۱۳۹۸-۰۵-۲۲ ۱۲:۱۳
تنظیم اندازه قلم

پ

۱:۳۸
فتا خوزستان :

مراقب کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی باشید

کارشناس رصد جرائم سایبری پلیس فتا خوزستان ضمن اشاره به محبوبیت بالای شبکه‌های اجتماعی، نسبت به افزایش کلاهبرداری در این بستر هشدار داد.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: ستوان یونس عیسی پره کارشناس رصد جرائم سایبری پلیس فتا خوزستان اظهار کرد: به تازگی گزارش‌های مبنی بر کلاهبرداری‌های در یکی از شبکه‌های اجتماعی بسیار محبوب منتشر شده که در آن مجرمان سایبری با استفاده از روشی خاص به اطلاعات گوشی هوشمند افراد دسترسی پیدا می‌کنند.

وی افزود: در این روش کلاهبرداری، لینکی با عناوین مختلف برای کاربران فرستاده می‌شود و افراد از طریق کلیک بر روی لینک، اطلاعات خود را به صورت ناخواسته در اختیار کلاهبرداران قرار خواهند داد.متاسفانه مجرمان سایبری توانسته‌اند با این روش به حجم عظیمی از اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کنند. این موضوع حتی واکنش مدیران این شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته به نحوی که از کاربران خواسته‌اند تا در زمان حضور در فضای مجازی بیشتر احتیاط کنند و به لینک‌های جعلی توجهی نداشته باشند.

این مقام مسئول ادامه داد: لینک‌های که در این شیوه‌ کلاهبرداری ارسال می‌شود موارد گوناگونی از قبیل نشان‌های تجاری جعلی، تبلیغات اغوا کننده، تخفیفات غیرواقعی و... را شامل می‌شود که در ادامه کاربران را به سایت‌های جعلی طراحی شده توسط مجرمان سایبری هدایت می‌کنند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: البته این تنها یک روش از صدها روش کلاهبرداری است که در شبکه‌های اجتماعی رواج پیدا کرده و از زمانی که این برنامه‌ها با افزایش محبوبیت مواجه شدند، کلاهبرداری‌ها نیز در آنها افزایش یافته و اطلاعات کاربران بسیاری را به خطر انداخته است. این موارد مجرمانه بیشتر در پیام‌رسان‌های خارجی دیده می‌شود و خوشبختانه در نسخه‌های داخلی به ندرت شاهد اینگونه موارد هستیم. 

وی در پایان بیان کرد: همه شیوه‌های کلاهبرداری برپایه غفلت، سهل‌انگاری و عدم رعایت اصول امنیتی توسط  شهروندان طراحی شده؛ بنابراین اگر کاربران اصول امنیتی را رعایت کنند، هیچ‌گاه در دام مجرمان سایبری گرفتار نمی‌شوند. لازم است تاکید ‌کنیم که شهروندان از کلیک روی لینک‌های ناشناس خودداری کرده و سایت‌ها را از طریق تایپ دستی در مرورگر باز نمایند و به تبلیغاتی که حاوی لینک‌های ناشناس هستند توجه نکرده و این موارد را در سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir گزارش کنند.
 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط