۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۲:۲۲
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۳۱
اخبار امنیت فناوری:

چگونگی انتخاب مقدار مناسب و نوع رم برای رایانه؟

 

همه ما می‌دانیم رایانه‌ها مجهز به رم هستند، اما شاید برخی از ما ندانیم که رم چیست و چه کاربردی دارد. رم یکی از مهم‌ترین اجزای رایانه و یکی از انواع حافظه‌های اصلی است که بسیاری از کاربران به‌منظور ارتقای سرعت سیستم خود، اقدام به افزایش آن می‌کنند. بااین‌حال کاربران در میزان و نوع رم موردنیاز خود ممکن است دچار تردید و وسواس شوند. اگر شما قصد خرید رایانه‌ای رادارید ما در مورد انتخاب و نوع رم توصیه‌هایی داریم.

مقدار رم موردنیاز برای رایانه شخصی (PC) شما؟

 

akrales_180824_2838_0101.jpg

 

مقداری رمی که می‌توانیم برای رایانهٔ شخصی خود خریداری کنیم، به عوامل زیادی بستگی دارد. ازاین‌رو، بدون عجله و قبل از اقدام به خرید حافظه موردنیاز، لازم است اندکی تأمل‌کنیم. بدون شک، نوع استفاده ما از رایانه و خرید حافظه، واقعیتی است که باید در نظر گرفته شود. مثلاً استفاده از رایانه که تنها برای سرگرمی و بازی است، یا به‌منظور اجرای برنامه‌هایی است که حجم زیادی از اطلاعات را در خود جای‌داده، متفاوت از مواردی است که کاربر آن ر ا تنها برای مرور و جستجوی ساده اینترنتی مورداستفاده قرار می‌دهد.

یک رم ۴ گیگابایت، کمترین میزان حافظه‌ای است که رایانه در اختیار دارد. این مقدار حافظه برای انجام کارها و وظایف معمول روزانه، بیش‌ازحد نیاز است. در این حجم حافظه، ما حتی قادر خواهیم بود بدون استفاده از بعضی نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی، به‌دوراز هر مسئله‌ای، ویرایش عکس و ویرایش فیلم‌های ویدیویی را انجام دهیم. درحالی‌که اگر نیاز به اصلاح تصویر با وضوح‌بالا و یا کار با نرم‌افزار طراحی ۳D باشد، لازم است رایانه دارای رم ۸ گیگابایت باشد. با این مقدار حافظه در رایانه، می‌توانیم در یک‌زمان از چند برنامه استفاده کرده و یا هم‌زمان، یکی از محبوب‌ترین بازی‌های موردعلاقه خود را انجام دهیم.

اگر شما دارای یک رایانه سطح بالا و درجه‌یک باشید، می‌توانید به‌راحتی رم ۱۶ گیگابایتی را روی آن نصب کنید که اجازه می‌دهد با سهولت بیشتری با رایانه خودکار کنید. به‌ویژه اگر با نرم‌افزار طراحی سه‌بعدی کار می‌کنیم و یا از چند برنامه به‌طور هم‌زمان استفاده می‌کنیم که نیاز به‌سرعت بالا برای پردازش اطلاعات دارد، به‌راحتی می‌توانیم از رم بالاتری در سیستم خود استفاده کنیم.

 

چگونگی انتخاب نوع حافظه موردنیاز برای رایانه شخصی شما؟

 

memory-system-in-a-computer.jpg

 

اگر قصد داریم رم موردنیاز خود را برای PC یا رایانه شخصی خود مشخص کنیم، لازم است در مورد نوع حافظه موردنیاز خود اطمینان حاصل کنیم. اول‌ازهمه باید مطمئن شویم رم رایانه با صفحهٔ اصلی سیستم، یعنی مادربرد سازگار است، که اگر نباشد، به‌سادگی قابل‌شناسایی نیست و البته نمی‌تواند به‌درستی کار کند.

اگر قصد داریم میزان رم رایانه شخصی خود را ارتقا دهیم، لازم است از فرمت SO-DIMM برای لپ‌تاپ‌ها و DIMM برای دسکتاپ‌ها استفاده کنیم. در ادامه، انواع رم را می‌توان به ۴ نوع DDR1-DDR2- DDR3- DDR4 طبقه‌بندی نمود. که اخیراً یکی از آن‌ها در همهٔ رایانه‌های پیشرفته مورداستفاده قرار می‌گیرد.

DDR به معنای مقدار انتقال دیتای دو برابر شده است، یعنی با انتقال دو بیت کلاک پالس، سرعت رم دو برابر می‌شود. آن‌ها ماژول‌هایی هستند که توسط حافظه‌های هم‌زمان و یا SDRAM تشکیل‌شده که به‌سادگی اجازه می‌دهد انتقال داده‌ها از طریق دو پالس الکتریکی یا نوسانگر در یک چرخه زمانی انجام شود. همان‌گونه که رم DDR2 شکل تکامل‌یافته در حافظهٔ DDR-SDRAM است، رم DDR3 نیز شکل تکامل‌یافتهٔ نوع دو است.

تفاوت این نسل با انواع حافظه‌های رم این است که در پیشرفته‌ترین انواع آن می‌توان به‌سرعت بالاتر، کاهش مصرف و ولتاژ و تعداد بیشتر کاربران اشاره کرد. بنابراین، در خرید رایانه، اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم، نوع رمی است که بر روی آن نصب‌کرده‌ایم. اگر از نوع رم اطلاعی نداریم و یا برگ خرید و مشخصات سیستم خود را در اختیار نداریم، می‌توانیم به‌سادگی از برخی نرم‌افزارهای شخص ثالث از قبیل CPU-Z که نرم‌افزاری کاربردی برای شناسایی تمام قطعات اصلی رایانه است، استفاده کنیم و با استفاده از آن می‌توانیم از نوع DDRX، و نیز سرعت، فرکانس و ولتاژ رایانه مطلع شویم. زیرا ما برای پیشگیری از هدر رفت آن باید حافظه‌ای با داده‌های شبیه به آنچه قبلاً نصب‌کرده‌ایم را خریداری کنیم.

تا آنجایی که به تولیدکننده مربوط می‌شود، تا مادامی‌که به نوع و ویژگی‌های حافظه توجه شود، در ترکیب حافظه‌های رم از تولیدکنندگان مختلف هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. در همین راستا، شرکت آمریکائی کورسیر (Corsair) که تولیدکنندهٔ قطعات و لوازم جانبی رایانه است، یکی از معیارهای مربوط به رم و واحد ذخیره‌سازی و نیز بسیاری از ماژول‌ها را در انواع مختلف، همراه با معرفی ویژگی‌های وب‌سایت خود ارائه می‌دهد.

علاوه بر آن، ما می‌توانیم حافظهٔ رم را با مادربرد خودسازگار کرده و ماژول‌هایی با نوع و فرمت خاص، سرعت، فرکانس و ولتاژ مشخص‌شده در فیلترهای ارائه‌شده توسط وب‌سایت شرکت Corsair را مورداستفاده قرار دهیم.

 

 

مترجم: فرحناز اسکندرلو

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط