رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:16
تنظیم اندازه قلم

پ

2:19
کد خبر: 142435

فعال‌سازی رمز یکبار مصرف سد راه کلاهبرداران اینترنتی

رئیس پلیس فتا استان سمنان با اشاره به اینکه فعال‌سازی رمز یکبار مصرف سد راه کلاهبرداران اینترنتی است ، گفت: از ابتدای خرداد ماه سال جاری کلیه‌ بانک‌ها و موسسات مالی ملزم هستند در اجرای عملیات بانکی، سرویس رمز دوم یکبار مصرف به مشتری‌های خود ارائه کنند . 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان درتشریح این موضوع گفت: متاسفانه امروزه کلاهبرداری اینترنتی با روش‌های مختلف منجمله برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی و سرقت اطلاعات کارت‌های بانکی در کشور افزایش چشمگیری داشته و مجرمان سایبری با سوء استفاده از ضعف آگاهی کاربران از حساب‌های آنها برداشت نموده و شهروندان زیادی در این حوزه دچار ضررهای مادی گردیده اند.

وی ادامه داد : با توجه به اینکه استفاده شهروندان از فروشگاه‌های مجازی برای خرید کالا رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و از طرفی افراد سودجو و حتی مجرمان سایبری از این بستر سوءاستفاده کرده و با طراحی صفحات فیشینگ اقدام به سرقت رمزهای دوم ثابت کاربران نموده اند و به طور مداوم و همیشگی می‌توانند از حساب کاربران برداشت وجه نمایند که برای جلوگیری از این نوع سرقت اینترنتی رمز دوم یکبار مصرف در نظر گرفته ‌شده است. با استفاده از این روش مجرمان سایبری درنهایت رمزی را به‌دست می‌آورند که یکبار مصرف بوده و فقط یکبار قابلیت استفاده داشته و پس از مدتی منقضی می‌گردد و در کاهش سرقت از حساب کاربران تاثیرگذار می‌باشد.

این مقام سایبری عدم امکان دسترسی مجرمان سایبری به حساب بانکی شهروندان در صورت سرقت کارت بانکی و یا افشاء شدن رمز دوم ثابت کاربران، امنیت رمز یکبار مصرف، ارتقاء امنیت در انجام تراکنش‌های مالی آنلاین را از فواید رمز یک بار مصرف برشمرد و تصریح کرد : رمز یکبار مصرف مانع بزرگی برای کلاهبرداران اینترنتی بوده و می‌تواند عامل مهمی در پیشگیری از برداشت‌های غیر مجاز از طریق طراحی صفحات فیشینگ و کیلاگرها توسط مجرمان سایبری باشد.

سرهنگ صادقی بیان داشت: در حال حاضر فعال سازی رمز یکبار مصرف با نصب اپلیکیشن صورت می‌گیرد.، لذا کاربران باید این برنامه ها را از منابع معتبر و در صورت امکان با مراجعه به شعب بانک ها و یا آدرس اینترنتی بانک مورد نظر دریافت و نصب کنند.

رئیس پلیس فتا استان به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: استفاده از رمز یکبار مصرف گام مهم دیگری برای حفظ امنیت اطلاعات مالی کاربران بوده که شهروندان با فعال سازی رمز یکبار مصرف در هر بار خرید اینترنتی از فروشگاه های مجازی باید از رمز یکبار مصرفی که تنها برای یک تراکنش مالی اعتبار دارد و در مدت زمان کوتاهی غیرفعال می‌گردد استفاده نمایند. این کار از دستیابی مجرمان سایبری و کلاهبرداران اینترنتی  به اطلاعات بانکی شهروندان جلوگیری کرده و حضوری امن و بی‌خطر در حوزه‌ی بانکداری الکترونیک در فضای مجازی برای کاربران ایجاد می‌ کند .

سرهنگ صادقی در انتها خاطر نشان کرد: پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و همچنین استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی با ما در میان بگذارند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط