رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۰۵-۱۵ ۰۸:۵۴
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۵۵
رئیس پلیس فتا یزد خبر داد:

کلاهبرداری اینترنتی با ارائه رسید جعلی با هدف ساخت مستند

رئیس پلیس فتا یزد از شناسایی عامل کلاهبرداری با ارائه رسید جعلی با هدف ساخت مستند در سایت دیوار خبر داد و گفت: افراد سودجو با سوء استفاده از عدم سواد رسانه‌ای کاربران به راحتی اقدام به کلاهبرداری می کنند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ مرتضی ابوطالبی رئیس پلیس فتا یزد گفت: در پی شکایت مالباختگان با عنوان کلاهبرداری در بستر دیوار در جایگاه خریدار پرونده توسط کارشناسان این پلیس با اخذ اظهارات شاکیان در دست اقدام قرار گرفت.

وی افزود: شاکیان در اظهارات خود مدعی بوده که خانمی به عنوان خریدار برای خرید دوربین‌های حرفه‌ای (شاکیان هر سه دوربین‌های حرفه‌ای در دیوار برای فروش اطلاع‌رسانی کرده بودند) پیشرفته با قرار ملاقات حضوری و ارائه رسید جعلی به فروشندگان به هدف شوم خود رسیده است.

سرهنگ ابوطالبی در ادامه گفت: متهم با تلاش فنی و پلیسی مامورین شناسایی و در منزل خود به همراه دوربین‌های کلاهبرداری شده و تعدادی گوشی موبایل دستگیر شد که در بازجویی خود اعتراف کرده که برای جلب اعتماد فروشندگان دوربین، با ماشین شاسی بلند دوستم به محل قرار رفتم و سعی کردم ظاهری موجه داشته باشم که اعتماد آنها را جلب و سپس آنها نیز با ارائه رسید واریز وجه جعلی از سوی من کالا را در اختیار من قرار داده و من نیز به هدف خود برسم.

وی افزود: هدف متهم برای کلاهبرداری از سه نفر آن هم فقط دوربین با توجه به استعداد و هنراکتسابی وی، ساخت مستند بود که وی برای فراهم نمودن امکانات حرفه ای اقدام به اینگونه کلاهبرداری کرده است.

این مقام انتظامی در ادامه هشدار داد: شهروندان پس از انتخاب کالا یا خدمات در سایت‌های واسطه گر اینترنتی و قبل از هرگونه واریز وجه، از کم‌و‌کیف جنس مورد نظر به صورت حضوری و نیز هویت فروشنده مطلع شوند و از واریز هرگونه وجهی حتی مبالغ کم به عنوان بیعانه خودداری کنند.

وی گفت: از انجام معامله در ساعات غیر‌اداری با چک‌های بانکی و حتی چک‌های رمزدار خودداری کنید، چون امکان استعلام از بانک وجود ندارد، از سویی از قبول کردن چک قبول خودداری کنید زیرا احتمال سرقتی یا جعلی بودن چک نیز وجود دارد.

سرهنگ ابوطالبی به این مورد نیز اشاره کرد: در صورت خرید و فروش در بستر سایت‌های واسطه گر حتما به عقد قرار‌داد و امضای چند نفر شاهد اقدام کنید و کپی کارت‌های شناسایی طرفین نیز پیوست قرار داد شود.

رییس پلیس فتا استان یزد از عموم مردم خواست تا هشدار های پلیس فتا را جدی گرفته و در صورت مواجهه با موارد مشکوک موضوع را سریعاً از طریق وب‌سایت پلیس فتا به آدرسwww.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط