رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-05-22 12:46
تنظیم اندازه قلم

پ

2:41
کد خبر: 143968

بدافزار دزدگیر که با میلیونها بار بارگیری در میان برنامه‌های اندروید پخش می‌شود

به نظر می‌رسد، گروه دیگری از برنامه‌ها در فروشگاه گوگل‌ پلی کشف شد تا میزبان بدافزار باشد. این نرم‌افزار دزدگیر بصری برای پنهان ماندن و جلوگیری از شناسایی توسط ناظران طراحی شده است. اما پس از فعال شدن، از قدرت تلفن شما برای ایجاد درآمد تبلیغاتی برای مجرمان سایبری بدون اجازه کاربراستفاده می‌کند.

مطمئناً گوگل‌پلی درتهیه نرم‌افزار ایمن و پایدار، شهرت ندارد، این فروشگاه رسمی برنامه‌ها در اندروید است، اما وقتی دراین پلتفرم بسیاری از برنامه‌های سایه‌دار که حاوی ردیاب و بدافزارهستند وجود دارد، سبب کاهش اعتماد کاربران به آن می‌شود.

98d918ec51bccb9dc62b8c2186339614_XL_0.jpg
اگر مرتباً برنامه‌های خود را در دستگاه  اندروید خود بارگیری می‌کنید ، می‌خواهید در مورد این تروجان عجیب و غریب که باعث آلوده شدن تلفن‌های سراسر دنیا می‌شود، بدانید این در حال حاضر بر روی میلیون‌ها دستگاه نصب شده است.

گوگل‌پلی بطور تصادفی میزبان بدافزار است

طبق گزارش‌های جدید محققان امنیتی BleepingComputer ، یک بدافزار اسرارآمیز از نوع تروجان با 33 برنامه مختلف در فروشگاه گوگل‌پلی قرار گرفته است، با مجموع 100 میلیون بارگیری بین آنها، در حالی که همه برنامه‌ها ذکر نشده‌اند و تعداد زیادی از آنها حذف شده‌اند.

این برنامه‌ها در نگاه اول کاملاً عادی و کاربردی به نظر می‌رسند. این بدافزار لقب "Android.Click.312.origin" را فعال می‌کند. این بدافزار قبل از شروع مشارکت در آنچه که به آن "کلاهبرداری در تبلیغات" می‌گویند، مخفیانه اطلاعات مربوط به دستگاه قربانی را به یک مکان ناشناخته ارسال می‌نماید.

virus_on_play_store_2_1.jpg
Clicker Trojans، مانند Android.Click.312.origin، در واقع برنامه‌های مخفی هستند که در پس زمینه تلفن اجرا شده و به سمت وب حرکت می‌کنند و بدون اجازه کاربر روی تبلیغات کلیک می‌کنند. معمولاً تبلیغاتی که بر روی تروجان کلیک می‌کند متعلق به طراح Trojan است و این به آنها کمک می‌کند تا هزاران دلار پول تبلیغ جعلی تولید کنند.

آیا در دستگاه خود برنامه آلوده دارم؟

پس از کشف برنامه‌ها ، محققان به سرعت آنها را برای حذف به گوگل گزارش دادند. بنابراین، در حال حاضر، اگر اخیراً هیچ برنامه‌ای را از فروشگاه  گوگل‌پلی بارگیری نکرده‌اید، مطمئناً ایمن خواهید بود.

اگر یک برنامه شخص ثالث را از یک توسعه‌دهنده کوچک یا مستقل بارگیری کرده‌اید، خطر شما بسیار بیشتر است. علائم مربوط به خطر افتادن تلفن شما شامل سرعت عمل کندتر، استفاده غیرمعمول از داده‌های زیاد و دمای باتری زیاد است.

خوشبختانه، حتی اگر این برنامه‌ها حاوی تروجان باشند، می‌توان تلفن خود را با یک بازگردانی سریع به‌روز کرد. این گوشی شما را پاک می‌کند و سیستم عامل را با یک نسخه جدید دوباره نصب می‌کند. پس از آماده شدن دستگاه، می‌توانید اطلاعات شخصی خود را از نسخه پشتیبان تهیه کنید و با زندگی خود ادامه دهید.

googleplayprotect_0_1.jpg
از طرف دیگر ، می‌توانید از شخص ثالث نیز برای کمک به تهیه نسخه پشتیبان از داده‌های خود استفاده کنید. پس از تهیه نسخه پشتیبان از داده‌های شخصی، به تنظیمات بروید، روی پشتیبان‌گیری و تنظیم مجدد ضربه بزنید  و سپس بازنشانی داده‌های کارخانه را انتخاب کنید. با این کار تلفن شما پاک می‌شود و آن را با نسخه جدید اندروید جایگزین می‌کند.  برای امنیت بیشتر، توصیه می‌شود که آخرین نسخه اندروید را نیز به‌روز نمایید.

وقتی صحبت از گوگل‌ پلی می‌شود، مشاوره در مورد چگونگی جلوگیری از بدافزارهای مخفی دشوار است زیرا بسیاری از برنامه‌ها حاوی بدافزار هستند. اگرچه: اگر به برنامه‌های شناخته شده یا محبوب توجه دارید ، به طور قطع شانس شما بهبود می‌یابد. اگر یک نام تجاری معتبر در پشت برنامه قرار دارد، معمولاً یک نشانه بسیار خوب است که شما با فعالیت سایه دار سروکار ندارید.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط