۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۱۱:۱۳
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۳۱
پلیس فتا تهران خبر داد :

جعل هویت و سوءاستفاده از اعتماد کاربران آمار برخی از پرونده‌های موجود در فتا

کارشناس پلیس فتا تهران بزرگ یکی از مهم‌ترین آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی را سرقت اطلاعات شخصی کاربران برشمرد و اظهار داشت: پرونده‌های موجود در پلیس فتا که در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد به‌ واسطه جعل هویت و سوءاستفاده از اعتماد کاربران است.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: کارشناس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران با حضور در جمع کارکنان شرکت سایپا دیزل گفت : به‌ واسطه استفاده کاربران از فضای مجازی مجرمان سایبری و افراد سودجو با حضور در شبکه‌های اجتماعی از اعتماد کاربران سوءاستفاده کرده و با کسب اعتماد آنان و به دست آوردن اطلاعات افراد اقدام به تهدید و اخاذی از قربانیان خود می‌ کنند .

وی در ادامه تصریح کرد: استفاده‌ کنندگان از فضای مجازی به خصوص بانوان و دختران جوان از اعتماد به افراد ناشناس خودداری کنند و به‌هیچ‌عنوان اطلاعات شخصی اعم از عکس، فیلم، شماره تماس و ... را در فضای مجازی قرار ندهند.

کارشناس پلیس فتا پایتخت افزود: اکثر پرونده‌های موجود در پلیس فتا که در شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد به‌ واسطه جعل هویت و سوءاستفاده از اعتماد کاربران است، بنابراین نوجوانان خصوصاً دختران به‌هیچ‌عنوان به افراد غریبه آنلاین در فضای مجازی اعتماد نکنند چراکه ممکن است افراد در فضای مجازی آن‌گونه که خود را معرفی می‌کنند، نباشند.

این کارشناس در ادامه به نرم‌افزارهای جعلی در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: اپلیکیشن های جعلی در شبکه‌های اجتماعی با تبلیغات جذاب و وسوسه‌انگیز کاربران را به نصب این اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها ترغیب می‌کنند و این نرم‌افزارها اجازه دسترسی به‌ تمامی اطلاعات گوشی را از کاربران می‌گیرند که امکان خطر سرقت اطلاعات کاربر وجود دارد، بنابراین کاربران در زمان نصب اپلیکیشن‌ها به درخواست‌هایی مبنی بر دسترسی به دیتای موجود درگوشی، فایل‌ها و موقعیت‌‌‌مکانی کاربر توجه نکنند چراکه با تائید این درخواست‌ها، سازنده اپلیکیشن امکان دسترسی به این اطلاعات را خواهند داشت.

کارشناس پلیس فتا تهران بزرگ در پایان یکی از مهم‌ترین راه‌های برقراری امنیت اطلاعات را استفاده از آنتی‌ویروس مناسب دانست و تصریح کرد: کاربران فضای مجازی نرم‌افزارهای موردنیاز خود را از منابع معتبر و مورد‌‌‌‌‌ ‌‌اطمینان دانلود کنند و سیستم‌عامل و آنتی‌ویروس موجود در سیستم خود را نیز به‌ صورت مداوم به‌ روزرسانی کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط