رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۰۳-۰۹ ۱۱:۰۶
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۴۶
پلیس فتا در دیدار با مدیران سایت دیوار گفت :

راهبرد امنیتی ضرورت پیشگیری از تهدیدات سایبری

رئیس پلیس فتا استان مرکزی مسئولیت‌پذیری ارائه‌دهندگان خدمات اينترنتي در تدوین سیاست‌ها، قوانین و مقررات مناسب حمایتی، هدایتی و نظارتی را مهم خواند و گفت:‌ داشتن طرح راهبرد امنيتي، ضرورت پيشگيري از تهديدات سايبري است.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرهنگ احسان آنقی رئیس پلیس فتا استان مرکزی در این جلسه یکی از مهم‌ترین مزیت‌های شبکه‌های رایانه‌ای را اشتراک منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و دست‌یابی سریع و آسان به اطلاعات خواند و گفت:‌کنترل دست‌یابی و نحوه استفاده از منابعی که به اشتراک گذاشته‌ شده‌اند، از مهم‌ترین ضروریاتی است که در یک نظام امنیتی در شبکه‌های اینترنتی باید بدان توجه داشت.

وی امنیت را یکی از مهم‌ترین مسائل موجود در بحث فناوری اطلاعات و ارتباطات عنوان کرد و گفت: در بسیاری از موارد بی‌توجهی به زیرساختارهای امنیتی و نیز عدم وجود قوانین و مقررات مناسب و همچنین توسعه و گسترش روزافزون و بدون برنامه اینترنت و فضاهای مجازی و غفلت بر ضرورت ارتقاء سواد رسانه‌ای کاربران، منجر به کاهش بیشتر امنیت و افزایش جرائم رایانه‌ای در بُعد و اندازه‌های مختلف شده است.

این مقام انتظامی مهم‌ترین مسئله در مقابله با جرائم سایبر را مسئولیت‌پذیری ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی در سیاست‌گذاری کارشناسانه و همه سونگر برای تدوین سیاست‌ها، قوانین و مقررات مناسب حمایتی، هدایتی، نظارتی خواند و گفت:‌ تدوین و اجرای تدابیر امنیتی در قبال تهدیدات گسترده ضرورتی اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌شود و در سایت‌هایی چون سایت دیوار با توجه به فراوانی بالای مخاطبان باید این مهم همواره مورد تأکید قرار گیرد.

وی اضافه کرد: با تدابیر مناسب می‌توان احتمال وقوع مخاطرات را به حداقل رساند و در صورت وقوع هرگونه تهدید، میزان خسارت‌های وارده را در حد بسیار ناچیزی نگه داشت و قابلیت واکنش سریع و مؤثر را به وجود آورد تا بتوان برای ترمیم خسارات از فرایندهای از پیش تعیین‌شده استفاده کرد و بهره‌وری و ایمنی اطلاعات را افزایش داد.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی در ادامه شرط موفقیت سیاست‌های مقابله‌ای در برابر تهدیدات فضای مجازی را اهتمام به آموزش خانواده و آموزش کودکان و نوجوانان و تربیت نیروی انسانی متخصص در مقابله با جرائم دانست.

سرهنگ آنقی با اشاره به حجم بالای پرونده‌های ارجاعی به پلیس در خصوص کلاه‌برداری‌هایی که در سایت‌ها و برنامه‌هایی چون دیوار رخ می‌دهد، ‌افزود: سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت دقیق و کامل در خصوص امنیت فضای سایبر و تعامل و همکاری مناسب با مجریان تأمین نظم و امنیت، می‌تواند چشم‌انداز مطلوب امنیت فضای مجاز را به بهترین شکل ترسیم کند.

وی اضافه کرد:‌ لازم است که هر سازمان برای حفاظت از اطلاعات ارزشمند خود، به یک راهبرد خاص پایبند باشد و بر اساس آن، نظام امنیتی ر ا اجرا کند چراکه نبود نظام مناسب امنیتی، بعضاً پیامدهای منفی و دور از انتظاری را به دنبال دارد.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی با اشاره به گستره عملکرد و مسئولیت نیروی انتظامی به‌عنوان سازمانی که مسئولیت مستقیم برخورد با جرائم را بر عهده دارد، بیان داشت:‌ با ظهور جامعه مجازی این مسئولیت با آموزش و به‌کارگیری نیروهای متخصص و پلیس آگاه به فناوری‌های روز، همگام و هماهنگ با سایر سازمان‌ها به‌خصوص قوه قضائیه از سوی پلیس فتا با جدیت دنبال می‌شود.

وی در ادامه به تبیین برخی موانع و مشکلات موجود در گسترش همکاری بین پلیس فتا و سایت دیوار به‌منظور پیشگیری و کاهش وقوع جرائم سایبری اشاره داشت و گفت: با توجه به متضرر شدن کاربران و استفاده از بستر سایت دیوار برای کلاه‌برداران، لازم است در اسرع وقت نسبت به پیش‌بینی و الزامات لازم برای احراز هویت کاربران اقدام شود.

در پایان تفاهم‌نامه همکاری دوطرفه بین پلیس فتا استان و سایت دیوار به امضاء رسید و بر برگزاری جلسات تعاملی در پیشگیری از جرائم سایبری تأکید شد.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط