رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1398-06-24 14:01
تنظیم اندازه قلم

پ

2:00
کد خبر: 144516

درد سر‌ساز شدن نصب نرم‌افزار رزومه‌ساز

رئیس پلیس فتا یزد از شناسایی متهمی خبر داد که با تبلیغ دروغین نرم‌افزار رزومه‌ساز اقدام به کلاهبرداری 13 میلیون ریالی کرده بود.

پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا: سرهنگ ابوطالبی رئیس پلیس فتا یزد در تشریح این خبر گفت: شهروندی با مراجعه حضوری به پلیس فتا استان مدعی بود که در شبکه‌های اجتماعی با دیدن تبلیغی با عنوان رزومه‌ساز مواجه شدم که جهت دانلود آن میبایست وجهی ناچیز (2 هزار تومانی) را پرداخت میکردم که پس از وارد کردن اطلاعات بانکی جهت تکمیل فرآیند خرید نرم‌افزار، پیغامی با عنوان ناموفق بودن عملیات تراکنش مواجه و بیخیال شدم تا اینکه بعد از 20 دقیقه حساب بانکی من طی 9 فقره تراکنش خالی شد و متوجه کلاهبرداری شدم .  

سرهنگ ابوطالبی با اشاره به اینکه متهمان ابتدا اقدام به طراحی ربات یا اپلیکیشن ارائه‌دهنده خدمات مختلفی از جمله افزایش فالوور، دوست‌یاب، همدم‌یاب، ردیاب، مکان‌یاب و ... می‌کنند گفت: انجام کلاهبرداری از طریق انجام طراحی این ربات‌ها به صورتی است که ربات پس از نصب برنامه به منظور فعالسازی اپلیکیشن از کاربر درخواست واریز مبلغ اندکی، هدایت به صفحه جعلی یا همان فیشینگ می‌کند. این ربات‌های راه‌اندازی شده، به صورت مستقیم اطلاعات و رمز‌کارت را طی چند مرحله از کاربر می‌گیرد و در تمامی موارد پیام عدم ارتباط با بانک و یا تراکنش ناموفق نشان می‌دهد.

این مقام مسئول اظهار داشت: با توجه به زیاد‌شدن کلاهبرداری‌های مالی که بیشتر آنها از طریق درگاه‌های جعلی صورت میگیرد میتوان نتیجه گرفت که کاربران با توجه به عدم سواد رسانه‌ای تحت تاثیر تبلیغات و وعده‌های دروغین کلاهبردارن قرار گرفته و با وارد کردن اطلاعات بانکی در صفحات فیشینگ اطلاعات بانکی خود را در اختیار کلاهبرداران قرار میدهند که لازم است قبل از وارد کردن اطلاعات بانکی متوجه باشند که درگاه مورد نظر جعلی نباشد.

وی افزود: شهروندان در صورت مواجهه با سایت‌های مشکوک به فیشینگ ابتدا آدرس اینترنتی سایت مذکور را بررسی کرده که با آدرس اینترنتی اعلامی از مراجع رسمی مغایرت نداشته و درگاه‌های بانکی متصل به این پایگاه‌ها با استفاده از پروتکل https و گواهینامه ssl امن شده باشند در غیر این‌صورت از سایت مذکور استفاده نکنند.

این مقام انتظامی گفت: شهروندان از فروشگاه‌های معتبر دارای نماد اعتماد الکترونیکی خرید‌های اینترنتی خود را انجام داده و حتما برای دریافت نرم‌افزار‌های مورد نیاز خود آنها را از منابع معتبر خریداری و دانلود کرده و از هر منبع نامعلومی دریافت نکنند.

رئیس پلیس فتا استان یزد از هموطنان درخواست کرد در صورت مواجهه با هرگونه مشکل در فضای مجازی و یا نیاز به مشاوره، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir، لینک ثبت گزارش‌های مردمی اعلام کنند . 

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط