رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

2:38
کد خبر: 144560

بد‌افزار‌های جدید فعالیت‌های صفحه‌نمایش بینند‌‌‌گان سایت‌های مستهجن را ضبط می‌کنند

محققان نود 32 اعلام کردند بد‌افرارهای جدیدی وجود دارند که هنگام آلودشدن رایانه‌ها به آن  ضمن سرقت اطلاعات مهم شخصی و بانکی، فعالیت‌های صفحه نمایش‌شان را در صورت باز‌دید سایت مستهجن به سرقت می‌برند.

محققان امنیت IT در ESET که آنتی‌ویروس نود32 را ارائه می‌دهد یک بد‌افزار تند و زننده جدید را کشف کرده‌اند که نه تنها اطلاعات خصوصی و مالی کاربر‌ان را به سرقت می‌برد بلکه به فعالیتهای عملکردی آنها از جمله صفحه نمایش‌شان را در زمان باز‌دید فیلم‌های مستهجن را مورد توجه قرار می‌دهد.محققان اعلام کردند این بد‌افزار خود را از طریق ایمیل‌های اسپم گسترش می‌دهد.  و هدف اصلی آن رایانه‌هایی که از سیستم عامل ویندوز دارند می باشد و به محض آلوده‌شدن دستگاه رایانه ، اطلاعات ورود به سیستم ، جزئیات و اطلاعات بانکی و مالی و فعالیت‌های صفحه نمایش کاربرانی که بازدیدکننده صفحات مستهجن هستند را سرقت می‌کند.

اگرچه این بد‌افزار در حال حاضر فقط با استفاده از خدمات  ارائه‌دهنندگان اینترنت فرانسه و مشتریان فرانسوی را هدف قرار‌داده است ، اما در مجموع واقعیت این امر را نشان می‌دهد که مجرمان سایبری قادر هستند با استفاده از قصور کاربران آنان را تهدید به انتشار فعالیت‌های صفحه نمایش رایانه آنان و در ادامه تقاضای باج می کنند.گفتنی است ، قبلاً نوع مشابهی از حمله نیز گزارش شده بود که در آن کلاهبرداران به قربانیان از طریق ایمیل اعلام می‌کردند که رایانه شخصی آنها به بد‌افزار آلوده شده است و از آنها در زمان تماشای مستهجن ، فیلم دارند.

بعد از آن ایمیلی به قربانیان ارسال می‌گردد که به شماره مخاطبین‌شان دسترسی دارند و در صورت عدم پرداخت باج به صورت بیت‌کوین، فیلم صفحه نمایش‌شان در هنگام تماشای فیلم مستهجن را برای آنان ارسال خواهد کرد.

 wyljk8cymdki_0.jpeg

این ایمیل حاوی رمز‌عبور قربانیان است که در بعضی موارد رمز‌عبور واقعی قبل از رخنه به سیستم می باشد.البته این‌گونه حملات در دسته اخاذی اینترنتی شناخته می‌شوند.این مورد از بدافزار یک ایمیل حاوی فایل ورد که انتظار می‌رود صورت‌حساب مخابراتی باشد ارسال می‌نماید.پس از اجرای فایل ورد از کاربر می‌خواهد درخواستی را تایید کند که با این عمل کاربر، اجازه می‌دهد بدافزار فایل‌ها و ماژول‌های مخرب بر روی رایانه‌اش نصب گردد.

اگرچه محققان قابلیت ضبط کردن صفحه‌نمایش را توسط Varenyky شناسایی کرده اند ، اما چنین ویدئویی را که توسط نویسنده بدافزار ضبط و بکارگیری شده باشد ، پیدا نکردند‌،‌حداقل هنوز هیچی‌. ‌ با این حال، ایمیل‌ها معمولاَ 72 ساعت برای ارسال پرداخت در بیت‌کوین به قربانیان مهلت می‌دهد و در غیراین‌صورت فیلم را برای مخاطبین آنها از جمله دوستان‌،‌خانواده‌،‌همکاران ارسال یا در رسانه‌های اجتماعی از جمله توییتر و فیس‌بوک و غیره به‌اشتراک می‌گذارند.همچنین به قربانیان نیز گفته می شود که از تغییر رمزهای عبور خود ، تمیز کردن دستگاه شان یا از بین بردن بدافزار خودداری کنند زیرا اطلاعات قربانی در یک سرور از راه دور است.

در ویندوز چندین کار برای جلوگیری از نفوذ بد‌افزار  Varenyky  به رایانه خود می توانید انجام دهید. مهمتر از همه ، از بازکردن ایمیل از طریق مخاطبین نا‌شناس خودداری‌کنید، فایلهای دریافت شده از چنین ایمیل‌هایی را بار‌گیری یا اجرا نکنید، سیستم خود را به‌روز کنید، از نرم‌افزارهای ضد‌ویروس قابل اعتماد استفاده کنید و مرتباً دستگاه خود را اسکن کنید.و در صورت دریافت چنین نامه اخاذی، آن را نادیده بگیرید و تمام رمزهای عبور خود را بر این اساس تغییر دهید تا ایمن بمانید.

ترجمه: حمیدرضا قاسم زاده

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط