رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:15
تنظیم اندازه قلم

پ

2:57
کد خبر: 143222

سامسونگ از کاربرانش خواسته تا تلویزیون‌های هوشمند خود را برای یافتن بدافزارها اسکن نمایند

شرکت سامسونگ در توییتی که به اشتراک گذاشته و سپس حذف کرد اعلام نمود که کاربران می‌بایست " هرچند هفته یک‌بار " تلویزیون‌های هوشمند خود را برای یافتن بدافزارها یا همان نرم‌افزارهای مخرب اسکن کنند.

 

دستگاه‌های هوشمند نسبت به‌تمامی انواع تهدیدات دیجیتال آسیب‌پذیر بوده و این حقیقتی پنهان نیست که هر از چند گاه خبری در مورد هک یا آلوده شدن دستگاه‌های متصل به اینترنت توسط ویروس‌ها یا بدافزارها می‌شنویم. ازآنجایی‌که تلویزیون‌های هوشمند نیز قابلیت اتصال به اینترنت را پیداکرده و از شبکه Wi-Fi برای انجام بسیاری از کارایی‌های خود استفاده می‌کنند، بنابراین این دستگاه‌ها هم از خطر تهدیدات مصون نیستند.

شرکت سامسونگ با اشاره به همین مطلب در توییت اخیر خود به صاحبان تلویزیون‌های هوشمند قویاً تأکید کرد که به‌طور مرتب با استفاده از نرم‌افزار ویروس‌یابی پیش‌ساخته بر روی دستگاه‌ها، آن‌ها را در برابر بدافزارها اسکن نمایند. این توییت که توسط  بخش پشتیبانی شرکت در آمریکا به اشتراک گذاشته‌شده بود، نحوه استفاده از نرم‌افزار موردنظر را در فایل ویدیویی پیوست توییت نشان می‌داد.

اگرچه شرکت سریعاً توییت را حذف نمود، اما ما آن را ذخیره کردیم تا با خوانندگان و مخاطبان خود به اشتراک بگذاریم.

" اسکن کردن کامپیوتر در برابر ویروس‌های مخرب برای حفظ عملکرد مطلوب دستگاه حائز اهمیت است. این مطلب در مورد تلویزیون‌های هوشمند شما در صورت اتصال به Wi-Fi نیز صادق است! با اسکن کردن و ویروس‌یابی هرچند هفته یک‌بار تلویزیون‌های خود، از حملات نرم‌افزاری مخرب به تلویزیون خود پیشگیری نمایید.

s1.jpg

این توییت به‌طور ناگهانی احتمال آلوده شدن تلویزیون‌های هوشمند به بدافزارها را در کانون توجه عموم قرار داده است. مردم انواع و اقسام سؤالات را می‌پرسند و متداول‌ترین آن‌ها این سؤال است که چرا شرکت این زمان را برای به اشتراک گذاشتن توییت انتخاب کرده و چرا سامسونگ پروسه اسکن کردن را به‌صورت خودکار در تلویزیون‌های هوشمند تعبیه نکرده است.

برخی از مردم حتی به این مسئله می‌اندیشند که آیا تهدید خارجی جدیدی که تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ را مورد هدف قرار داده شناسایی‌شده و کاربران هنوز از وجود آن بی‌اطلاع بوده و شرکت خواستار ایمن ماندن دستگاه‌ها از آن است یا اینکه این توییت صرفاً پیامی جهت آگاه‌سازی کاربران از ریسک‌های موجود بوده است. تاکنون هیچ‌گونه شفاف‌سازی خاصی از شرکت سامسونگ ارائه نشده است.

شایان‌ذکر است که اخیراً هیچ گزارشی مبنی بر شناسایی تهدید یا آسیب‌پذیری توسط تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ وجود نداشته است. پیش‌تر در سال 2017 WikiLeaks گزارش داد که  CIA نرم‌افزاری به نام Weeping Angel طراحی نمود که قادر به تبدیل تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ به دستگاه شنود و جاسوسی بود. همان سال یک محقق امنیتی نزدیک به 40 نوع آسیب‌پذیری zero-day را در Tizen ، که سیستم‌عامل تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ بود را شناسایی کرد.

حتی اگر فکر می‌کنید که تلویزیون هوشمند شما مستعد حمله بدافزارها نیست، این مسئولیت شماست که آن را جهت استفاده در محیط خانه ایمن نگاه‌دارید. این امر بدین خاطر است که اگر تلویزیون به شبکه Wi-Fi شما متصل باشد،هرکدام از قسمت‌ها و اجزایش می‌تواند هدف مهاجم یا هکر قرارگرفته و عواقب آن می‌تواند فراتر از عدم دسترسی به Netflix , Amazon Prime Video  و سایر اپلیکیشن های مشابه تلویزیون‌های هوشمند باشد.

تلویزیون شما حتی می‌تواند به‌گونه‌ای هک شود که تبدیل به دستگاه شنود شده و هرکسی قادر به شنیدن مکالمات شما در منزل شخصی‌تان باشد، چراکه این دستگاه‌ها دارای میکروفون‌هایی هستند که در صورت هک شدن خطری جدی برای حریم خصوصی به‌حساب می‌آیند.

به‌علاوه، معمولاً افراد با استفاده از کارت‌های اعتباری خود اقدام به خرید اتوماتیک محتوای تصویری از طریق تلویزیون‌های هوشمند خود کرده و اطلاعات کارت و حساب آن‌ها در سیستم‌عامل این دستگاه‌ها ذخیره می‌شود. راه دیگر تسخیر و نفوذ به این تلویزیون‌های هوشمند از طریق هک کردن آن با ارسال تبلیغات به‌طور مستقیم بر روی صفحه‌نمایش است. بنابراین، یک توصیه کارآمد از شرکت سامسونگ برای اسکن نمودن تلویزیون‌های هوشمند موردنیاز است.  

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط