۱۳۹۸-۰۴-۱۱ ۰۸:۵۱
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۵۳
پلیس فتا ناجا هشدار داد :

سرقت اطلاعات بانکی و هویتی به بهانه قطع شدن یارانه‌ها شگرد جدید کلاهبرداران سایبری

رئیس اداره پیشگیری از جرائم مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا هشدار داد: ارسال پیامک‌های جعلی و کلاهبردارانه همچنان یکی از شگردهای رایج مجرمان سایبری است.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ دوم مهدی شکیب گفت: همواره در مناسبت‌ها و رویدادهای خاص شاهد ارسال پیامک‌های انبوه برای هموطنان عزیز هستیم. پیامک‌هایی که گاهی اوقات جعلی بوده و تنها برای کلاهبرداری و سوءاستفاده از کاربران و هموطنان گرامی طراحی شده‌اند.

سرهنگ شکیب ادامه داد: حمایت از سبد غذایی خانوار، ثبت نام جهت دریافت کارت سوخت، ثبت نام سهام عدالت و ... از نمونه‌های بارز پیامک‌های ارسال شده در ایام گذشته بوده که متأسفانه تعدادی از کاربران در دام مجرمان گرفتار شده و به خواسته‌های آنان تن داده و مورد سوء‌استفاده قرار گرفته‌اند.

این مسئول انتظامی از ارسال پیامک‌هایی مبنی بر قطع یارانه هموطنان عزیز در صورت عدم ثبت نام در اینستکس در روزهای اخیر خبر داد و گفت: در روزهای گذشته پیامک‌هایی با مضمون قطع شدن یارانه افرادی که در اینستکس ثبت نام نکرده‌اند برای کاربران ارسال شده که جنبه کلاهبردارانه داشته و تنها به دنبال سرقت اطلاعات مهم کاربران هستند.

سرهنگ شکیب تاکید کرد: اطلاعات مهم بانکی از قبیل رمز دوم، تاریخ انقضاء و cvv2 اطلاعاتی هستند که مجرمان با به دست آوردن آن‌ها به دنبال برداشت غیرمجاز از حساب بانکی هموطنان گرامی هستند. 

وی ادامه داد: اینستکس ساز و کار مالی اروپایی (spv) با ایران برای ادامه مبادلات مالی پس از خروج آمریکا از برجام خواهد بود و ارتباطی به واریز و یا قطع شدن یارانه افراد نخواهد داشت.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری در توصیه به کاربران تاکید کرد: لازم و ضروری است هموطنان عزیز به اخبار و اطلاعات منتشر شده از طریق منابع نامعتبر توجه نکرده و اطلاعات مهم اعم از اطلاعات بانکی و یا اطلاعات شخصی و هویتی خود را برای منابع نامعتبر ارسال نکنند.

سرهنگ شکیب ادامه داد: کاربران گرامی می‌توانند اخبار رسمی را از طریق رسانه‌های جمعی از قبیل صدا وسیما، روزنامه‌های کثییر الانتشار و سامانه‌ها و سایت‌های رسمی ارگان‌های مربوطه دنبال کنند‌. لذا به اخبار و اطلاعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌ها و گروه‌های نا‌معتبر توجه نکنند.

وی در انتها گفت: هموطنان عزیز در صورت مواجهه با موارد مشکوک می‌توانند آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری با پلیس فتا در میان گذاشته تا در کمترین زمان ممکن اقدامات پیش دستانه و راهکارهای مقابله با مجرمین سایبری صورت پذیرد. 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط