رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:13
تنظیم اندازه قلم

پ

1:39
کد خبر: 144384

پلیس روسیه باند بدافزاری که بیش از 800000 تلفن اندرویدی را آلوده کرده بود، متلاشی کرد

باند بدافزار TipTop بین 1500 تا 10500دلار سود روزانه کسب می‌کرد.

مقامات روسی اعضای گروه سایبری TipTop را دستگیر کرده‌اند، اعتقاد براین است که این گروه از سال ۲۰۱۵ تا بحال بیش از ۸۰۰.۰۰۰ گوشی هوشمند اندرویدی را به بدافزار آلوده نموده‌اند.
این گروه با اجاره تروجان‌های بانکی اندرویدی از تالارهای هک زیرزمینی کسب درآمد می کرد.
 TipTop از سال ۲۰۱۵ فعال بوده و به گفته شرکت سایبری IB که به مقامات روسی در پیگیری اعضای باند کمک کرده‌است) اپراتورهای آنها بین۱۵۰۰ تا۱۰۵۰۰ دلار درآمد روزانه داشته‌اند.

TipTop  در درجه اول از تروجان‌های بانکی استفاده می‌کرد
تروجان بانکی مورد علاقه این گروه، تروجان بانکی Hqwar ‪(agent.BID)‬ بود..Hqwar قادر به خواندن پیام اس ام اس ، ضبط تماس‌های تلفنی و همچنین درخواست‌های Ussd است. با این حال وظیفه اصلی آن نمایش صفحات جعلی ورود به سیستم با هدف سرقت اطلاعات قربانیان است.
در سال۲۰۱۷ کسپرسکی، Hqwar را به عنوان چهارمین بدافزار پر استفاده اندرویدی ثبت کرد.
یک سال بعد کسپرسکی Hqwar را یکی از دلایل اصلی افزایش ناگهانی تعداد تروجان‌های بانکی تلفن همراه اندروید، همراه Asacub ذکر کرد.

در همه این موارد، گروه TipTop نقش مهمی را ایفا می‌کند، این گروه بدافزارهای خود را از طریق فروشگاه‌های برنامه‌های شخص ثالث و وب‌سایت‌هایی که تروجان را برای دانلود ارائه می‌دهند، در داخل برنامه‌های مختلف اندرویدی پنهان کرده‌است.

TipTop کاربران روسیه را هدف قرارداد
گروهIB گفت این گروه در درجه اول مشتریان بانک‌های روسی را هدف قرار داد که این امر منجر به جلب توجه مقامات این کشور شد.
دراوایل سال جاری یک موفقیت بزرگ بدست آمد و گروه IB یکی از اعضایTipTop که یک مرد۳۱ساله از شهر کراس نویارسک روسیه بود را شناسایی کرد.
وی مظنون به سرقت پول از قربانیان و انتقال وجه به حساب‌های اصلی TipTop  بوده است. پس از دستگیری وی در اوایل سال جاری دیروز دادگاه روسی این مرد متهم را به حبس تعلیقی دو ساله محکوم کرد.
مقامات وزارت امور داخلی روسیه گفتند که آنها با اطلاعات جمع‌آوری شده از این پرونده دستگیری‌های دیگری را نیز انجام داده‌اند.

 

مترجم: سمیه دهقان

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط