رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۰۵-۲۷ ۱۰:۰۱
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۰۰
هشدار پلیس فتا کرمان :

نگهداری اطلاعات بر روی گوشی هوشمند و انتشار آن در شبکه اجتماعی

رئیس پلیس فتا استان کرمان به کاربران هشدار داد: انتشار اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی و نحوه نگهداری اطلاعات شخصی در حافظه سیستم‌های رایانه‌ای ، گوشی‌های هوشمند و ... می تواند زمینه تهدید ، اخاذی ، هتک حرمت و حیثیت افراد را توسط افراد سودجو و کلاهبردار فراهم کند.

 پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا‌: سرهنگ امین یادگارنژاد رئیس پلیس فتا استان کرمان در تشریح این خبر گفت: سوء‌استفاده و انتشار اطلاعات خصوصی افراد در پی دو عامل صورت می‌گیرد، اول انتشار این اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی از سوی خود کاربر که مورد سوءاستفاده مجرمان سایبری یا دیگر افرادی که با آن‌ها دشمنی دارند، دوم، نحوه نگهداری اطلاعات شخصی در حافظه سیستم‌های رایانه‌ای ، گوشی‌های هوشمند، و ... است که به راحتی به سرقت رفته و یا در پی سهل انگاری خود افراد در اختیار دیگران قرار می‌گیرد  که می تواند زمینه تهدید ، اخاذی ، هتک حرمت و حیثیت افراد را فراهم کند.

سرهنگ امین یادگار نژاد به طور مشخص هتک حیثیت یا هرگونه اقدام از طریق انتشار تصاویر خصوصی را دارای عنوان مجرمانه دانسته و افزود: برابر ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای هرکس به وسیله سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

این مقام انتظامی در ادامه به کاربران هشدار داد و گفت: در نگهداری عکس‌ها و اطلاعات محرمانه خود نهایت دقت را داشته باشند، تحت هیچ عنوان به اشخاص، چه آشنا و چه غریبه که با وعده های دروغین مثل دوستی و ... قصد نزدیک شدن به آن ها را دارند اعتماد نکرده و تا زمانی که روابطی مثل ازدواج  بین آن ها قطعی نشده است از ارسال هرگونه اطلاعات شخصی و محرمانه خود داری کنند.

وی تاکید کرد: در صورت خرابی سیستم‌های رایانه‌ای، تلفن همراه  و هر وسیله ای که اطلاعات مهمی در آن وجود دارد  حتما برای تعمیر به مراکز معتبر  و قابل اعتماد مراجعه کنند  و قبل از آن، در صورت امکان نسبت به تخلیه حافظه سیستم اقدام کرده و بعد سیستم خود را در اختیار تعمیرکاران مجاز قرار دهند.

سرهنگ امین یادگار نژاد خاطرنشان کرد: مهمترین و اولین اصل در نگهداری اطلاعات محرمانه و شخصی در فضای مجازی رعایت کلیه موارد امنیتی در این فضا و به اشتراک نگذاشتن اطلاعات شخصی و خصوصی و ارسال آنها به افراد و اشخاص ناشناس می باشدکاربران بایستی با هوشیاری کامل در این فضا فعالیت کنند تا از هرگونه تهدید ، انتقام گیری و اخاذی حفظ و در امان بمانند.

 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط