رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۰۷-۰۳ ۱۲:۳۷
تنظیم اندازه قلم

پ

۲:۲۰

کشف و شناسایی تیم اینستاگرامی فروش انواع طلسم و دعانویسی

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان از کشف پرونده کلاهبرداری و شناسایی فردی جوان و همدستان وی به دلیل دست آویزسازی فروش طلسمات و دعانویسی در شبکه های اجتماعی مجازی خبر داد.

سرهنگ "علی اصغر افتخاری" رئیس پلیس فتا استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا تشریح کرد: با مراجعه خانمی از شهرستان بندرعباس و طرح شکایتی با موضوع کلاهبرداری اینترنتی،پرونده اولیه تشکیل و برای پیگیری در اختیار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.

این مقام مسئول در ادامه گفت: شاکیه به علت مشکلات زناشویی با مشاهده تبلیغات کذب و دغل کارانه در صفحه ای از اینستاگرام، اقدام به پرداخت هزینه برای خرید انگشتر نگین دار با رکاب طلا و به ظاهر طلسم موکل دار می کند.

وی بیان داشت : متهم در چند نوبت به بهانه های واهی مبلغ ۱۲ میلیون تومان از فرد مونث به شیوه کارت به کارت دریافت می کند ،لیکن انگشتر مذکور ارسال نمی گردد و تنها کلیپی اختصاصی از بساط سحر و جادو با شمع های روشن،نوشته ها و تصاویر نامفهوم از طریق واتس آپ برای مشتری اغفال شده ارسال می نماید بانضمام دستورالعمل عجیب و راهکارهای صوری که باعث پیچیده تر شدن گره های زندگی و صدمات دیگر برای این خانم جوان می شود.

این مقام انتظامی تصریح کرد: مالک پیج اینستاگرام با لفاظی های کلامی از قبیل علوم غریبه، ضمانت کتبی،اخذ مجوز از عالم مذهبی مشهور در عراق،برگزاری جلسات حضوری و تلفنی ،قدرت های طلسم به همراه چت های ساختگی از رضایت مشتریان اقدام به جذب مشتری و اعتمادسازی می نماید،سپس ضمن ارتباط گیری با مشتریان به واسطه دایرکت اینستاگرام،واتس آپ ،تلگرام و تماس تلفنی آنها را فریب می دهد.

وی افزود: در جریان ردگیری دقیق ارتباطات و ابزارهای متهمین ، بررسی تراکنش های مالی و اقدامات فنی ، ادله دیجیتال انکار ناپذیر توسط کارشناسان پلیس فتا جمع آوری و با توجه به محل سکونت متهمین در استان دیگر، با ارجاع پرونده مراحل دستگیری توسط پلیس فتا استان مربوطه با موفقیت انجام گردیده است.

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان بیان داشت : با توجه به ساده لوحی و باورهای انحرافی در برخی از شهروندان، یکی از دست آویزهای مطلوب برای تحصیل مال نامشروع از طریق فضای مجازی، تبلیغ رمالی و دعانویسی های ساختگی می باشد،سالیانه پرونده های بسیاری با موضوع کلاهبرداری در این رابطه تشکیل و مجرمین بر اساس قانون جرائم سایبری به مجازات حبس و پرداخت خسارت محکوم می شوند.

سرهنگ "علی اصغر افتخاری" در پایان خاطر نشان کرد: متأسفانه عواملی همچون باورهای اشتباه،جاذبه های پیشگویی و علوم غریبه،ضعف ایمان به قدرت الهی، عدم حمایت خواهی از علمای فرهیخته مذهبی و کارشناسان روانشناسی موجب گردیده است افراد زیادی به هدف گره گشایی در دام رمال ها گرفتار و در عوض رفع مشکل دچار صدمات مالی و روانی جدیدی شوند.

بر همین اساس آگاهی بخشی و پیشگیری از وقوع جرائم در فضای مجازی از اولویت های پلیس فتا می باشد،بنابراین توصیه می شود شهروندان به صورت مستمر برای مطالعه اخبار جرائم سایبری ، مصونیت از شگردهای مجرمانه و گزارش جرائم سایبری به وب سایت ‎www.cyberpolice.ir  مراجعه نمایند . 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط