رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-03-09 10:49
تنظیم اندازه قلم

پ

1:36
کد خبر: 142681

بهبود احراز هویت کاربران بوسیله ابزارهای شناسایی بیومتریک

ابزارهای بیومتریک باید با سایر روش‌های احراز هویت جهت حفاظت جامع در برابر تهدیدات سایبری مورداستفاده قرار گیرد. شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری احراز هویت هوشمند را برای تأیید هویت کاربر و حصول اطمینان از اینکه آن‌ها مجاز می‌باشند، استفاده می‌کنند.

طبق گزارش شرکت ارتباطات مخابراتی ورایزن، 80 درصد علت نقض امنیت شبکه‌ها در سازمان‌ها رمزهای عبور ضعیف، رمز پیش‌فرض و یا رمزهای به سرقت رفته می‌باشد. بنابراین این موضوع واضح می‌باشد که کلمه عبور به‌تنهایی نمی‌تواند امنیت منابع شبکه را تضمین کند.

فنّاوری همه‌کاره
بسیاری از شرکت‌ها به‌منظور افزایش اطمینان در تأیید کاربران بدون ایجاد حساسیت، از تکنولوژی احراز هویت بیومتریک به‌عنوان یک روش امن‌تر استفاده می‌کنند. تأیید هویت بیومتریک یکی از صفات بیولوژیکی و منحصربه‌فرد استفاده می‌کند تا او را به‌درستی شناسایی کند. به‌عنوان‌مثال، اثرانگشت یا اسکن صورت در ورود به گوشی‌های هوشمند رایج شده است که کاربر واقعی خود را تشخیص می‌دهند و دسترسی آن‌ها به تلفن همراه را تأیید می‌کنند. همچنین، در دفاتر شرکت‌های بزرگ این‌گونه ابزارهای اسکن برای جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز در محل‌های اداری مستقرشده‌اند. مجوزهای رانندگی، گذرنامه و ... همه از بیومتریک استفاده می‌کنند تا فرد را به‌دقت شناسایی کند.
 

biometric.gif

تسلیحات بیومتریک
درحالی‌که اثرانگشت و اسکن صورت چندین سال است که مورداستفاده قرارگرفته است، آخرین ابزارهای تأیید هویت بیومتریک شامل تشخیص صدا، تشخیص رگ، اسکن شبکیه و عنبیه چشم، شکل گوش فرد، راه رفتن، تشخیص امضا و غیره می‌باشد. همه این ابزارهای مختلف بیومتریک مجموعه‌ای جامع از فناوری‌های به کسب‌وکار ارائه می‌دهند که می‌توانند به‌راحتی بروی فعالیت‌های کاربران خود نظارت داشته باشند. شرکت IBM در نظرسنجی نحوه تشخیص هویت خود نشان داده است که 67 درصد از پاسخ‌دهندگان با احراز هویت بیومتریک موافق می‌باشند و 87 درصد نیز آمادگی خود را برای استفاده از این فناوری اعلام کرده‌اند.

فقط به‌عنوان مکمل
هرچند فناوری بیومتریک نیز روش معجزه‌آسا نمی‌باشد و تنها یک روش احراز هویت در استراتژی امنیتی کلی یک سازمان است. استفاده از این فناوری باید درکنار سایر مکانیزم های احراز هویت باشد تا بتواند به‌طور دقیق کاربران مجاز را تشخیص دهد.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط