۱۳۹۸-۰۴-۱۱ ۰۸:۴۰
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۲۸
رئیس پلیس فتا استان سمنان خبر داد

غفلت کاربران شاه کلید مجرمان سایبری در فضای مجازی

رئیس پلیس فتا استان سمنان از کشف ۸۲ درصدی پرونده‌های ورودی به پلیس فتا استان سمنان خبر داد و گفت: در ۳ ماهه اول سال جاری بیشترین جرائم اینترنتی در سطح استان سمنان مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی کاربران می‌باشد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ حسین صادقی درتشریح این موضوع به خبرنگار ما گفت: در سه ماهه اول سال جاری با تحلیل آماری پرونده‌های ورودی، بیشترین فراوانی جرایم مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی افراد بوده که بیش از۶۷ درصد از کل پرونده‌های استان سمنان را به خود اختصاص داده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد افزایش داشته است.
این مسئول انتظامی گفت: برداشت غیرمجاز از حساب کاربران، کلاهبرداری اینترنتی و هتک حیثیت در سه ماهه اول سال جاری بیشترین جرایم در سطح استان بوده که تعداد پرونده‌های برداشت غیرمجاز و کلاهبرداری‌های اینترنتی بسیار نگران کننده است چرا که در خیلی از موارد کاربران بدون اطلاع با یک اشتباه کوچک تمام اطلاعات مالی یا هویتی خود را در اختیار مجرمان سایبری قرار می‌دهند.
وی ادامه داد: برخی افراد فرصت‌طلب با استفاده از غفلت کاربران و عدم آگاهی لازم کاربران، با ترفندهای مختلف اقدام به سرقت اطلاعات و کلاهبرداری در فضای مجازی می‌نمایند که در این راستا می‌توان گفت: هموطنان برای خریدهای مجازی قبل از هر اقدام، از اصلی بودن صفحه سایت و آدرس اینترنتی مطمئن گردند تا گرفتار درگاه‌های جعلی یا برداشت‌های غیرمجاز نشوند. متأسفانه در اغلب پرونده‌های قضایی، کاربران خود زمینه‌ساز وقوع برخی جرائم به خصوص در حوزه مالی و یا حیثیتی می‌گردند.
سرهنگ صادقی اظهار کرد: اداره تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا استان سمنان با تمرکز بر دو حوزه پیشگیری وضعی و اجتماعی، به دنبال کاهش وقوع جرائم سایبری در استان سمنان و افزایش امنیت کاربران در فضای مجازی می‌باشد.
وی خاطر نشان کرد: پیشگیری همواره در اولویت پلیس فتا قرارداشته و برهمین اساس بصورت مدون به منظور ارتقاء پیشگیری اجتماعی در جامعه، اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی برای جوامع هدف، طراحی و توزیع تولیدات آموزشی، برگزاری نمایشگاه‌های سایبری، تهیه کلیپ‌های آموزشی و همچنین تهیه هشدارهای سایبری وغیره نموده است. بنابراین می‌طلبد کاربران فضای مجازی با بهره‌گیری از محتوای تولیدی پلیس فتا، همواره دانش سایبری خود را ارتقا داده و دست کلاهبرداران و شیادان اینترنتی را کوتاه نمایند.
سرهنگ صادقی میزان حضور و فعالیت در فضای مجازی را مورد تاکید قرار داد و بیان داشت: کاربران برای گرفتار نشدن در دام افراد کلاهبردار همواره نکات مربوط به خریدهای اینترنتی، درگاه‌های جعلی، پرداخت‌های آنلاین را مدنظر قرار دهند و آگاه باشند مجرمان سایبری به دنبال کاربرانی هستند که از سطح علم و دانش سایبری پایین‌تری برخوردار می‌باشند.
رئیس پلیس فتا استان سمنان بیان داشت: تیم رصد و پایش پلیس فتا در تمام طول سال، اشراف کاملی بر فضای مجازی داشته و تمام تلاش خود را برای برقراری امنیت سایبری هموطنان و آسودگی خاطر آن‌ها به کار خواهد بست.
سرهنگ صادقی در پایان بیان داشت: پلیس فتا به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری و یا استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌های مردمی و یا Cyberpolice@ در کلیه شبکه‌های اجتماعی داخلی و یا شماره تلفن ۲۱۸۲۴۳۴۹ ۰۲۳ با ما در میان بگذارند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط