رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:13
تنظیم اندازه قلم

پ

1:48
کد خبر: 144166

فیلم بردارى از عملیات کارت به کارت، ترفند مجرم سایبرى

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوى از دستگیری شياد اينترنتى كه با فريب شهروندان و فیلم بردارى از عملیات کارت به کارت طعمه های خود ، به رمز دوم و اطلاعات كارت بانكى آنها دست مى‌يافت، خبر داد.

سرهنگ جواد جهانشیرى رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوى در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانى پلیس فتا و در تشریح این خبر اظهار داشت: در پى مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا مبنی بر برداشت غیر مجاز از حساب بانکى‌اش به صورت اینترنتی، رسیدگى به این موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.

سرهنگ جهانشیرى ادامه داد: بررسى‌هاى اولیه کارشناسان پلیس فتا نشان مى‌داد شگرد بکار رفته در این پرونده با سه فقره پرونده دیگر مشابهت داشته و در همه این پرونده‌ها مجرم سایبرى در رسیدن به اطلاعات حساب بانکى قربانیان از روشى واحد استفاده کرده است.

وى افزود: با توجه به دستیابى به سرنخ‌هایى اولیه و انجام تحقیقات فنى و پلیسى توسط کارشناسان پلیس فتا، مکان متهم شناسایى و مجرم در مکان سکونت خود به همراه گوشى و سایر تجهیزات رایانه‌اى دستگیر شد.

رئیس پلیس فتا استان خراسان رضوى گفت: متهم که مردى 46 ساله بود در مواجهه با شواهد و ادله متقن به جرم خود اعتراف  کرد و در رابطه با نحوه دستیابى به اطلاعات کارت بانکى شهروندان عنوان داشت که به بهانه تامین هزینه عمل جراحى و درمان بیمارى در نزدیکى اماکن مذهبى شهر به شهروندان مراجعه  کرده و با سوء استفاده از احساسات نوع دوستانه از آنها درخواست کمک مى‌کرده است .

متهم در ادامه اعترافاتش اقرار کرد : زمانى که شهروندى مى‌خواسته وجهى را به وى پرداخت کند از آنها درخواست مى‌کرده است که به صورت اینترنتى مبالغ را کارت به کارت کنند و در همین حین از عملیات کارت به کارت فیلم تهیه و با بازبینى فیلم هاى تهیه شده به اطلاعات حساب شهروندان دست مى‌یافته است.

سرهنگ جهانشیرى با اعلام اینکه متهم به همراه پرونده جهت سیر مراحل قضایى به دادسرا اعزام شد به شهروندان توصیه کرد: هرگز به افراد ناشناس اعتماد نکرده و هنگام وارد نمودن رمز مراقب اطراف خود باشید و همچنین با رعایت حریم خصوصى و تغییر دوره اى رمز اول و دوم کارت عابرخود ، از برداشت غیرمجاز پیشگیرى کنند.

گفتنى است ،سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  آماده پاسخگویى به مشکلات شهروندان در حوزه فضاى سایبرى بوده و شهروندان مى‌توانند براى مشاوره و انعکاس دیدگاه‌هاى خود در زمینه فضاى سایبرى به آدرس مذکور مراجعه کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط