۱۳۹۸-۰۳-۲۶ ۱۳:۵۲
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۳۷
اخبار فناوری

جمع‌آوری اطلاعات خریدان توسط گوگل

گوگل می‌داند چه زمانی، در کدام سایت چه چیزی و حتی به چه مقدار خرید آنلاین انجام داده‌اید، اما ادعا می‌کند که از داده‌ها برای تبلیغات استفاده نمی‌کند. سرویس جیمیل بیش از ۱.۵ میلیارد کاربر دارد و این خدمتی بزرگ برای مدل کسب و کار گوگل است چون مدل کسب و کار گوگل بر روی داده و اطلاعات می چرخد. اطلاعاتی از طریق مرورگر وب و دیگر خدمات آنلاین به سمت گوگل سرازیر می شوند.

به تازگی ادعایی جدید و جنجالی صورت گرفته است. مشخص شده که گوگل اطلاعات خرید کاربران خود را بصورت سالیانه جمع آوری می‌کند. اتفاقی که شاید برای کاربران گوگل خیلی باعث تعجب نشود چون گوگل قبلا هم حریم خصوص کاربران خود را زیر پا گذاشته بود و متهم به خواندن ایمیلهای کاربران برای تبلیغات هدفمند و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به دارندگان دستگاه‌های اندرویدی شده بود.

با نگاهی به جملهای از مجله اکونومیست انگلستان می‌توان به ارزش دادهها پی برد:
" نفت دیگر ارزشمندترین منبع جهان نیست، بلکه ارزشمندترین منبع جهان، داده‌ها هستند."

 

gmail_android_2.jpg

طبق گزارش منتشر شده توسط CNBC، گوگل از سرویس جیمیل برای جمعآوری مخفیانه داده‌های مربوط به خرید آنلاین کاربران خود استفاده می‌کند. این بدان معنی است که گوگل می‌داند کاربران در کدام سایت خرید اینترنتی انجام داده‌اند، چه چیزی خریداری کرده‌اند و چقدر هزینه برای خرید خود انجام داده‌اند. بدیهی است هنگامی که شما خرید الکترونیکی انجام می‌دهید فاکتور آن برای شما ایمیل می‌شود. این فاکتورها شامل موارد زیر هستند و گوگل از آنها مطلع می‌شود:
۱ ) نام محصول 
۲ ) نام فروشگاهی که از آن خرید کردهاید 
۳ ) شماره سفارش، تاریخ و زمان خرید 
۴ ) خلاصه سفارش 
۵ ) مبلغ سفارش 
۶ ) آدرس کاربر مانند کد پستی و آدرس خانه

اگر چه گوگل ادعا می‌کند که از این اطلاعات برای تبلیغات هدفمند استفاده نمی‌کند، اما اگر گوگل از این اطلاعات برای تبلیغات هدفمند استفاده نمی‌کند پس چه دلیلی برای ذخیره این اطلاعات وجود دارد؟ 

اگر می‌خواهید بررسی کنید که آیا Google اطلاعات شما را جمع آوری کرده یا نه، به بخش خریدها در داشبورد حساب Google بروید و اگر تمایل داشتید، دادههای خود را به صورت دستی حذف کنید. علاوه بر این، اگر شما به ترک سرویس جیمیل تمایل دارید، می‌توانید به سرویسهای رایگان دیگر که ایمیلها را رمزنگاری می کنند مانند ProtonMail , Mailfence , CounterMail , Tutanota , Posteo , Virtr رجوع کنید.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط