رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:15
تنظیم اندازه قلم

پ

کد خبر: 143193

خرید جزوه‌ای که 330 میلیون ریال آب خورد

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی با توجه به برداشت اینترنتی غیرمجاز 330 میلیون ریالی از حساب بانکی احدی از شهروندان، عنوان کرد: امروزه با گسترش روز افزون استفاده از اینترنت و خریدهای اینترنتی، شاهد این هستیم که کلاهبرداران اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی با درگاه پرداخت جعلی کرده و اطلاعات کارت بانکی مشتریان خود را به سرقت می‌برند. لذا شهروندان مراقب درگاه‌های پرداخت جعلی باشند تا در هنگام خرید، اطلاعات حساب بانکی آن‌ها به سرقت نرود و حتماً برای خریدهای خود در بستر فضای مجازی از سایت‌های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیک استفاده کنند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ محمدپور رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی عنوان کرد: احدی از شهروندان با در دست داشتن مرجوعه قضایی از سوی دادسرا با موضوع برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب بانکی به پلیس فتا استان مراجعه و اظهارات وی توسط کارشناسان این پلیس اخذ گردید.
وی ادامه داد: شاکی در اظهارات خود عنوان داشت مبلغ 330 میلیون ریال در دو قسمت از حساب وی برداشت شده است.
این مسئول انتظامی تشریح کرد: پس از اخذ اظهارات شاکی و انجام اقدامات پلیسی توسط کارشناسان مربوطه، مشخص گردید فردی اقدام به دسترسی غیرمجاز به صفحه شخصی دختر خواهر زن شاکی در اینستاگرام کرده و سپس لینک درگاه پرداخت جعلی تحت عنوان "خرید جزوه" را برای شاکی ارسال کرده است. از آنجایی که شاکی قبلا ًسابقه‌ی پرداخت اینترنتی برای صاحب صفحه اینستاگرام را داشته است لینک را باز کرده و جزوه‌ای به مبلغ 2 هزار تومان برای وی خریداری می‌کند که با پیام "تراکنش ناموفق بود" رو به رو می‌شود و اطلاعات کارت بانکی وی لو می‌رود. با پیگیری‌های کارشناسان این پلیس مشخص گردید مبلغ 30 میلیون ریال از حساب شاکی کارت به کارت شده و مبلغ 300 میلیون ریال هم از فروشگاه اینترنتی خرید صورت گرفته است که بلافاصله با اقدامات بعدی اجناس خریداری شده در شرکت مسدود و پس از هماهنگی‌های صورت گرفته مبلغ خریداری شده به حساب شاکی عودت داده شده است و حساب‌ شخصی که پول به حسابش کارت به کارت شده بود نیز بلوکه شد. همچنین اکانت اینستاگرام دخترخواهرزن شاکی که از دسترس خارج شده بود توسط کارشناسان پلیس فتا برگردانده شده است.
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی بیان داشت: با توجه به اظهارات شاکی و مستندات موجود، پرونده به شهرستان مربوطه مرجوع شد تا جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی استان محل سکونت متهم تحویل گردد.
سرهنگ محمدپور همچنین به مردم هشدار داد: شهروندان باید مراقب باشند در خریدهای اینترنتی خود از سایت‌های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیکی استفاده کنند تا در هنگام پرداخت وجه به سایت‌های فیشینگ ارجاع داده نشوند. همچنین حتماً در هنگام ورود به درگاه پرداخت URL سایت راه بررسی کنند که جعلی نباشد و دقت کنند که در کنار آدرس سایت، عبارت //:https ذکر شده باشد و هنگام ورود اطلاعات کارت بانکی خود در درگاه‌های پرداخت، از صفحه کلیدهای مجازی استفاده کنند.
سرهنگ محمدپور در پایان گفت: شهروندان هشدار‌های پلیس فتا را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه درفضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های‌‌موبایلی موضوع را از طریق نشانی پلیس‌فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط