۱۳۹۸-۰۳-۱۹ ۱۳:۲۳
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۵۲
اخبار امنیت فناوری:

با اولین پردازندهٔ غیرقابل هک جهان آشنا شوید

بر اساس آخرین گزارش‌ها، اخیراً گروهی از محققان دانشگاه میشیگان در ایالات‌متحده، ادعا کرده‌اند که موفق به ساخت اولین پردازندهٔ کامپیوتری غیرقابل هک در جهان تحت عنوان مورفیوس (MORPHUSE) شده‌اند، که این پردازنده، قادر به انجام عملیات رمزگذاری داده‌ها با سرعت بسیار بالایی است؛ به‌گونه‌ای که الگوریتم‌های آن در برابر عملیات هکرها، با سرعت بیشتری تغییر می‌کنند و حتی اگر هکر بتواند خطای کوچکی در برنامه بیابد، اطلاعات موردنیاز برای بهره‌برداری از آن، بعد از ۵۰ میلی‌ثانیه کاهش می‌یابد، ازاین‌رو نسبت به مکانیسم‌های دفاعی، پردازنده‌های فعلی امنیت بیشتری را به کاربر ارائه می‌دهند.

موضوع برجستهٔ سال ۲۰۱۸ م. وجود شمار زیادی از آسیب‌های جدی و مهم مانند Specter و Meldown و اخیراً portSmash و SPOILER  بود که در سی‎پی‌یوهای AMD و به‌ویژه intel کشف شد که بر ریزپردازنده‌های مدرن تأثیر می‌گذارند و محققان هر دو شرکت سازندهٔ سی. پی. یوها را در تلاش برای حل آن به چالش کشیده است.

گروهی از دانشمندان دانشگاه میشیگان، به رهبری تادآستین، طراح جدید خود را تحت عنوان مورفیوس برای پردازنده‌ها ارائه کرده‌اند که می‌تواند حملات هکرها بر پردازندهٔ دستگاه‌هایی که در آن نصب‌شده است را مسدود سازد. برای این امر، پردازنده می‌تواند جنبه‌های خاصی از آن را به‌صورت کامل و تصادفی تغییر دهد، به‌طوری‌که مهاجم هرگز نمی‌تواند به‌دقت تغییر انجام‌شده پی ببرد. اما نکتهٔ مهم این است که مورفیوس می‌تواند این کار را بسیار سریع و با مصرف بسیار پایین ذخایر انجام دهد.

اساساً کلید امنیتی که پردازندهٔ جدید مورفیوس قصد ارائهٔ آن را دارد، این است که پردازنده، بعضی از اجزای کد آن را به‌عنوان معانی معین و نامشخص تغییر می‌دهد. این جزء به‌سادگی، به مکان، اندازه و محتوای کد برنامه اشاره دارد. ازاین‌رو، در صورت بروز هرگونه حمله، مهاجم باوجود تلاش برای استفاده از این داده‌ها، نمی‌تواند آن‌ها را به‌طور دائم قرار دهد، به‌گونه‌ای که این داده‌ها، ۵۰ میلی‌ثانیهٔ بعدازآن به مقادیر دیگر تغییر می‌یابد. این میزان مرتب‌سازی مجدد کد امنیتی، چندین برابر بیشتر از تکنیک‌های مدرن و قدرتمند هک است که امروزه با پردازنده‌های فعلی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

story-morpheus-content-2.jpg

 

پردازندهٔ RISC-V یک تراشهٔ منبع باز است و مورفیوس به‌منظور نمایش در آن‌که به‌طور گسترده‌ای در توسعهٔ نمونه‌های اولیه مورداستفاده قرار می‌گیرد، نصب شد و با استفاده از این پردازنده، مورفیوس تحت کنترل جریان حملات یکی از تهاجمی‌ترین تکنیک‌های مورداستفادهٔ هکرها در جهان، به‌سادگی موفق به غلبه بر تمامی حملات آن شد.

همان‌گونه که انتظار می‌رود، میزان خرابی کد پردازنده، در منابع سیستم هزینه‌ای در بردارد. بااین‌حال، دانشمندان، مورفیوس را توسعه داده و ادعا کرده‌اند که هزینهٔ چنین منابعی تنها یک درصد از مجموع هزینه‌ها است و سرعت کدگذاری آن به‌صورت تصادفی، بسته به نوع پردازشگر مورداستفاده، می‌تواند متنوع باشد. مورفیوس همچنین شامل یک آشکارگر و ردیاب حمله است که وقوع حمله را تحلیل کرده و متناسب با داده‌ها، سرعت دفع حمله را افزایش می‌دهد.

 

مترجم: فرحناز اسکندرلو

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط