رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-04-13 08:38
تنظیم اندازه قلم

پ

2:52
کد خبر: 143188

مزاحمت تلگرامی که با تیزبینی کارآگاهان پلیس فتا خنثی شد

رئیس پلیس فتا استان سمنان از شناسایی عامل مزاحمت تلگرامی خبرداد و گفت: طرح موضوع از سوی این خانم، برخورد عقلانی همسرش و ورود مقتدرانه پلیس فتا به این پرونده موجب پایان یافتن این تهدید اینترنتی شد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا:سرهنگ حسین صادقی رئیس پلیس فتا استان سمنان درتشریح این پرونده قضایی گفت: چندی قبل شاکی پرونده به همراه همسرش با مراجعه به پلیس فتا برای رهایی از پیغام‌های تهدیدآمیز دریافتی از پروفایلی ناشناس در شبکه‌ اجتماعی تلگرام اقدام به تشکیل پرونده قضایی کرد.

وی افزود:با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی پرونده و بررسی پروفایل متهم و اقدامات تخصصی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا مشخص شد متهم با استفاده از بستر شبکه‌اجتماعی تلگرام و ارسال تصاویر خصوصی شاکی پرونده، اقدام به مزاحمت و تهدید کرده است.

رئیس پلیس فتا استان سمنان بیان داشت: کارشناسان این پلیس جهت مشخص شدن زوایای پنهان این پرونده ، تحقیقات گسترده را آغاز کردند که در نهایت مشخص شد شاکی پرونده حدود دو سال با آی‌دی تلگرامی این مجرم سایبری ارتباط داشته است و متاسفانه تصاویری نیز برای وی ارسال کرده است.

سرهنگ صادقی در ادامه به مزاحمت‌ها وتهدیدات فرد مذکور برای رسیدن به اهداف شوم خود اشاره داشت و گفت: این مجرم سایبری با ترفندهای خاص و اغفال شاکی پرونده اقدام به اخذ تصاویر خصوصی از وی کرده و در نهایت قصد استفاده از این ابزار برای رسیدن به اهداف شوم خود را داشته است.

این مقام مسئول تصریح کرد : با توجه به حساسیت پرونده، کارشناسان این پلیس با بررسی ادله ارائه شده توسط شاکی و اقدامات تخصصی و نحوه عملکرد وی در شبکه‌های اجتماعی، محل مخفیگاه این فرد را مورد شناسایی قرار دادند و با سرعت عمل و دقت پلیسی این مجرم سایبری را دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی پرونده اش به مقامات قضایی تحویل دادند.

این مقام سایبری در راستای انگیزه این بزه‌کار اینترنتی گفت: در تحقیقات مقدماتی وی منکر هر گونه جرم انتسابی شده و با سخنان گمراه‌ کننده قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و در مواجه شدن با مدارک، مستندات و ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع‌آوری شده لب به سخن گشود و به بزه ارتکابی اقرار کرد و انگیزه‌اش را دریافت پاسخ منفی از طرف شاکی و اقدام به تهدید وی در فضای مجازی بیان کرد .

این مقام مسئول با بیان اینکه عکس‌ها و اطلاعات خصوصی خود را در اختیار دیگران حتی اقوام و دوستان نگذارید، گفت: انتشار تصاویر خصوصی افراد در شبکه‌های اجتماعی اشتباه است چرا که با انتشار این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی دسترسی دیگران به آن راحت می‌باشد و از این طریق می‌توانند برای شما مزاحمت ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه تجاوز به حریم شخصی افراد، افشای اسرار آنها در فضای مجازی و انتشار فیلم و عکس‌های خصوصی دیگر کاربران جرم است، گفت: این امور از نظر قانون‌گذاران جرم تلقی شده و با خاطیان برابر قانون برخورد خواهد شد و قابل ذکر است طبق ماده ۷۴۵ قانون جرایم رایانه‌ای هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

سرهنگ صادقی در انتها با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir از کاربران درخواست کرد: از مطالب آموزشی این سایت استفاده کنند و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق لینک سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری، با ما در میان بگذارند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط