رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:13
تنظیم اندازه قلم

پ

2:20
کد خبر: 143970

برداشت 20 میلیون تومانی از حساب بانکی کارکنان فروشگاه

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان از شناسایی مجرم اینترنتی که از حساب بانکی کارکنان یک فروشگاه مبلغ 20 میلیون تومان برداشت غیر مجاز کرده بود ، خبر داد . 

سرهنگ "علی اصغر افتخاری" رئیس پلیس فتا استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا اظهار داشت: با مراجعه شخصی از شهرستان بندرعباس و طرح شکایتی با موضوع برداشت غیر مجاز  از حساب بانکی، پرونده ای تشکیل و برای پیگیری در اختیار اداره مبارزه با جرائم سایبری قرار گرفت.

وی افزود: با بررسی تراکنش ها و ردگیری برداشت های بانکی  مشخص گردید که خرید شارژ،پرداخت قبوض و  همچنین انتقال پول به تعدادی کارت بانکی به صورت غیر مجاز انجام گردیده است.

سرهنگ افتخاری در ادامه گفت: شاکی در اظهارات خود بیان داشت در فروشگاهی مشغول به کار هستم و تاکنون تراکنش بانکی از طریق بستر فضای مجازی نداشته ام و رمز دوم اینجانب فعال نیست.

این مقام انتظامی گفت: با پیگیری کارشناسان پلیس فتا و بهره گیری از روش های علمی و تخصصی متهم شناسایی و با هماهنگی مقامات قضایی طی عملیات پلیسی، دستگیر شد.

وی پس از دستگیری با توجه به ادله دیجیتال و مستندات پرونده لب به اعتراف گشود و بیان داشت : با شاکی همکار هستم،با توجه به درخواست های شخص مذکور از اینجانب برای انجام عملیات بانکی ، کارت وی را می گرفتم که عاقبت به علت نیاز شدید مالی،متأسفانه تصمیم به فعال سازی رمز دوم و برداشت در قالب خرید شارژ انبوه ، پرداخت قبوض و تسویه حساب برای پرداخت بدهی های شخصی نمودم،این مجرم سایبری  جهت کسب تکلیف از مقام محترم قضایی به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس تحویل داده شد.

رئیس پلیس فتا هرمزگان ضمن بیان اینکه با افزایش چشمگیر جرائم اقتصادی و به روز رسانی شگردها و ترفندهای کلاهبرداری در فضای مجازی ، آسیب های این جرائم بسیار جدی و مخرب می باشد . ادامه داد: خوشبختانه کارشناسان پلیس فتا با بهره گیری از امکانات و توانمندی های تخصصی همچنین تلاش های بی وقفه اقدام به شناسایی،ردگیری و دستگیری مجرمین اقتصادی نموده و مبالغ سرقتی به شاکیان عودت داده می شود.

سرهنگ افتخاری خاطر نشان کرد: بسیاری از شهروندان گمان می کنند با عدم فعال سازی رمز دوم از جرائم اقتصادی مصون خواهند بود لیکن روش های متنوع از قبیل فعال سازی رمز دوم و یادداشت برداری از اطلاعات کارت بانکی توسط دوستان و آشنایان، کپی برداری از کارت های بانکی توسط دستگاه های اسکیمر و فهمیدن رمز اصلی هنگام پرداخت با دستگاه های pos، فریب قربانی برای تغییر زبان دستگاه خودپرداز و سپس طی مراحل جهت فعال سازی مخفی رمز دوم و همچنین دریافت اطلاعات کارت بانکی از شخص،واریزی های کارت به کارت با فریب افراد در جریان کلاهبرداری های اینترنتی و کلاهبرداری های تلفنی، به صورت گسترده برای برداشت های غیرمجاز از حساب های بانکی استفاده می شود، را نیز مد نظر قرار نمی دهند .

این مقام مسئول توصیه  کرد:شهروندان به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری و اطلاع از شگردهای مجرمانه  می توانند به وب سایت پلیس فتا به آدرس ‎www.cyberpolice.ir مراجعه کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط