبری که 39 درصد از میانگین کشف کشوری بالاتر می‌باشد رتبه اول کشوری در این حوزه را کسب کرده است.

سرهنگ آنقی با اشاره به آغاز فعالیت رمز یک‌بارمصرف از ابتدای خردادماه امسال در بانک‌ها اظهار داشت: با اجرای استفاده از رمز یک‌بارمصرف میزان جرائم این حوزه از 35 درصد به 5 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

رئیس پلیس فتا استان در پایان با بیان اینکه بیشترین آسیب‌ها در حوزه سایبری برای خانم‌ها برنامه‌ریزی‌شده، توصیه کرد: افراد به‌خصوص خانم‌ها به فضای مجازی اعتماد نکنند و به‌راحتی عکس و فیلم‌های شخصی خود را در این فضا منتشر نکنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط