رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:13
تنظیم اندازه قلم

پ

2:15
کد خبر: 143892

اغفال و اخاذی در شبکه های اجتماعی از طریق کانال گردشگری

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان ازشناسایی و دستگیری مجرم اینترنتی با انگیزه اغفال و اخاذی خبر داد و گفت: یکی از شیوه های کلاهبرداران سایبری، راه اندازی کانال ها وصفحات وب شخصی با موضوع کسب وکارهای اینترنتی وبا هدف فریب کاربران می باشد.

سرهنگ "علی اصغر افتخاری" رئیس پلیس فتا استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا اظهار داشت: با مراجعه خانمی از شهرستان بندرعباس و طرح شکایتی با موضوع تهدید و اخاذی از طریق شبکه های اجتماعی، رسیدگی به این پرونده در دستور کار پلیس قرار گرفت .

وی افزود: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکیه و با اقدامات تخصصی صورت گرفته مشخص شد که متهم در یک تور گردشگری بعنوان راهنمای تور فعالیت می کرده است و این ارتباط دوستی از طریق دریافت راهنمایی و بهره گیری از خدمات گردشگری ایجاد شده است.

سرهنگ افتخاری در ادامه گفت: شاکیه در اظهارات خود بیان داشت متأسفانه با توجه به کذب گویی های حرفه ای  و رویاپردازی های شخص مذکور ، اغفال شدم و برای آشنایی بیشتر از طریق واتس آپ تماس تصویری و صوتی با وی برقرار کردم و با ارسال عکس های خصوصی ام، یکی از دنبال کننده های صفحه اینستاگرامم شد ولی پس از مدتی  با عدم موافقت ارتباط تصویری نامشروع ، درخواست مطالبه مبلغ سی میلیون ریال را داشت و مرا تهدید به انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی کرد.

این مقام انتظامی گفت: با پیگیری مستمر کارشناسان پلیس فتا و بهره گیری از روش های علمی و تخصصی متهم شناسایی و با هماهنگی مقامات قضایی طی عملیات پلیسی، دستگیر شد. وی پس از دستگیری با توجه به ادله دیجیتال و مستندات پرونده لب به اعتراف گشود و به جرم خود اعتراف کرد و انگیزه اش را اینگونه عنوان کرد که هنگام دیدن عکس های خارج از عرف و تحریک آمیز در پروفایل تلگرام شاکیه دچار گمراهی شده است .این مجرم سایبری  جهت کسب تکلیف از مقام محترم قضایی به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس تحویل داده شد.

رئیس پلیس فتا هرمزگان با بیان اینکه تشکیل پرونده های قضایی، شناسایی متهم، استخراج ادله جرم و برخورد قانونی با مجرمان سایبری با اقتدار انجام می شود ادامه داد: کارشناسان این پلیس با توان تخصصی مطلوب و انگیزه عالی ،با رسیدگی به شکایات کاربران شبکه های اجتماعی، پاسدار صیانت از حقوق معنوی و اجتماعی شهروندان در فضای مجازی می باشند.

سرهنگ افتخاری در پایان خاطر نشان کرد: بسیاری از پرونده های متشکله در  این پلیس ، به علت اغفال خانم های مجرد به بهانه ازدواج برای اخاذی و مسائل جنسی می باشد، خوش باوری، نیازهای عاطفی و هیجانات کاذب در این گروه از کاربران، باعث شده است تا تبهکاران اینترنتی با دستاویز سازی های عاطفی و احساسی در قالب شخصیت های ایده آل، موفق به تهدید و اخاذی از قربانیان شوند.لذا ضرورت دارد شهروندان برای هوشیاری، عبرت از تجربه های تلخ دیگران و اطلاع از شگردهای مجرمانه ضمن مراجعه به وب سایت https:‎//www.cyberpolice.ir به صورت مستمر در جریان آموزش ها، اخبار و توصیه های  پلیس فتا قرار گیرند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط