۱۳۹۸-۰۴-۰۴ ۰۹:۴۰
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۲۶
رئیس پلیس فتا اصفهان :

جعل هویت در شبکه اجتماعی اینستاگرام همچنان قربانی می‌گیرد

رئيس پليس فتا اصفهان گفت: فردی که با سوء استفاده از اعتماد شهروندان اصفهانی در شبکه اجتماعی اینستاگرام با افراد ارتباط برقرار کرده و پس از جلب اعتماد و طرح دوستی ، ضمن دریافت یکسری اطلاعات محرمانه، آن‌ها را تهدید می‌ کرد ، شناسایی و دستگیر شد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مرتضوی رئیس پلیس فتا استان اصفهان با اعلام این خبر گفت: در پی رصد و پایش فضای مجازی توسط کارشناسان پلیس فتا استان، صفحه‌ای در شبکه اجتماعی اینستاگرام شناسایی شد که متهم ضمن معرفی کردن خود با هویت یک خانم جوان، با ارسال تصاویر و ویدیو‌های جعلی از خود و در مقابل دریافت اطلاعات کاملا شخصی از جوانان از آن‌ها اخاذی می‌کرد.

وی افزود‌: ماموران اداره مبارزه با جرایم سایبری استان با به کارگیری اقدامات فنی و اطلاعاتی، متهم با هویت "مهران.س" ۴۳ ساله را در محل اختفاء خود مورد شناسایی قرار دادند و در یک عملیات غافلگیرانه وی را با کسب مجوز قضایی دستگیر و به پلیس فتا انتقال دادند.

سرهنگ مرتضوی بیان داشت:متهم در مواجه با مدارک و مستندات موجود صراحتاً ضمن اقرار به جرم خود ، علت ارتکاب عمل مجرمانه اش را مشکلات خانوادگی و مالی عنوان داشت.

این مقام مسئول گفت: با توجه به اینکه تهدید و اخاذی در فضای مجازی برابر قوانین جرایم رایانه‌ای جرم بوده و فرد متخلف نیز برابر قانون مجازات می‌ شود، اما باز هم عده‌ای به دلایل مختلف، من جمله ناآگاهی از قانون گرفتار این دام می‌شوند.

رئیس پلیس فتا استان اصفهان خطاب به کاربران گفت: اگر کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی( شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌ شده، فیلم و...) کرده باشد، حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد(که در اکثریت مواقع این تهدیدات هرگز عملی نمی‌شوند)، ارتکاب جرم" تهدید" از سوی او قطعی محسوب می شود و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.

این مقام انتظامی در آخر از شهروندان خواست : در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی موضوع  را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند. 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط