رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-04-19 09:30
تنظیم اندازه قلم

پ

1:40
کد خبر: 143321

سوءاستفاده پلیس فدرال و گمرک آمریکا از سیستم تشخیص چهره هوشمند

بر اساس تازه‌ترین اسناد منتشرشده ، اداره مهاجرت ، گمرک و اداره پلیس فدرال به‌طور غیرقانونی و گسترده از ابزارهای تشخیص چهره در پایگاه‌ها و مراکز صدور گواهی‌نامه رانندگی در سراسر آمریکا استفاده کرده است.

طبق اسناد منتشرشده توسط کشورهای دیگر ازجمله اسناد مربوط به دانشگاه جرج تاون مالزی، پلیس آمریکا به‌طور گسترده از DMV های محلی (بانک اطلاعاتی مستقر در کالیفرنیا برای ثبت سوابق رانندگان) تشخیص چهره برای زیر نظر گرفتن شهروندان استفاده کرده است.در این سیستم میلیون‌ها عکس از شهروندان را بدونِ توجه به اینکه فرد سابقه ارتکاب جرم را داشته یا خیر را در پایگاه داده خود ذخیره می‌کند.در یوتا مقامات فدرال و پلیس محلی بین سال‌های 2015 تا 2017 چندین بار در روز مجوز کنترل شهروندان و ثبت چهره آن‌ها را  در روز صادر کرده‌اند.

اولین بار روزنامه واشنگتن‌پست در خصوص این موضوع گزارش‌هایی را منتشر کرد.طبق بررسی‌ها و اسناد منتشرشده پلیس محلی تنها با ارسال یک ایمیل به مقامات فدرال توانسته برای جزئی‌ترین جرائم از قبیل سرقت‌های خرد نیز به این بانک اطلاعاتی دسترسی داشته باشد.

حتی در ایالت‌هایی که صدور مجوز گمرک و اتباع خارجی ندارند نیز به اطلاعات خصوصی شهروندان در این سیستم دسترسی داشته‌اند. اسناد به‌دست‌آمده از جورج تاون نشان می‌دهد که مقامات فدرال در شهرهای یوتا، ورمونت و واشنگتن مجوز دسترسی به این سیستم را به پلیس‌های محلی داده‌اند.این در حالی است که مقامات به رسانه‌ها اعلام کرده بودند که پلیس و مقامات محلی به اطلاعات خصوصی شهروندان دسترسی ندارند.

یک سخنگوی ICE  با اشاره به "حساسیت‌های اجرای قانون" از اظهارنظر دراین‌باره خودداری کرد.

همان‌طور که اسناد نشان می‌دهد، پلیس سال‌ها با استفاده از سیستم تشخیص چهره برای زیر نظر گرفتن شهروندان استفاده کرده است، اما کارشناسان و طرفداران از استفاده از این ابزار معتقدند دولت در این خصوص از شهروندان و مردم سوءاستفاده کرده است. تحقیقات نشان داده‌اند که برخی از دستگاه‌های هوشمند تشخیص چهره ممکن است به چهره افراد غیر سفیدپوست واکنش نشان دهد و شرکت‌هایی نظیر آمازون برای ارائه ابزارهای جاسوسی از شهروندان در اختیار مقامات دولتی تحت‌فشار رسانه‌ها و عموم مردم قرار دارند.

در برخی دیگر از شهره نظیر سانفرانسیسکو مقامات محلی در این خصوص ممانعت به عمل‌آورده‌اند و به حریم خصوص شهروندان خود احترام گذاشته‌اند.

ترجمه : حسین موالی
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط