رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:14
تنظیم اندازه قلم

پ

3:22
کد خبر: 143617

یک مشکل امنیتی در فیس‌بوک که کودکان را در معرض خطر قرار می‌دهد، شناسایی شد

یک مشکل امنیتی در یکی از برنامه‌های فیس بوک بحث برانگیز شده است، زیرا امنیت و حریم خصوصی کودکان را در معرض خطر می‌دهد. این مشکل اجازه می‌دهد غریبه‌های بزرگسال با کودکان‌ها چت کنند.

برنامه Messenger Kids اجازه می‌دهد کودکان‌ها فقط با کاربران تأیید شده توسط والدین خود چت کنند، اما یک ویژگی در این برنامه درب را برای غریبه‌ها باز گذاشته تا به راحتی با کودکان چت کنند.

Messenger-Kids1.jpg

در اینجا این مشکل خطرناک و کاری که این غول شبکه‌های اجتماعی برای حل آن انجام داده است توضیح داده می‌شود. همچنین راهنمایی‌هایی در مورد نحوه محافظت از کودکان در اینترنت نیز آورده شده است.

مشکلی در فیس بوک که می‌تواند به کودکان آسیب برساند

هنگامی که فیس‌بوک Messenger Kids را در سال 2017 برای کودکان زیر 12 سال راه اندازی کرد، به این که امکانی برای ارتباط کودکان با یکدیگر برقرار کرده افتخار می‌کرد.

مسنجر بچه‌ها برای چت‌های دو نفره به خوبی کار می‌کند. کودکان فقط می‌توانند با کاربرانی که والدین خود اجازه داده‌اند، چت کنند.

اما مهندسان فیس‌بوک گروه‌های چت را به گونه‌ای نساخته‌اند که باید باشند. همانطور که ابتدا توسط The Verge گزارش شده است، یک نقص طراحی به کودکان اجازه می‌دهد تا در اتاق‌های گفتگو با غریبه‌ها صحبت کنند.

در یک چت یک نفره، مجوزها‌ به کودکان اجازه می‌دهد تا با فردی که توسط والدین تایید شده‌اند، مکالمات خود را آغاز کند، اما ایجاد مجوز برای چت گروهی با چندین کاربر ساده نیست.

هر کسی که یک چت گروهی را راه اندازی می‌کند می‌تواند کاربرانی که مجاز به گپ زدن با خودش هستند را دعوت کند. این موضوع وضعیتی را ایجاد کرده که در آن هزاران کودک در حالی که پدر و مادرشان مجوز چت کردن به آن‌ها نداده‌اند با غریبه‌ها و آشنایان دوستان از جمله بزرگسالان گپ بزنند.

Messenger-Kids2.jpg

یک سخنگوی فیس‌بوک به komando گفت: اخیراً تعدادی از والدین در خصوص ایمنی انلاین و یک خطای فنی در حساب‌های مسنجر بچه‌ها که بر روی چت گروهی تاثیر می‌گذارد به ما گزارش داده‌اند.

هنوز مشخص نیست چند تعداد از والدین با آن‌ها تماس گرفته‌اند، هرچند ممکن است هزاران نفر باشند. این موضوع زمانی اتفاق افتاده که فیس‌بوک در گذشته نیزمتهم به عدم حفظ حریم خصوصی کودکان شده است.

از آنجا که مسنجر بچه‌ها برای کودکان زیر 13 سال طراحی شده است باید به قانون حفاظت از حریم شخصی کودکان (COPPA)  پایبند باشد. برخی از گروه‌های مدافع حریم خصوصی از طریق جمع آوری داده‌های کاربران، مسنجر بچه‌ها را متهم به نقض COPPA کرد‌ه‌اند و این نقص در حفظ حریم خصوصی نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد.

Messenger-Kids3.jpg

در سال گذشته، تعدادی از گروه‌های استفاده کننده از برنامه شکایت خود را کمیسیون تجاری فدرال (FTC) ارسال و از آن‌ها خواستند فیس‌بوک را برای احتمال نقض COPPA بررسی نمایند.

در ماه ژانویه، کمپینی با عنوان کودکان را رها کنید (CCFC) و 14 گروه دیگر با ارسال نامه به مدیر عامل فیس بوک، مارک زاکربرگ خواستار قطع مسنجر بچه‌ها شدند.

در آن زمان، جاش گلین، مدیر اجراییCCFC، گفت: حتی در یک شرکت که مسائل اخلاقی را رعایت می‌کند، شبکه‌های اجتماعی برای کودکان ایده وحشتناکی خواهد بود. اما فیس‌بوک که به طور خاص نمی‌تواند یک پلتفرم مورد اعتماد باشد، امکان دسترسی به خصوصی‌ترین لحظات زندگی کودکان را می‌دهد. وقت آن است که برنامه مسنجر بچه‌ها را از بین ببریم.

این آخرین مشکلی نیست که فیس‌بوک با آن مواجه می‌شود، زیرا این شرکت با اتهامات مالی FTC در مورد رسوایی کمبریج دست به گریبان است که خبر حل و فصل آن هنوز منتشر نشده است، اما شایعه شده مبلغ 5 میلیارد دلار جریمه علیه فیس‌بوک صادر شده اما در این خصوص هیچ اقدامی متوجه زاکربرگ نخواهد شد.

Messenger-Kids4.jpg

بچه‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی امن نگه دارید

به عنوان بخشی از تلاش‌های ما برای محافظت از کودکانی که در فیس بوک یا دیگر شبکه‌های اجتماعی حضور دارد، قرارداد ایمنی برای والدین و فرزندانشان ایجاد شده است. این قرارداد جزئیات چگونگی رفتار کودکان  و یا اینکه چه چیزی را برای مراقبت از خود باید در وب سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی مورد توجه قرار دهند، مشخص می‌کند.
ما همچنین پنج گام را پیشنهاد می‌کنیم که والدین باید برای حفظ فرزندان خود انجام دهند. این مراحل شامل محدود کردن زمان صفحه نمایش، کنترل کامل بر دستگاه کودک و پیگیری تمام مکاتبات کودک می‌شود.

مترجم: امیرحسین افکاری

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط