رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-05-22 14:11
تنظیم اندازه قلم

پ

2:46
کد خبر: 143974

کلاهبرداری مجرمان سایبرى با سوء استفاده از احساسات نوع دوستانه مردم

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوى از شناسايى و دستگیری عامل برداشت غيرمجاز از حساب بانكى شهروندان با تحريك احساسات مردمى و نوع دوستانه خبر داد.

سرهنگ جواد جهانشیرى رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوى در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانى پلیس فتا، در تشریح این خبر گفت: در پى مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا مبنی برداشت غیرمجاز از حساب بانکى وی، موضوع جهت بررسی در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

سرهنگ جهانشیرى ادامه داد: با انجام تحقیقات اولیه از شاکیه مشخص شد که وى در یک کانال تلگرامى براى کودکان سرطانى مبلغى وجه را روى لینکى که حاوى صفحه پرداخت بانکى بوده واریز نموده غافل از اینکه لینک پیشنهادى حاوى صفحه پرداخت فیشینگ بوده و بدین صورت اطلاعات بانکى قربانى یا همان شاکیه را به سرقت برده است.

رئیس پلیس فتا استان افزود: با توجه به استعلام و تحقیقات فنى بعمل آمده مشخص شد وجوه سرقتى به حساب شخص دیگرى واریز که خود او نیز قربانى کنجکاوى خود در فضاى مجازى و شبکه‌هاى اجتماعى شده و اطلاعات حساب بانکى خود را افشا نموده است لذا وجوه سرقت شده از شاکیه نخست به حساب فرد دیگرى در قالب حساب واسط واریز و از آنجا این وجوه سرقتى به حساب فرد دیگرى انتقال و او نیز وجوه سرقتى را صرف خرید ارز دیجیتال نموده است.

سرهنگ جهانشیرى تصریح کرد: پس از انجام بررسى‌هاى فنى و تخصصى توسط کارشناسان پلیس فتا هویت مجرم اصلى شناسایى و با هماهنگى قضایى دستگیر و پلیس فتا منتقل گردید.

این مقام انتظامى خاطر نشان کرد: متهم که فردى 27 ساله به نام "م.ح" بود پس از دستگیرى با رویت مستندات غیرقابل انکار جرم خود را پذیرفت و اعتراف کرد؛ مدتى قبل با گروهى از فیشینگ کارها در در شبکه اجتماعى تلگرام آشنا شده و براى دستیابى به اطلاعات کارت عابر بانک شهروندان با ایجاد دسیسه هاى مختلف از جمله فروش شارژ ارزان قیمت واینترنت پرسرعت تخفیف‌دار و یا وعده‌هایى واهى مانند رد یاب حرفه‌اى و همچنین با سوء استفاده از احساسات نوع دوستانه مردم نظیر کمک به کودکان سرطانى و دادن وعده‌هاى دروغین دیگر سعى در فریب کاربران جهت دانلود نرم‌افزار و ورود آنها به صفحات پرداخت جعلى داشته است.

متهم در ادامه اعترافاتش گفت : بدین ترتیب اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب بانکى شهروندان مى‌ کرده است لذا ضمن تشکیل پرونده به همراه مستندات موجود جهت کسب تکلیف نهایى به دادسرا رسیدگى به جرایم رایانه‌اى معرفى شد.

سرهنگ جهانشیرى یادآورشد: با توجه به اینکه مدت چند ماه از فعالیت مجرم نمى‌گذرد میزان دقیق کلاهبردارى و رقم اصلى در دست بررسى مى‌باشد که به محض حصول نتیجه اعلام خواهد شد.

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوى به شهروندان توصیه کرد: هرگز پیام‌ها و پیشنهادات واهى که در شبکه‌هاى اجتماعى بویژه تلگرام دریافت مى‌کنند را به قصد کنجکاوى باز نکرده و مراحلى که پیشنهاد مى‌گردد را تایید ننمایند زیرا ابزارهاى طراحى شده توسط مجرمین قادر خواهد بود با کلیک قربانى روى لینک پیشنهاد شده فعال و به قصد جاسوسى مدیریت گوشى قربانى را در اختیار بگیرند و یا اطلاعات حساب بانکى افراد را مورد سرقت قرار دهند.

وى خاطر نشان کرد: شهروندان گرامى هرگونه کمک به بیماران و یا نیازمندان را از طریق مراکز معتبر و رسمى انجام دهند و صرفا تبلیغات و یا پیام هایى که در شبکه‌هاى اجتماعى در این خصوص منتشر مى شود اعتماد نکنند.

گفتنى است سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  آماده پاسخگویى به مشکلات شهروندان در حوزه فضاى سایبرى بوده و شهروندان مى‌توانند براى مشاوره و انعکاس دیدگاه‌هاى خود در زمینه فضاى سایبرى به آدرس مذکور مراجعه کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط