رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:15
تنظیم اندازه قلم

پ

1:46
کد خبر: 143164

جاعل مدارک تحصیلات عالی توسط پلیس فتا زنجان دستگیرشد

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات زنجان از شناسایی و دستگیری عامل جعل مدارک دانشگاهی خبر داد و گفت: این فرد با راه‌اندازی کانال تلگرامی از بیش از 50 نفر در سراسر کشور کلاهبرداری کرده است.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ محمدعلی آدینه لو رئیس پلیس فتا زنجان گفت: طی رصد و گشت‌زنی‌های مستمر انجام شده در فضای مجازی، کانالی در شبکه اجتماعی تلگرام با بیش از 6000 نفراعضاء شناسایی شد که با ترفند تبلیغ و فروش مدارک دانشگاهی در مقاطع مختلف تحصیلی در سراسر کشور اقدام به کلاهبرداری از افراد می‌کرد، موضوع ضمن تشکیل پرونده، تا شناسایی و دستگیری عامل یا عاملان ارتکاب جرم در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی ادامه داد: با بررسی‌های فنی و اطلاعاتی مشخص گردید این فرد از طریق فعالیت گسترده تبلیغاتی در فضای مجازی با ادعای صدور مدارک دانشگاهی، مهارتی و ... اعتماد کاربران و افراد متقاضی را جلب و از این راه کلاهبرداری می‌کرد.

وی خاطر‌نشان‌ کرد: با اقدامات فنی، شیوه و شگرد‌های خاص پلیسی متهم به هویت معلوم در یکی از استان‌های هم‌جوار مورد شناسایی قرار گرفت و ضمن هماهنگی قضایی اکیپی از کارآگاهان این پلیس به محل سکونت وی مراجعه کردند و با توقیف کلیه ادله‌های دیجیتالی نامبرده‌ دستگیر و به پلیس فتا انتقال داده شد.

این مسئول انتظامی در ادامه گفت: متهم در مواجهه با مستندات و مدارک جمع‌آوری شده از سوی کارشناسان به جرم خود اقرار و در اظهارات خود بیان داشت در قالب فروش مدرک تحصیلی و اخذ پذیرش در دانشگاه‌های معتبر با راه‌اندازی کانال تلگرامی و با درج پیام‌های وسوسه کننده اقدام به اخذ وجوه بالا از مشتریان و کلاهبرداری از آنان می‌کردم.

رئیس پلیس فتا زنجان با بیان اینکه خرید و فروش مدارک دانشگاهی در فضای‌مجازی و حقیقی جرم می‌باشد، افزود: متهم در اظهارات خود به کلاهبرداری از 50 نفر با بیش از 300 میلیون ریال با استفاده از این شگرد اعتراف، و انگیزه خود را کسب منافع مالی بیان کرد.

سرهنگ آدینه لو تأکید کرد: هرگونه مدرک تحصیلی یا گواهینامه مهارت شغلی بدون تأیید وزارت علوم معتبر نیست و پیگرد قانونی دارد بنابراین از مردم تقاضا داریم قبل از هرگونه ثبت نام و واریز وجه از مورد تأیید بودن آن دفاتر توسط وزارت علوم اطمینان حاصل نموده و درصورت مشاهده موارد مشکوک، مراتب را  از طریق ۱۱۰ یا وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط