رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

2:12
کد خبر: 144488

هشدارهای سایبری مهم برای زائرین مراسم  اربعین

کارشناس جرایم سایبری پلیس فتا خوزستان ضمن اشاره به نزدیک شدن به ایام اربعین امام حسین (ع) و لزوم هوشیاری زائرین در هنگام حضور در کشور عراق، از شهروندان عزیزی که تصمیم به زیارت مرقد آن امام بزرگوار را دارند درخواست کرد هشدارها و توصیه‌های سایبری را جدی بگیرند.

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: ستوان یونس عیسی‌پره کارشناس جرائم سایبری پلیس فتا خوزستان اظهار کرد: نکات بسیاری وجود دارد که زائران عزیز باید آنها را رعایت کنند. البته نیاز به نگرانی نیست، چرا که همه این نکات بسیار ساده و در عین حال بازدارنده هستند و در صورت رعایت آنها، بسیاری از شیوه‌ها و ترفندهای کلاهبرداران بی اثر خواهد شد.
وی افزود: یکی از بهترین کارها برای به خطر نیفتادن اطلاعات مهم اینست که زائرین گرامی در این سفر معنوی اطلاعات مهم و خصوصی خود را در تجهیزات هوشمند نگهداری نکرده و به همراه خود نبرند. همچنین لازم است در طول مسیر مراقب گوشی‌ هوشمند و تجهیزات خود باشند و از رمزگذاری قوی و ایمن آنها مطمئن شوند.
این مقام مسئول بیان کرد: شهروندان عزیز دقت کنند که به هیچ عنوان به وای فای ناشناس و رایگان در اماکن مختلف اعتماد نکرده و به آنها متصل نشوند. البته در سالیان گذشته شاهد استقرار تجهیزات وای فای اپراتورهای داخلی در طول مسیر بودیم و در صورتی که امسال نیز این امکانات مهیا شود، می توانند به شرط رعایت اصول امنیتی از آن استفاده کنند.
ستوان عیسی پره ادامه داد: در طول مسیر در صورت عدم استفاده از بلوتوث، حتماً آن را غیرفعال نمایید، زیرا امکان سوءاستفاده از گوشی بدون اطلاع شما وجود دارد. همچنین زائرین عزیز می‌توانند از نرم افزار‌های ردیاب و کنترلی که از منابع معتبر دانلود کرده‌اند، برای مواقع ضروری بخصوص سرقت و یا مفقودی تجهیزات هوشمند استفاده نمایند.
این مقام انتظامی افزود: زائرین گرامی مراقب تبلیغات اغوا کننده‌ای که به بهانه این ایام در شبکه‌های اجتماعی، لینک‌های آلوده را منتشر می‌کنند، باشند. همچنین از نصب اپلیکیشن‌هایی که ممکن است در طول مسیر از منابع مختلف به زائران پیشنهاد شود، جدا بپرهیزند.

کارشناس جرایم سایبری پلیس فتا خوزستان خاطر نشان کرد:  شهروندان از ارسال تصاویر مدارک هویتی از قبیل کارت ملی، گذرنامه و .... در شبکه‌های اجتماعی جداً پرهیز کرده و مراقب افراد سودجو باشید، این افراد کلاهبردار با ترفندهای مختلف و به قصد دسترسی به اطلاعات هویتی، از شما درخواست ارسال این مدارک را می‌کنند. آنها از این مدارک برای فعال سازی سیم‌کارت اعتباری و ریجستر کردن گوشی تلفن همراه استفاده می‌کنند.

وی در پایان ضمن اشاره به اینکه نباید شهروندان زمان سفر خود را در شبکه‌های به اشتراک بگذارند، اظهار کرد: این کار خطراتی از قبیل سرقت از منازل را به دنبال دارد و لزوم هوشیاری شهروندان را در این زمینه می‌طلبد. پلیس فتا به صورت شبانه روزی آماده دریافت گزارشات شهروندان گرامی بوده و از شهروندان درخواست داریم در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک، مراتب را سریعاً از طریق وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  گزارش کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط