رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۰۶-۰۳ ۱۲:۰۳
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۰۵

کلاه‌برداری با فروش نرم‌افزار جعلی ردیاب تلفن همراه

رئیس پلیس فتا استان مرکزی گفت: دو جواني كه با تبليغ نرم‌افزارهای جعلي ردياب تلفن همراه، اطلاعات حساب ۶۸۰ نفر را سرقت كرده بودند، در تحقيقات كارشناسان پليس فتا در استان البرز دستگير شدند.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرهنگ احسان آنقی رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی در بیان جزئیات این خبر گفت: مدتی قبل شهروندی با ارائه مرجوعه قضایی به این پلیس اظهار داشت چندی پیش با تبلیغی از فروش یک نرم‌افزار ردیاب تلفن همراه در یک کانال در یکی از شبکه‌های اجتماعی مواجهه شدم و با عضو شدن در این کانال برای خرید نرم‌افزار به درگاه بانکی موجود در کانال واردشده و اطلاعات حسابم را وارد کردم که بعد از مدت‌زمانی مبلغ ۹ میلیون ریال از حسابم به‌صورت غیرمجاز برداشت شد.
وی افزود: با هماهنگی مقام قضائی و آغاز تحقیقات تخصصی کارشناسان پلیس فتا، اطلاعات و مدارکی دیگر از کلاه‌برداری و سرقت‌های اینترنتی صورت گرفته از سوی متهمان این پرونده به دست آمد.
این مقام انتظامی افزود: در مراحل رسیدگی به این پرونده، سارقان که ساکن استان البرز بودند، شناسایی و دستگیر شدند و برای تکمیل تحقیقات به پلیس فتا استان دلالت شدند.
وی با اشاره به کشف و توقیف تعدادی سیم‌کارت و گوشی تلفن همراه از محل سکونت متهمان گفت: متهمان در تحقیقات انجام‌شده ضمن اقرار به جرم خود و برداشت ۷۰۰ میلیون ریال از حساب‌های بانکی به‌دست‌آمده در این کلاه‌برداری‌ها عنوان داشتند که با طراحی نرم‌افزارهای جعلی ردیاب تلفن همراه، صیغه یاب، ماهواره جیبی و ایجاد درگاه جعلی بر روی آن‌ها و انتشار آن در گروه‌ها و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی، اقدام به سرقت اطلاعات حساب افراد کرده و در فرصتی مناسب از حساب آن‌ها برداشت می‌کردند.
رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی با بیان اینکه متهمان برای برخورد قانونی به دادسرا تحویل داده شدند، عنوان کرد: در بازبینی از سیستم‌های رایانه‌ای و گوشی‌ تلفن همراه متهمان، نرم‌افزارهای جعلی ردیاب تلفن همراه، دوربین لخت کن، صیغه یاب و ماهواره جیبی به همراه اطلاعات حساب بانکی تعداد ۶۸۰ نفر نیز به دست آمد.
سرهنگ آنقی در ادامه با بیان اینکه امروزه بسیاری از برنامه‌های غیرمجاز که در فضای مجازی وجود دارند، درواقع طعمه‌ای از سوی کلاه‌برداران می‌باشند، گفت: کاربران مراقب باشند تا به هر برنامه‌ای که در فضای مجازی تبلیغ می‌شود اعتماد نکنند، زیرا افراد سودجو از طریق این نرم‌افزارها کاربران را به درگاه‌های جعلی کشانده و اقدام به کلاه‌برداری از آن‌ها می‌کنند.
سرهنگ آنقی به خانواده‌ها توصیه کرد: همواره به دنبال این باشید تا سواد رسانه‌ای خود را افزایش دهید و به‌طورجدی مراقب فعالیت‌های فرزندان خود در فضای مجازی باشید تا اینکه ندانسته و از روی کنجکاوی گرفتار خطرات آن نشوند و در صورت مواجهه با موارد مجرمانه موضوع را سریعاً از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش تماس با ما در میان بگذارند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط