رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-03-20 11:26
تنظیم اندازه قلم

پ

1:58
کد خبر: 142834

دستگیری باند فیشینگ کاران با 700 میلیون ریال برداشت غیر مجاز

رئیس پلیس فتا استان زنجان از دستگیری سارقان اینترنتی که با ترفند تبلیغ و فروش انواع مختلف سلاح ، بیش از 700 میلیون ریال از قربانیان خود در سراسر کشور کلاهبرداری کرده بودند ، خبر داد . 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا : سرهنگ محمدعلی آدینه لو رئیس پلیس فتا زنجان گفت: طی رصد و گشت زنی های مستمر انجام شده در فضای مجازی، کانالی در شبکه اجتماعی تلگرام شناسایی شد که با ترفند تبلیغ و فروش انواع مختلف سلاح از قبیل (چاقو ،پنجه بوکس ،شوکر و اقلام دیگر) افراد را به درگاه های جعلی بانکی (فیشینیگ) هدایت می کردند و با دریافت اطلاعات کارت بانکی قربانیان اقدام به کلاهبرداری از انها می نمودند، موضوع ضمن تشکیل پرونده، تا شناسایی و دستگیری عامل یا عاملان ارتکاب جرم در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی خاطر‌نشان‌ کرد: با اقدامات فنی ، شیوه و شگرد‌های خاص پلیسی دو نفر از متهمان به هویت‌های معلوم در یکی از استان‌های همجوار مورد شناسایی قرار گرفتند و ضمن هماهنگی و گرفتن دستور قضایی اکیپی از کارآگاهان این پلیس به محل سکونت آنها مراجعه کردند و با توقیف کلیه ادله‌های دیجیتالی نامبرده‌ها دستگیر و به پلیس فتا انتقال داده شدند . 

سرهنگ آدینه لو ادامه داد: در بازجویی‌های اولیه انجام شده متهمان منکر هرگونه ارتکاب خلافی شدند ، ولی پس از مواجهه با مستندات و مدارک جمع‌آوری شده از سوی کارشناسان به جرم خود اقرار کردند . 

این مقام مسئول گفت: متهمان در اظهارات خود بیان داشتند در شبکه اجتماعی تلگرام عضو می‌باشند و با تبلیغ و فروش چاقو ، پنجه بوکس ،شوکر و اقلام دیگر ضمن هدایت قربانیان به درگاه‌های جعلی بانکی "فیشینیگ"، پس از بدست آوردن اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم حساب طعمه های خود اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب آن‌ها می‌کردند .

رئیس پلیس فتا زنجان افزود: متهمان در اظهارات خود به برداشت غیرمجاز از حساب 54 نفر با بیش از 700 میلیون ریال ضمن استفاده از این شگرد اعتراف نمودند و انگیزه خودشان را کسب منافع مالی بیان کردند .

سرهنگ آدینه لو با بیان اینکه حفظ و نگهداری کارت بانکی و اطلاعات آن یک ضرورت است، از کاربران خواست به هیچ‌ وجه اطلاعات شخصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و در هنگام خرید‌های اینترنتی و پرداخت وجه از طریق درگاه‌های بانکی به اصالت و جعلی نبودن این درگاه‌ها دقت کامل را داشته باشند .

وی با بیان اینکه خرید و فروش این اقلام در فضای مجازی و حقیقی جرم می باشد، افزود: اکثر قربانیان از طرح شکایت در این خصوص خودداری می‌کنند.

رئیس پلیس فتا زنجان در پایان از شهروندان خواست: در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک، آن را از طریق ۱۱۰ یا وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط