رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:13
تنظیم اندازه قلم

پ

2:57
کد خبر: 143982

عادی شدن اشتراک بدون رضایت توسط رسانه های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی درعصر جدیدی از مسئولیت‌پذیری به سر می‌برند. دورانی که در آن مردم عادی به‌خود جرات می‌دهند تا دنیای اطراف خود را مستند نموده و از رخداد‌ها و تجربیات خصوصی خود به قصد اشتراک آن، تولید محتوا نمایند.

درعین حال، دوربین‌های روشن و آماده به‌کار با حس دیده شدن، زندگی شخصی فرد و اطرافیانش را بدون اطلاع و اخذ رضایت از ایشان تحت الشعاع قرار می دهد.

اشتراک‌گذاری بدون کسب رضایت، دربرخی موارد سبب به خطر انداختن زندگی افراد شده است. برای مثال فیلم برداری از تجمعات علیه قانون شکنان و آپلود آن در سراسر دنیا  می‌تواند شرکت‌کنندگان را به مخاطره انداخته و یا دست کم موجبات سو تفاهم را پدید آورد.

01_23.jpg
 
بنظر می‌رسد وقت آن رسیده تا قوانین مربوط به کسب رضایت (درقبال اشتراک تصاویر و رخدادهای غیرخبری درفضای‌مجازی) وضع گردد. فضای مجازی هنجارهای اجتماعی فراوانی را از جمله "مفهوم رضایت و اشتراک‌گذاری" کاملاً وارونه ساخته است.

درگذشته بر خلاف دنیای امروزی و در عصر حفاظت اطلاعات، سیاست‌های مرتبط با "انتشار و پخش" فقط توسط سازمان‌های حرفه‌ای و پاسدار هنجارهای اخلاقی و تابع استانداردهای قانونی انجام می‌گرفت. در چنین فضایی، روزنامه‌ها در صورتی مجاز به نشر یک عکس هستند که مراحل ارزیابی اصالت و وضعیت قانونی آن را طی نموده باشند و از طرفی ملزم به اخذ مجوز از صاحب عکس و افراد حاضر در عکس نیز هستند.

02_26.jpg

در نهایت، انتشار یک عکس در گرو ارزش خبری آن و عدم خدشه بر چهره‌های حاضر در آن است. حتی در‌ مواقعی انتشار یک عکس ممکن نیست مگر به دلایل امنیتی، چهره‌ی فرد یا قسمتی از عکس حذف شود.

درعصر انفجار اطلاعات، تمامی تمهیدات امنیتی فوق الذکر، به 2 دلیلِ عدم نظارت متولیان شبکه‌های اجتماعی و رویای شیرین شهرت جهانی زیر پا گذاشته می‌شود.حق‌نشر بطور کلی با شبکه‌های اجتماعی در تضاد است چرا که محتوای تولید شده توسط کاربران در بستر شبکه‌های اجتماعی عموماً ترکیبی از چند اثر دارای حق نشر است که هیچ مجوزی از صاحب اثرات اصلی ندارد.

03_25.jpg
 
در شبکه‌های اجتماعی، انتشار تصویر و فیلم توسط کاربرانش فاقد هرگونه الگوی استاندارد بوده و حتی کسب اجازه‌ی شفاهی از چهره‌های حاضر در تصاویر نیز عملاً بی‌معنا است.و نتیجه نهایی وجود افراد مسلح به دوربین‌های بی‌شمار متصل به شبکه می‌باشد که قادر هستند تصاویر را در کسری از ثانیه با کل دنیا به اشتراک بگذارند.

متاسفانه آداب و رسوم اجتماعی با تکنولوژی هم‌گام نیست. نظیر کودکی که مورد آموزش آداب اجتماعی قرار نگرفته است(بی سوادی رسانه‌ای).حتی بزرگسالان در جامعه امروزی، بدون توجه به ارزش خبری تصاویر خود، عکس برداری و انتشار آن را از حقوق مسلم خود بر می‌شمارند!

04_35.jpg
 
متاسفانه رفتار‌های زیر نمایان‌گر زندگی آنلاین بسیاری هستند:

شخصی با لباسی غیرمتعارف در فروشگاهی دیده می‌شود و سریعاً عکسی از وی ضبط و ذخیره و بلافاصله جهت تمسخر در فضای مجازی بارگزاری می‌شود.

1-فرد کهن‌سالی تعادل خود را از دست می‌دهد و پس از زمین خوردن زخمی شده است لیکن کمکی در کار نیست اما دوربین‌ها جهت ثبت تصاویر جراحات وی و اشتراک آن فعال هستند.

2-شخصی در روز روشن مورد سو قصد واقع شده است. کماکان مداخله‌ای در کار نیست اما دوربین‌ها، قربانی شدن وی را بصورت زنده به تمام جهان نمایش می‌دهند!

 05_11.jpg

سودجویی و شهرت‌‌طلبی انسان امروزی، روال عادی زندگی اجتماعی سایرین در دنیای واقعی را مختل ساخته است؛ تجاوز به حریم خصوصی افراد به قیمت کسب شهرت و ثروت، همراه بر جامعه سایه هراس افکنده است.

با اینکه امروزه فرد خود را از ورود فیزیکی به حریم خصوصی دیگران برحذر داشته است اما ورود مجازی به حریم خصوصی نه تنها امری پذیرفته بلکه از واقعیات غیر قابل انکار دنیای دیجیتال است.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط