رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:13
تنظیم اندازه قلم

پ

1:52
کد خبر: 144310

کلاهبرداری با ترفند راه اندازی کانال و گروه‌های نذری یاب

رئیس پلیس فتا زنجان درخصوص افزایش کلاهبرداری‌های مالی با عنوان جمع آوری نذری و کمک‌های مالی برای افراد نیازمند و بی بضاعت و مزاحمت با عناوین راه اندازی کانال و گروه‌های نذری یاب در ایام عزاداری امام حسین (ع)هشدار داد.

 

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ‌دوم محمدعلی آدینه لورئیس پلیس فتا زنجان در خصوص جمع آوری کمک‌های مالی برای نیازمندان در فضای‌مجازی، اظهار کرد: با توجه به پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات و نوآوری‌های حاصل از آن، کلاهبرداران به شگردهای جدید کلاهبرداری در فضای مجازی روی آورده‌اند، این روزها کلاهبرداران با سوء استفاده ازعواطف، باورها و احساسات مذهبی مردم، با جمع آوری کمک‌های مالی به نیازمندان یا ایجاد شبهه در دادن نظری به تکایا و هیئت‌های مذهبی در ایام ماه محرم اقدام به کلاهبرداری می‌ نمایند.

وی با بیان اینکه در ایام محرم و صفر کلاهبرداران در شبکه‌های اجتماعی پیام‌هایی مانند "کمپین جمع آوری کمک‌های نقدی برای نیازمندان" انتشار می‌کنند، افزود: شهروندان و کاربران به هیچ عنوان به این پیام‌ها اعتماد نکنند و اگر می‌خواهند کمکی نیز به افراد بی بضاعت یا نیازمند کنند، باید از طریق دفاتر مؤسسات خیریه و سایت‌های معتبر استانی اقدام کنند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه دانلود و دریافت مطالب مذهبی و نرم افزارهای مرتبط در این ایام افزایش پیدا می‌کند، افزود: کاربران و شهروندان باید فایل‌های مربوطه را از سایت‌های معتبر دانلود کنند؛ چرا که بسیاری از اپلیکیشن های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی جعلی و جهت فعال سازی برنامه، همشهریان را به درگاه‌های جعلی بانکی هدایت می‌نمایند و عملاً در فرصت مناسب اقدام به سرقت اطلاعات بانکی و برداشت وجه از حساب‌های بانکی مردم می‌نمایند.

وی با بیان اینکه خرید از فروشگاه‌های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیک می‌تواند راه را به روی افراد سودجو بسته و از به دام افتادن کاربران جلوگیری کند. افزود: هموطنان عزیز باید دقت داشته باشند، اطلاعات حساب بانکی خود را با دیگران به اشتراک نگذارند، در هنگام یک خرید اینترنتی موفق و درست، ورود اطلاعات کارت خود را با رعایت ملاحظات امنیتی در درگاه اصلی بانک انجام دهند تا در دام سایت‌های جعلی و فیشینگ نیفتند.

سرهنگ آدینه لو هشدار داد: در سنوات گذشته نیز شاهد راه اندازی گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی با عنوان نذری یاب بودیم که عملاً این افراد با درج مطالب کذب باعث ازدحام مردم و آزار و اذیت برای شهروندان می‌شدند، ضمن شناسایی، برخورد قانونی با افراد مزاحم صورت گرفت.

رئیس پلیس فتا زنجان گفت: شهروندان درصورت مشاهده موارد مشکوک، مراتب را  از طریق ۱۱۰ یا وب‌‍سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط