رفتن به محتوای اصلی
ثبت گزارش
ثبت گزارش
1399-01-04 20:12
تنظیم اندازه قلم

پ

1:35
کد خبر: 144964

سرعت عمل کارشناسان فتا باعث ناکامی کلاهبردار اینترنتی گردید

رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی با توجه به برداشت اینترنتی غیرمجاز 440 میلیون ریالی از حساب بانکی احدی از شهروندان، عنوان کرد: امروزه با گسترش روز افزون استفاده از اینترنت، شاهد این هستیم که کلاهبرداران اقدام به راه اندازی سایت‌هایی با درگاه پرداخت جعلی کرده و اطلاعات کارت بانکی مشتریان خود را به سرقت می‌برند. لذا شهروندان مراقب درگاه‌های پرداخت جعلی باشند تا اطلاعات حساب بانکی آن‌ها به سرقت نرود.

سرهنگ محمدپور رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی عنوان کرد: احدی از شهروندان با در دست داشتن مرجوعه قضایی از سوی دادسرا با موضوع برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب بانکی به پلیس فتا استان مراجعه و اظهارات وی توسط کارشناسان این پلیس اخذ گردید.
وی ادامه داد: شاکی در اظهارات خود عنوان داشت مبلغ 440 میلیون ریال از حساب وی برداشت شده است.
این مسئول انتظامی تشریح کرد: پس از اخذ اظهارات شاکی و انجام اقدامات پلیسی توسط کارشناسان مربوطه، مشخص گردید پیامکی برای فرد قربانی با مضمون "یارانه شما قطع شد برای ثبت نام به لینک yavane.site مراجعه کنید" ارسال، که فرد قربانی با مراجعه به این لینک جعلی و وارد کردن اطلاعات کامل شخصی و بانکی خود، تمامی اطلاعات محرمانه بانکی خود را در اختیار مجرم قرار داد.
وی ادامه داد: مجرم با در اختیار داشتن اطلاعات بانکی فرد قربانی اقدام به خرید تجهیزات رایانه‌ای از طریق یکی از فروشگاه‌های اینترنتی نمود لیکن با عنایت به سرعت عمل کارشناسان در امر پیگیری، مالک فروشگاه مذکور شناسایی شد و قبل از ارسال تجهیزات خریداری شده نسبت به عدم ارسال و همچنین عودت مبلغ برداشتی از حساب فروشگاه به مالباخته اقدام گردید.
سرهنگ محمدپور به کاربران فضای مجازی هشدار داد: از پاسخ به این گونه پیامک‌ها که با عناوین مختلف برای افراد ارسال می‌شود، خودداری کنند و به هیچ عنوان اطلاعات شخصی و بانکی خود را در این سایت‌ها وارد نکرده و اخبار مربوط به یارانه‌ها را صرفا از طریق مراجع و سازمان‌های معتبر پیگیری کنند. همچنین شهروندان باید مراقب باشند در خریدهای اینترنتی خود از سایت‌های معتبر و دارای نماد اعتماد الکترونیکی استفاده کنند تا در هنگام پرداخت وجه به سایت‌های فیشینگ ارجاع داده نشوند. 
سرهنگ محمدپور در پایان گفت: شهروندان هشدار‌های پلیس فتا را جدی بگیرند و در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های‌‌ موبایلی موضوع را از طریق نشانی پلیس‌ فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.

کلمات کلیدی :

افزودن دیدگاه جدید

700X100.gif

اخبار مرتبط