رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

2:34
کد خبر: 144489

در مورد آخرین نسخه به‌روزرسانی Firefox

موزیلا با استفاده از فناوری ضد ردیابی مرورگر که به‌طور پیش‌فرض برای همه کاربران روشن‌شده‌، Firefox 69 را منتشر کرده است.

مهندسین امنیتی Firefox در نسخه های قبلی، 20 آسیب‌پذیری را شناسایی کردند، یکی دارای ریسک "بحرانی" و چندین مورد دارای ریسک "بالا". موزیلا در تفسیر patch خود می گوید، این نقص مهم تنها ویندوز را تحت تأثیر قرار داده است.

Firefox 69 را می‌توان از سایت موزیلا برای ویندوز، macOS و لینوکس بارگیری کرد. ازآنجاکه Firefox در پس‌زمینه به‌روز می‌شود، بیشتر کاربران فقط برای به دست آوردن آخرین نسخه فقط به‌مرور مجدد مرورگر نیاز دارند. برای به‌روزرسانی دستی به نماد راهنما رجوع کنید و "درباره Firefox" را انتخاب شود. همچنین در صفحه نتیجه نشان می‌دهد که مرورگر به‌روز است یا روند تازه‌سازی را توضیح می‌دهد.

Mozilla ابتدا در ماه ژوئن Enhanced Tracking Protection ‪(ETP)‬ را فعال کرد، اما در همان زمان این تنظیم را برای کاربران جدید به Firefox محدود کرد. بااین‌حال ، مشتریان موجود می‌توانند با استفاده از صفحه تنظیمات ترجیحی، سوئیچ ETP را تغییر دهند.

Firefox 69، موزیلاETP را برای همه کاربران فعال کرده است. به‌طور پیش‌فرض، "مسدود کردن محتوا"  در تنظیمات Firefox، روی  حالت "سختگیرانه" قرار داشته و روی قوی‌ترین محافظت موجود تنظیم‌شده است. کاربران می‌توانند آن را در حالت "استاندارد" یا "سفارشی" تنظیم مجدد کنند یا حتی با پاک کردن همه گزینه‌ها در حالت دوم، همه‌چیز را خاموش کنند.
موزیلا می‌گوید که پیش از اولین Firefox 69، بیش از 20٪ از کل کاربران Firefox ETP را فعال کرده بودند و این نشان داد که تعداد قابل‌توجهی از کاربران موجود در سه ماه گذشته ETP را به‌صورت دستی فعال کرده‌اند. معاون شرکت محصولات موزیلا، در 3 سپتامبر نوشت: "با انتشار نسخه جدید، امروزها انتظار داریم 100٪ از کاربران خود به‌طور پیش‌فرض محافظت کنیم."

همچنین در Firefox 69، توسعه‌دهندگان موزیلا گزینه هایی را برای پخش خودکار ایجاد کردند، این رویه  توسط سایت ها برای شروع فوری پخش ویدیو روی صفحه رایانه می باشد.
Firefox از ماه مارس و در نسخه 66 به‌طور خودکار پخش صوت را مسدود کرده است. ویدیو و صدا همراه با پخش نیز در این نسخه متوقف شد. اما اگر یک ارائه‌دهنده ویدیو صدا را خاموش کرد، Firefox به اجرای قبلی اجازه می‌دهد. با استفاده از Firefox 69، کاربران می‌توانند "انسداد صوتی و تصویری" را انتخاب کنند تا چنین ویدئویی به‌طور خودکار متوقف نشود.
این تنظیمات در تنظیمات ترجیحی> حریم خصوصی و امنیت> مجوزها> پخش خودکار> تنظیمات> برای همه وب‌سایت‌ها پیش‌فرض است.

screen-shot-2019-09-03-at-5.32.33-pm-100810011-large.jpg

این نسخه از Firefox همچنین قدم بعدی درروند kill-Flash موزیلا را برداشته است.
مرورگر گزینه "همیشه فعال" را برای Flash از دست داد، به این معنی که هر درخواست برای اجرای نرم‌افزار پخش‌کننده باید مورد تأیید کاربر باشد. از این نقطه به بعد ، تنها تنظیماتپیش‌فرض "بپرسید تا فعال شود" و"هرگز فعال نمی‌شود" بکار گرفته می شود.
این حرکت قبلاً توسط موزیلا اعلام‌شده بود و باید آخرین مرحله باشد قبل از اینکه تمام پشتیبانی Flash از نسخه های غیر شرکتی خاموش شود. (نسخه پشتیبانی گسترده ، یا ESR ، پشتیبانی از Flash را تا پایان سال 2020 ادامه خواهد داد.)
نسخه بعدی مرورگر، Firefox 70، احتمالا 22 اکتبر منتشر میشود.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط