رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:15
تنظیم اندازه قلم

پ

2:42
کد خبر: 142696

شبکه‌های اجتماعی؛ نابود کننده روابط زناشویی

نیاز مبرم به آنلاین بودن و به‌تبع آن، اعتیاد به استفاده از اپلیکیشن‌هایی نظیر اسنپ‌چت، اینستاگرام و توئیتر، منجر به افزایش مشکلات عدیده‌ای در زندگی زناشویی شده است.

در 10 سال اخیر، ارتباط زوجین دستخوش تغییرات عمده‌ای شده است.کیفیت ارتباط چهره به چهره زوجین با یکدیگر و اختلاف نظر بر سر میزان متعارف حضور در شبکه‌های اجتماعی، همگی از عوامل مناقشه برانگیز در روابط زناشویی است. بنابر تحقیقات PRC اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، گوشی هوشمند برای 66 درصد افراد متاهل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برخی زوجین جهت مراودات و پشتیبانی از یکدیگر چه در مواقع ضروری و غیرضروری، از تکنولوژی بهره می‌برند. اما عده‌ی کثیری بصورت مخفی حساب کاربری خود را اداره می‌کنند. (از وجود اکانت و فالوور‌های آن بی خبرند)

01_15.jpg
 
نیاز مبرم به آنلاین بودن و به‌تبع آن، اعتیاد به استفاده از اپلیکیشن‌هایی نظیر اسنپ‌چت، اینستاگرام و توئیتر، منجر به افزایش مشکلات عدیده‌ای در زندگی زناشویی شده است.

"آدری‌چپمن" از کارشناسان این حوزه اظهار داشته: "صرف استفاده از تکنولوژی جهت ارتباط با همسر مضر است، امروزه افراد برای برقراری هرگونه ارتباطاتی متوسل به تکنولوژی می‌شوند و گاهی در این میان، مفهوم اصلی پیام گنگ و نابود می‌شود. حفظ ارتباط مستلزم گوش فرا دادن است و اگر خوب گوش نسپاریم، درک ما از آن‌چه اتفاق افتاده است بدنبال سوء برداشت از پیام مخاطب غلط خواهد بود. درنتیجه واکنش ما به مواردی است که از اساس حقیقت نداشته و این خود سر آغاز مشکلات است."

02_16.jpg
 
تاثیـرات شبکه‌های اجتماعی بر روابط زناشویی:

حضور کم‌رنگ:

با وجود اینکه حتی برخی از زوجین به صرف شام با یکدیگر بیرون می‌روند ولی به جای هم‌کلام نمودن خود با یکدیگر، سر به گوشی‌های همراه خود فرو برده‌اند. درگیری مستمر با شبکه‌های اجتماعی روابط زناشویی را تخریب می‌نماید چرا که برطرف کننده کاذب نیاز به توجه و معاشرت است. از آنجایی که استفاده از شبکه‌های اجتماعی به نوعی در کاربر حس فوریت ایجاد می‌کند، افراد ناخواسته و بیش از حد متعارف، (زندگی)خود را با سایرین سهیم می‌شوند.

04_23.jpg

توجه کم‌رنگ و برانگیختن حس حسادت:

گاهی زوجین در زندگی زناشویی بجای صرف وقت برای یکدیگر، به محتوای مجازی گوشی خود زمان بیشتری تخصیص داده و اولویت را بر جذب لایک، فالوور و تبادل نظر حداکثری در محیط مجازی گذاشته‌اند. چنین رفتاری موجب برانگیخته شدن حس حسادت و تنش بین زوجین می‌گردد.

مولفین و کارشناسان امر، حسادت را بر سه نوع تقسیم نموده‌اند:

1-حسادت با تردید:

وجود حس اولیه و نه چندان قوی شخص در موقعیت‌های حسادت برانگیز (مرحله اول) "اگر چنانچه به من خیانت کند، فوق العاده عصبانی خواهم شد."

03_14.jpg

2-حسادت با یقین:

احساس و افکارغیرمنطقی شخص در ارتباط با عدم تعهد از طرف همسرش.(مرحله دوم)"فکر می‌کنم کاسه‌ای زیر نیم کاسه است."

3-اقدام از روی حسادت:

مجموعه اقدامات عملی شخص پس از احساس تهدید از جانب رقیب زندگی زناشویی (مجازی یا واقعی). فرد از شدت حسادت تا تجسس وسایل شریک زندگی خود پیش رفته و حتی دست به تعقیب وی می‌زند.

"باب گوردون" ازدیگر مشاوران مسائل زناشویی در مورد یکی از پرونده‌های کاری خود بیان داشت، شخصی (مرد) با مراجعه به دفتر کاری‌ام چنین اظهار نموده است: "ارتباط مجازی من با یک کارشناسِ خانم جهت اخذ مشاوره و چاره جویی در ارتباط با یک مساله‌ی کاری، منجر به حساسیت همسرم، به درخواست جدایی انجامید.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط