رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
۱۳۹۸-۰۷-۱۸ ۰۹:۳۶
تنظیم اندازه قلم

پ

۳:۰۶
اخبار فناوری

فیس بوک به کاربران اجازه می‌دهد تا از قابلیت تشخیص چهره در عکس‌ها استفاده نکنند

فیس بوک استفاده از تشخیص خودکار چهره در برچسب زدن تگ کاربران در عکس‌ها را متوقف خواهد کرد.

اگر یک سیستم عامل وجود دارد که می‌داند چگونه بحث برانگیز باشد‌، این فیس بوک است. در سال ۲۰۱۱، شرکت یک ویژگی تشخیص چهره را معرفی کرد که به کاربران اجازه می‌داد از طریق پیشنهادهای نمایش‌داده‌شده در عکس‌ها، دیگران را برچسب بزنند یا تگ کنند. علاوه بر این‌، در صورتیکه حریم خصوصی آپلودکننده اجازه انجام این کار را دهد به طور خودکار به شخص موجود در عکس اطلاع داده می‌شود. این امر انتقادهای زیادی از طرف کاربران نگران به حریم خصوصی دریافت کرد زیرا هویت آن‌ها را بدون موافقت گا و بیگاه از بین می‌برد.

چند هفته قبل، دادگاهی در ایلی نویز حتی تا آنجا رفت تا حکمی را صادر کند مبنی بر اینکه کاربران در داخل ایالت می‌توانند از فیس بوک  بدلیل فن‌آوری تشخیص چهره آن شکایت کنند.

با توجه به این و اقدامات قانونی احتمالی دیگر‌، فیس بوک اخیراً اعلام کرده است که این ویژگی برچسب زدن یا تگ کردن را با یکی دیگر از ویژگی‌های تشخیص چهره ادغام کرده است که به طور پیش فرض خاموش خواهد شد و فقط برای افراد ۱۸ سال و بالاتر در دسترس خواهد بود، به محض راه‌اندازی آن، به کاربران یک اخطار ارسال خواهد شد که به آن‌ها اجازه می‌دهد که در صورت نیاز، آن را تغییر دهند.

نحوه عملکرد این ویژگی پیچیده نیست. در اصل، همه عکس‌ها و ویدیوهایی که فیس بوک فکر می‌کند شما بخشی از آن هستید، برای تشکیل یک هویت منحصر به فرد به شکل یک قالب مورد تحلیل قرار می‌گیرد که با هر کس دیگری به اشتراک گذاشته نمی‌شود. زمانی که یک فرد از هر محتوای رسانه‌ای آپلود می‌کند، الگو با آن تصاویر مقایسه می‌شود و در نتیجه اگر آن‌ها مطابقت داشته باشند، می‌توانید شناسایی کنید. علاوه بر این، لحظه‌ای که تنظیمات تشخیص چهره را خاموش می‌کنید، الگوی شما حذف خواهد شد.

اگرچه این ویژگی از دانشگاهیان، قانونگذاران و کاربران به طور یک‌سان مورد انتقاد قرار گرفته‌است، اما یک طرف خوب برای آن وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می‌‌شود.برای توضیح دادن، بیایید به یک سناریو نگاه کنیم. تصور کنید که یک نفر سعی دارد با ایجاد یک حساب جعلی و آپلود عکس پروفایل شما هویت شما را جعل کند. برای کمک  فوری به تشخیص هویت این فرد و گزارش آن‌ها، ویژگی تشخیص چهره می‌تواند به شما اطلاع دهد که فردی از تصویر شما به عنوان عکس پروفایل خودش استفاده می‌کند.

01.jpg

ما همچنان با کارشناسان حفظ حریم خصوصی‌، دانشگاهیان‌‌، تنظیم کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و افراد در فیس بوک در مورد نحوه استفاده از تشخیص چهره و گزینه‌هایی که شما برای کنترل آن استفاده می‌کنید‌، ادامه داده‌ایم. ‌ما مراحل به روزرسانی بیشتر تنظیمات شما را انجام داده‌ایم و شما می‌توانید تصمیم بگیرید که تنظیمات خود را درست در زمان اخطار خاموش کنید، بر خلاف اینکه مجبور شوید به یک صفحه جداگانه بروید. اگر کاری نکنید‌، تشخیص چهره برای شما خاموش باقی خواهد ماند.

در مرحله دوم، ما شاهد تلاش‌های زیادی از طرف مشاغل و کسب و کارها برای بهبود دسترسی افراد کم بینا بودیم. این ویژگی همچنین به چنین افرادی امکان می‌دهد که تشخیص دهند در یک عکس چه کسانی هستند. با این حال‌، همانطور که کریس ولچ از The Verge گزارش داد که ‌هیچ چیز مانع از برچسب زدن یا تگ کردن شما به روش قدیمی نیست‌، و این برچسب‌ها برای خوانندگان صفحه نیز ظاهر می‌شوند.

برای جمع‌بندی می‌توان توجه داشت که ویژگی‌های قبلی حفظ شده‌اند و موارد جدیدی نیز اضافه شده‌اند. فیس بوک با پاسخگویی به نیازهای کاربر به گونه‌ای تلاش می‌کند تا شکاف اعتماد را که در مقابل خدمات آنلاین در حال ظهور است پر کند، چه آن‌ها موتورهای جستجو و یا شبکه‌های اجتماعی هستند.

فعلا این امکان وجود دارد که شما نمی‌توانید ویژگی جدید را در حساب خود مشاهده کنید چون به همه مکان‌ها سرایت نکرده است.

 

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط