رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:15
تنظیم اندازه قلم

پ

2:26
کد خبر: 143207

نشست خبری با اصحاب رسانه

رئیس پلیس فتا استان یزد به افزایش دو برابری جرائم فضای مجازی در استان در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ خبر داد و گفت: اطلاع‌رسانی و پیشگیری در راستای ارتقاء سطح سواد رسانه‌ای مهم‌ترین روش‌های جلوگیری از بروز جرائم در فضای مجازی هستند.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا‌: به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ ابوطالبی در جمع خبرنگاران خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان یزد، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد فضای مجازی و اهمیت آن گفت: دشمن با استفاده ابزاری از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اعتقادات و فرهنگ ما را نشانه رفته است و درصدد از هم گسستن خانواده و به طبع آن غرب‌زدگی جامعه و انشقاق بین والدین و فرزندان است.

وی برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی، کلاهبرداری و مزاحمت‌های اینترنتی را مهم‌ترین جرائم حوزه فضای مجازی استان دانست و گفت: یکی از مهم‌ترین برداشت‌های غیرمجاز، فیشینگ درگاه‌های بانکی است که یکی از اصلی‌ترین روش‌های کلاهبرداری در فضای مجازی است و متأسفانه هر روز شاهد به دام افتادن مردم هستیم.

این مسئول انتظامی افزود: یکی از کشفیات اخیری که درزمینهٔ کلاهبرداری با روش متقلبانه صورت گرفت، دستگیری دو متهم فیشینگ کار حرفه‌ای بوده که اقدام به جعل درگاه اینترنتی خرید کرده بودند.

سرهنگ ابوطالبی در ادامه گفت: درگاه‌های جعلی ازنظر ظاهری تفاوتی با درگاه‌های اصلی ندارند پس لازم است که کاربران توجه داشته باشند که کلاهبرداران اینترنتی از طریق ارائه نرم‌افزارهای ممنوعه مانند صیغه یابی، لوازم و کالاهایی که فروش آن‌ها در کشور مجاز نیست و یا کالاهایی با قیمت پایین‌تر از قیمت بازار افراد را نسبت به خرید ترغیب کرده و سپس با سوق دادن مشتری به سمت درگاه‌های غیرمجاز از افراد کلاهبرداری می‌کنند.

رئیس پلیس فتای استان یزد به ارائه هشدارهای پلیسی پرداخت و متذکر گردید: مردم باید از فروشگاه‌ها و سایت‌های معتبر اینترنتی که دارای نشان «اینماد» هستند خرید کنند و در هنگام ورود ارقام رمز و مشخصات کارت خود حتماً از صفحه‌کلید مجازی استفاده کنند ضمن اینکه رمز کارت‌های بانکی خود را ترکیبی از اعداد و حروف انتخاب کرده و به‌شدت از اعدادی نظیر سال تولد، شماره شناسنامه و... پرهیز کنند.

وی افزود: شهروندان حتماً سامانه پیامکی حساب بانکی خود را فعال کرده و از کارت‌هایی برای خریدهای اینترنتی استفاده کنند که معمولاً مبالغ کمی در آن‌ها وجود دارد و حتی المقدور از یک کارت‌بانکی برای خریدهای اینترنتی خود استفاده کنند.

ابوطالبی با اشاره به اقدام برخی از جاعلان حرفه‌ای در حوزه فضای مجازی و دایر کردن فروشگاه با نیت انجام اعمال مجرمانه اظهار داشت: این افراد به‌عنوان فروشنده اقدام به کپی‌برداری از کارت‌های بانکی می‌کنند بنابراین از شهروندان می‌خواهیم کارت‌بانکی خود را در اختیار فروشندگان قرار ندهند و یا در صورت واگذاری کارت‌بانکی به فروشندگان رمز آن را خود وارد کرده یا از اعلام رمز آن با صدای بلند خودداری کنند.

وی تأکید کرد: شهروندان درصورتی‌که کارت‌بانکی و رمز خود را در اختیار فروشنده‌ای قراردادند که احتمال کلاهبرداری می‌دهند در اولین فرصت نسبت به تغییر رمز اول خود اقدام کنند.

سرهنگ ابوطالبی در پایان با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir از کاربران درخواست کرد: از مطالب آموزشی این سایت استفاده کنند و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق لینک سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری، با ما در میان بگذارند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط