رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۰۴-۰۵ ۱۰:۳۳
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۰۳

اینترنت، مکانی مثبت و الهام بخش

ضروری است والدین قبل از وقوع حوادث ناگوار اینترنتی، فرزند خود را در لحظات بحرانی جهت بازگویی احساسات به افراد قابل اعتماد (پدر و مادر) وعدم پنهان‌کاری تشویق و تربیت نمایند.

اینترنت در بستر ابزارهای دیجیتالی گوناگون و بعنوان سرچشمه‌ای جذاب قابلیت اتصال، ارتباط و خلاقیت فراهم نموده است. با تغییرات مداوم اینترنت، والدین در بروزماندن از انواع کاربردهای آن، دچار مشکل هستند. با اینکه احساس در مواردی فرزندان از توانایی‌های فنی بالاتری نسبت به والدین خود برخوردار هستند ولی آن‌ها کماکان به توصیه‌ها و حفاظت اولیای خود نیازمند هستند. چالش‌های پیش روی جوانان بسته به سن و سال و میزان فعالیت آن‌لاین آن‌ها متغیر است.
01_17.jpg

خطرات بالقوه اینترنت بطور کلی در چهار دسته تعریف شده‌اند:

۱- رفتار:

کاربران جوان بایستی توجه داشته باشند که رفتار آنلاین، نه فقط بر خودشان بلکه برای اطرافیانشان نیز تأثیر گذار است. ناشناس بودن در اینترنت آسان است و این امر ایجاب می‌نماید نوجوان از هویت واقعی دوستان اینترنتی خود با وسواس بیشتری کسب آگاهی نماید. از بازگویی اطلاعات شخصی در فضای مجازی خودداری کنید. فرزند خود را تشویق به ادب و نیز مسئولیت پذیری در قبال عواقب آنچه به اشتراک می‌گذارند نمایید.

02_20.jpg
 
۲- محتوا:

برخی محتوای شبکه‌های اجتماعی، بازی‌های رایانه‌ای و وب‌سایت‌ها برای جوانان مناسب نبوده و ممکن است منجر به صدمات روحی و جسمی شود. لازم است جوانان در مورد قابل اطمینان بودن محتوا در فضای مجازی، متوجه این نکته باشند که اخبار و تصاویر منتشر در فضای مجازی ممکن است غلط، قدیمی یا جانب دارانه باشد. با چنین رویکردی، کاربران جوان‌تر جهت کسب اطلاع از صحت و سقم مطالب دریافتی، ملزم به رجوع به والدین یا مربیان خود می‌شوند.

03_19.jpg
 
۳- ارتباط:

ممکن است دوستان جدید اینترنتی همان گونه نباشند که ادعا می‌کنند و از طرفی به محض پیوستن دوست اینترنتی به حساب کاربری، امکان اشتراک اطلاعات وجود دارد. در این راستا پیشنهاد می‌شود به صورت دوره‌ای لیست دوستان مورد بازدید و حذف مخاطبین ناخواسته قرار بگیرد. همچنین پیشنهاد می‌گردد جهت انواع  فراموش نشود که والدین می‌بایست به محض مشاهده سواستفاده اینترنتی از فرزندشان توسط محتوای نامناسب ارسالی توسط کاربران متخلف، مراتب را به پلیس سایبری محل خود گزارش نمایند.

ضروری است والدین قبل از وقوع حوادث ناگوار اینترنتی، فرزند خود را در لحظات بحرانی جهت بازگویی احساسات به افراد قابل اعتماد و عدم پنهان‌کاری تشویق و تربیت نمایند.

04_28.jpg

 ۴- خرید و فروش:

گاهی حریم خصوصی جوانان تحت تاثیرات منفی "داد و ستد" ‌اینترنتی قرار می‌گیرد و این به معنی افشای اطلاعات محرمانه بانکی و در نتیجه برداشت/واریز غیرمجاز است.

کاربر جوان می‌بایست:

۱-حتی المقدور تراکنش‌های اینترنتی را بصورت درون برنامه‌ای انجام ندهند و قبل از اخذ یا انتقال وجه بصورت اینترنتی، از هویت واقعی واریز کننده و یا امنیت درگاه پرداخت اطمینان حاصل نمایند.

۲-با هماهنگی قبلی با والدین، آدرس و شماره تلفن مخصوصی جهت پر کردن فرم‌های اینترنتی تعبیه نمایند.

۳-توسط والدین یا کارشناسان فن، از آخرین شگردهای رایج کلاه‌برداری اینترنتی محل زندگی خود، مطلع باشند.

05_9.jpg

گفتگوی آزاد:

استفاده ایمن فرزندان از اینترنت تنها در گرو انجام گفتگوی موفق بین اولیا و فرزندان است. والدین در صورت نیاز به برقراری ارتباط مؤثر با فرزند خویش می‌توانند موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

۱-از وی بخواهید در مورد محتوای مورد علاقه‌ی خود آزادانه صحبت کند.

۲-از وی در مورد امنیت اینترنتی و راهکاری پیشنهادی‌اش سؤال بپرسید.

۳-از ایشان سؤال کنید بطور کلی در صورت بروز مشکلات اینترنتی اعم از فنی، مالی، اخلاقی به چه فرد/افرادی مراجعه می‌نماید؟

۴-در مورد گزارش نویسی اینترنتی و ارائه آن به مراجع ذیصلاح (پلیس سایبری، مدرسه،ادمین سایت) با وی گفتگو کنید.

۵-همواره کاربرد‌های مشترک اینترنت بین خود و فرزندتان را بروز رسانی نمایید.

 

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط