۱۳۹۸-۰۳-۲۲ ۱۴:۲۵
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۰۲
پلیس فتا خوزستان خبر داد :

هتاکی به مقامات دولتی در صفحه اینستاگرامی

رییس اداره مبارزه با جرایم پلیس فتا خوزستان از کشف یک پرونده هتاکی به مقامات دولتی در صفحه اینستاگرامی خبر داد و خاطر نشان کرد : هتک حیثیت اقدامی است که سبب تحقیر و پایین آوردن ارزش و اعتبار افراد در میان جامعه و باعث ایراد ضربه به آبرو و حیثیت آنها می‌شود و در قانون جرم انگاری شده است . 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ عبدالرسول خسرویی رئیس اداره مبارزه با جرائم پلیس فتا خوزستان گفت: در پی رصد مستمر کاشناسان پلیس فتا، صفحه اینستاگرامی مجرمانه‌ای مشاهده شد که با قرار دادن پست‌های مختلف اقدام به نشر اکاذیب و توهین به یکی از مقامات دولتی کرده است. از همین رو در این خصوص پرونده‌ای در پلیس فتا تشکیل و در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

وی افزود: طی اقدامات تخصصی در خصوص شناسایی گرداننده صفحه اینستاگرامی مذکور، کارشناسان این پلیس موفق به ردگیری آی‌پی آدرس متهم شدند و مشخص شد که وی دارای صفحه اینستاگرامی دیگری نیز می‌باشد که در آن صفحه هم مسئولان دولتی را تهدید و علیه آنها اقدام به نشر اکاذیب می‌کند. در ادامه با بررسی‎های فنی و عملیات پیچیده انجام گرفته، هویت متهم مورد شناسایی قرار گرفت .

این مقام انتظامی گفت: هتک حیثیت اقدامی است که سبب تحقیر و پایین آوردن ارزش و اعتبار افراد در میان جامعه و باعث ایراد ضربه به آبرو و حیثیت آنها می‌شود و در قانون نیز برای آن جرم‌انگاری شده است؛ قانونگذار در مواد ۱۶ و ۱۷ قانون جرایم رایانه ای در خصوص رفتارهایی که منجر به هتک حیثیت افراد می شود، به آن اشاره کرده است.

این مقام مسئول بیان کرد: طی عملیاتی غافلگیر کننده و با فرستادن نیروهای زبده، متهم که جوانی ۲۶ ساله است، دستگیر و تحویل کارشناسان پلیس فتا شد در بررسی فنی تلفن همراه متهم و استخراج ادله‌های دیجیتال ابعاد بزرگتری از جرایم و نیت شوم وی آشکار شد. بررسی‌ها مشخص کرد متهم در پیام‌های خود به ارتباط با افراد دیگری در خارج از کشور اشاره کرده است.

رئیس اداره مبارزه با جرائم پلیس فتا خوزستان افزود: هتک حیثیت ممکن است به دو شکل صورت گیرد، اول اینکه فرد با تغییر یا تحریف محتوایی اعم از فیلم، صوت یا تصویر متعلق به دیگری آنها را منتشر کند و دوم به این صورت که فرد محتوای تغییر یا تحریف شده توسط دیگری را با علم به تغییر یا تحریف منتشر ‌کند. بنابراین حضور در فضای مجازی، نیازمند دقت فراوان در کنترل رفتار‌ها و فعالیت‌های ما در این بستر دارد. 

 سرهنگ خسرویی ضمن بیان اینکه متهم در مواجهه با ادله کارشناسان پلیس، به ناچار لب به اعتراف گشود و به جرم خود اعتراف کرد از تحویل متهم به مراجع قضایی جهت سیر مراحل قانونی پرونده اش خبر داد و از شهروندان خواست : در صورت مشاهده موارد مشابه، گزارش خود را در بخش ثبت گزارش مردمی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  به این پلیس اطلاع دهند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط